Dwaj mężczyźni zostali zatrzymani w związku z nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych. Podczas przeszukania posesji pogranicznicy i celnicy znaleźli prawie osiem ton suszu tytoniowego, gotowy tytoń do palenia oraz linię produkcyjną, na której produkty były przygotowywane.
Akcja została przeprowadzona przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej w Katowicach.
- Zebrane materiały wskazywały, że do przestępczego procederu może dochodzić na prywatnej posesji zlokalizowanej w powiecie nowosolskim, w województwie lubuskim. W namierzonej krajalni funkcjonariusze zabezpieczyli transport suszu tytoniowego oraz tytoń do palenia wraz z linią technologiczną do przetwarzania suszu – opowiedział rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.
W hali magazynowej znaleziono łącznie blisko 7,9 tony suszu tytoniowego oraz 726 kg tytoniu do palenia. Łączna wartość zabezpieczonych wyrobów to prawie 600 tys. złotych. Rzecznik BiOSG dodał, że na zabezpieczonym towarze ciążą należności podatkowe w wysokości prawie 4,2 mln złotych.
Zarzuty
Nadkomisarz Grażyna Kmiecik z referatu komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Katowicach dodała, że do magazynów śląskiej KAS trafił ujawniony nielegalny tytoń, susz tytoniowy oraz maszyna do cięcia tytoniu.
- Na miejscu zdarzenia zatrzymano dwóch mężczyzn, mieszkańców województwa. lubuskiego, którzy usłyszeli już zarzuty prokuratorskie – przekazała nadkom. Kmiecik.
Poinformowała, że wobec zatrzymanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe oraz dozór policyjny. Dalsze czynności w tych sprawach poprowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.
- Postępowanie prowadzone przez mundurowych Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego pozwoli ustalić pozostałych organizatorów i czas trwania nielegalnego procederu oraz straty Skarbu Państwa – podkreśliła nadkom. Kmiecik.
Niebezpieczny tytoń
Ppor. Zakielarz przypomniał, że wprowadzanie do obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych to nie tylko straty dla budżetu państwa i nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających przedsiębiorców, ale zagrożenie dla zdrowia.
- Kupując towar z nielegalnego źródła, nigdy nie mamy pewności, jakie substancje zawiera i czy są one bezpieczne dla zdrowia. W nielegalnych fabrykach wykorzystuje się często zanieczyszczone i spleśniałe liście tytoniu, co znacznie zwiększa ryzyko związane z paleniem tytoniu – zwrócił uwagę ppor. Zakielarz.
KAS podkreśla, że nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu, stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej