"Apelujemy do prezydenta, żeby naprawił swój błąd"

TVN24

Gasiuk-Pihowicz: apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy żeby zgłosił ustawę, która odpolityczni KRStvn24
wideo 2/36

Andrzej Duda staje dzisiaj przed testem na zdolność sprawowania urzędu prezydenta - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) przed Belwederem. Wraz z Cezarym Tomczykiem (KO) zaapelowała do prezydenta, "żeby naprawił swój błąd i zgłosił ustawę, która odpolityczni KRS oraz odbuduje niezależny od wpływów politycznych system dyscyplinarny sędziów". Dodała, że w Senacie trwają "zaawansowane prace" nad projektem ustawy, który ma być "kompleksową odpowiedzią" na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący nowej KRS i Izby Dyscyplinarnej SN.

W czwartek odbyło się posiedzenie niejawne w pierwszej ze spraw, w których Sąd Najwyższy wystosował w końcu sierpnia 2018 roku pytania prejudycjalne, na które Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej udzielił odpowiedzi 19 listopada. Izba Pracy SN uchyliła uchwałę nowej Krajowej Rady Sądownictwa i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy do tej Izby.

Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku wskazał, że nowa KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Sędzia Piotr Prusinowski, który przewodniczył składowi wydającemu wyrok SN, dodał - powołując się na wyznaczony przez TSUE standard oceny niezawisłości i bezstronności sądu - iż Sąd Najwyższy uznał, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i krajowego.

"Andrzej Duda staje dzisiaj przed testem"

W piątek na konferencji prasowej przed Belwederem Kamila Gasiuk-Pihowicz i Cezary Tomczyk z Koalicji Obywatelskiej zaapelowali do prezydenta, żeby "naprawił swój błąd i zgłosił ustawę, która odpolityczni KRS oraz odbuduje niezależny od wpływów politycznych system dyscyplinarny sędziów".

- Andrzej Duda staje dzisiaj przed testem na zdolność sprawowania urzędu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. To będzie sprawdzian na to, czy jest w jakimkolwiek stopniu prezydentem, czy wyłącznie podwładnym Zbigniewa Ziobry, Jarosława Kaczyńskiego, czy Mateusza Morawieckiego. Czy wyżej stawia partyjną lojalność, czy interes państwa, interes obywateli - powiedziała posłanka.

W Senacie trwają prace nad projektem - "kompleksową odpowiedzią" na wyrok TSUE

- Jednocześnie, biorąc pod uwagę fakt, że od pięciu lat Andrzej Duda regularnie zawodzi oczekiwania obywateli i nie potrafi sprostać pełnionej funkcji, chcieliśmy przypomnieć, że już teraz w Senacie toczą się zaawansowane prace nad ustawą, która będzie kompleksową odpowiedzią na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dodała Gasiuk-Pihowicz.

Posłanka zapewniała, że w tych pracach "biorą udział najlepsi eksperci, najlepsi prawnicy".

- Więc jeśli Andrzej Duda i jego szefowie z rządu PiS sami nie przygotują takiej ustawy, która wyjdzie naprzeciw wyrokom unijnego trybunału i Sądu Najwyższego, to za kilka tygodni będziemy mieli gotowy projekt ustawy odpolityczniającej Krajową Radę Sądownictwa - zapowiedziała.

"Będzie prowadziło do niewyobrażalnego chaosu prawnego"

- Liczymy, że w końcu w szeregach polityków PiS weźmie górę myślenie o państwie, obywatelach, o przyszłości Polski, a nie wyłącznie myślenie o interesie partyjnym - mówiła.

W ocenie Gasiuk-Pihowicz "dalsze upieranie się polityków PiS-u przy upolitycznieniu Krajowej Rady Sądownictwa, będzie prowadziło do niewyobrażalnego chaosu prawnego".

Autor: ads//now / Źródło: tvn24