TVN24 | Polska

Szkoły stopniowo wracają do nauki stacjonarnej. Premier podaje daty

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Premier: dane dotyczące zakażeń dają podstawy do ostrożnego optymizmu
Premier: dane dotyczące zakażeń dają podstawy do ostrożnego optymizmuTVN24
wideo 2/24
TVN24Premier: dane dotyczące zakażeń dają podstawy do ostrożnego optymizmu

Wierzę, że dzięki szczepieniom będziemy mieli kolejne dobre wiadomości dla Polaków - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier ogłosił znoszenie niektórych obostrzeń w Polsce. Przedstawił również harmonogram planowanego powrotu dzieci do nauki stacjonarnej.

W środę premier ogłosił plan na znoszenie obostrzeń związanych z koronawirusem. - Zdecydowaliśmy się nie wprowadzać regionalizacji, bo w ostatnim czasie nastąpiło zmniejszenie zróżnicowania pomiędzy regionami - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wprowadzamy jednolite zasady w całym kraju - podkreślał. Zmiany dotyczą m.in. kultury, sportu i edukacji.

OGLĄDAJ CAŁĄ KONFERENCJĘ W TVN24 GO

Powrót do szkół w maju, ale jak?

Już w środę rano Niedzielski mówił: - Jest za wcześnie, aby od razu, jednym ruchem przywrócić całą edukację stacjonarną. Rozmawiamy o tym, żeby podzielić to na etapy.

Kilka godzin później premier Mateusz Morawiecki ogłosił te etapy na konferencji prasowej. Pierwszy z nich zaczyna się już 4 maja i oznacza powrót do nauki stacjonarnej wszystkich dzieci w edukacji wczesnoszkolnej (klasy 1-3). Drugi etap zaplanowano od 15 maja (15 maja to sobota, więc dzieci rozpoczną naukę 17 maja - red.) - to powrót do nauki hybrydowej wszystkich starszych uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i pandemia będzie pod kontrolą, 29 maja (29 maja to sobota, więc dzieci wrócą do szkół 31 maja - red.) wszyscy uczniowie mieliby wrócić do nauczania stacjonarnego.

Wietrzenie sal i dezynfekcja w weekendy

- Będziemy monitorować sytuację w szkołach - podkreślał Niedzielski. - W porozumieniu z ministrem Czarnkiem nakażemy na każdej przerwie wietrzenie sal lekcyjnych, będziemy zalecać dezynfekcje w weekendy - zapowiadał.

Czarnek: jest szansa na powrót uczniów do szkół w maju
Czarnek: jest szansa na powrót uczniów do szkół w majuPolskie Radio

Niedzielski podkreślał, że bardzo ważną datą jest 15 maja. - Od tego terminu będziemy proponowali, żeby na zewnątrz maseczki nie musiały być noszone, jeśli oczywiście uda się zachować dystans 1,5 metra - mówił Niedzielski. I dodał: - Bardzo ważne jest przywrócenie nauki hybrydowej, oczywiście cały czas przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Maturzyści już nie wrócą

Jest jednak grupa uczniów, która do szkół już nie wróci. To maturzyści, dla których rok szkolny kończy się 30 kwietnia. Resort edukacji wydał komunikat w ich sprawie. Czytamy w nim: "W związku z ograniczeniem stacjonarnej pracy szkół nie będą mogły odbyć się tradycyjne uroczystości zakończenia zajęć, podczas których absolwenci otrzymywali świadectwa. W tym roku świadectwa i inne dokumenty abiturienci mogą odbierać indywidualnie lub w małych grupach w sposób ustalony przez dyrektora szkoły i z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa epidemicznego. Tryb i terminy odbioru świadectw określa każda szkoła”.

Czarnek: matury próbne pokazały, że można bezpiecznie przeprowadzić egzaminy w zaplanowanym czasie
Czarnek: matury próbne pokazały, że można bezpiecznie przeprowadzić egzaminy w zaplanowanym czasieTVN24

Matury rozpoczną się zgodnie z planem 4 maja od egzaminu pisemnego z języka polskiego. Egzaminy zostaną zorganizowane w reżimie sanitarnym.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości