Działacze Komitetu Obrony Demokracji zawiesili na bramie Stoczni Gdańskiej w dniu 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych portrety sygnatariuszy porozumień, w tym między innymi Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz i Tadeusza Mazowieckiego. Na zdjęciach widniał napis "Nie wygumkujecie". Tuż przed przyjazdem premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy na teren stoczni, portrety zostały zdjęte przez związkowców.
W piątek przypada 38. rocznica porozumienia podpisanego w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku. Lech Wałęsa świętował ją razem z Komitetem Obrony Demokracji. Osobne uroczystości przeprowadziła Solidarność wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.
Jeszcze przed rozpoczęciem obchodów, w których uczestniczyli najważniejsi urzędnicy państwowi, na bramie nr 2, prowadzącej na teren gdańskiej stoczni, członkowie KOD zawiesili portrety z wizerunkami Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Jacka Kuronia, Anny Walentynowicz, Lecha Kaczyńskiego, Andrzeja Gwiazdy, a także Joanny Gwiazdy i Adama Michnika.
Część zdjęć była opatrzona podpisem "Nie wygumkujecie".
Uroczystości z udziałem prezydenta i premiera rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Potem miało nastąpić symboliczne otwarcie bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Stało się to po godz. 15. Wtedy już portretów na bramie nie było. Zdjęli je przedstawiciele związkowców.
Brama nr 2 stoczni jest wpisana do rejestru zabytków i z tego powodu odpowiednio oznaczona.
- Ten znaczek oznacza, że prawnie nie można tu (na bramie Stoczni Gdańskiej - red.) nic wieszać, poza tym, co było i jest w rejestrze zabytków - powiedział Karol Guzikiewicz z zakładowej Solidarności, tłumacząc to, dlaczego portrety zostały zdjęte.
"Porozumienie zaczęło się w Gdańsku"
Obchody pod hasłem "Porozumienie zaczęło się w Gdańsku" z udziałem Lecha Wałęsy rozpoczęły się w piątek po godz. 9.
Były lider Solidarności i były prezydent wraz z synem Jarosławem Wałęsą, kandydatem na prezydenta Gdańska, szef PO Grzegorz Schetyna i przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej.
Jarosław Wałęsa wyraził ubolewanie, że Polacy nie potrafią wspólnie świętować.
- Apeluję do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy powinni zrobić wszystko, żeby ta historia nie była zakłamywana i żebyśmy byli w wstanie docenić i szanować bohaterów tamtych dni - mówił.
Po południu, o godzinie 16.30 ruszył przemarsz zapoczątkowany przed siedzibą Sądu Okręgowego w Gdańsku. KOD wraz z gdańskim magistratem i fundacją im. Arkadiusza Rybickiego przeszli ulicami Śródmieścia i zatrzymali się przy Europejskim Centrum Solidarności.
O godzinie 18. sprzed sądu ruszył też marsz "Droga do Wolności". Pojawili się w nim Lech Wałęsa, Małgorzata Rybicka, Bogdan Borusewicz, Aleksander Hall, Paweł Adamowicz, Radomir Szumełda.
Solidarność: "Stocznia 4.0 Nowy początek"
W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej w piątek odbyło się też posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" dla uczczenia 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W uroczystości wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Wręczono także stypendia młodzieży szkolnej z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.
Po posiedzeniu Zarządu, o godzinie 15. prezydent Andrzej Duda razem z premierem Mateuszem Morawieckim złożyli kwiaty przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Następnie w bazylice św. Brygidy o godzinie 16. została odprawiona uroczysta msza święta z udziałem prezydenta i premiera. Andrzej Duda przemawiał w jej trakcie.
Po uroczystej mszy złożone zostały kwiaty pod tablicą upamiętniającą założycieli Solidarności oświatowej. Uroczystości zakończą się o godzinie 20. na placu koło Sali BHP, gdzie odbędzie się koncert "Koniec lata z Solidarnością".
38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych
38 lat temu, 31 sierpnia 1980 roku o godzinie 17, w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.
Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto także zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.
38. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych 38 lat temu 31 sierpnia 1980 roku o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie. (http://www.tvn24.pl)
Autor: akw/adso / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24