Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku zatrzymali transport 2,2 tysięcy zabawek sprowadzonych z Chin. Wykryto, że nie spełniają one norm bezpieczeństwa - bo wielokrotnie przekroczone zostały normy stężenia ftalanów. To niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne, które mogą prowadzić m.in. do zaburzeń układu nerwowego.
Jak poinformował w piątek asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku, jedna z podlaskich firm zgłosiła do odprawy dwie partie zabawek sprowadzonych z Chin – m.in. lalek i figurek zwierząt. Po kontroli dokumentacji i oględzinach towaru funkcjonariusze skierowali go do analiz laboratoryjnych.
- Wyniki przeprowadzonych badań były jednoznaczne – w plastikowych elementach zabawek stwierdzono wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów - podkreślił Czarnecki.
Ftalany to - jak informuje w wydanym dzisiaj komunikacie IAS - syntetyczne związki obecne w artykułach z tworzyw sztucznych, nadające im elastyczność. Stosowane są również do produkcji farb i lakierów.
Ich nadmiar może być przyczyną astmy oraz prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, szczególnie u dzieci. Przy dłuższym kontakcie ze skórą mogą wchłaniać się do organizmu i są łatwo rozpuszczalne w ślinie.
Do zniszczenia
W związku z uzyskanymi wynikami analiz laboratoryjnych, o sprawie KAS poinformowała Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który wydał opinię, że zatrzymane zabawki stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników i w związku z tym nie mogą być dopuszczone do obrotu.
- Towar zostanie zniszczony na koszt importera - poinformował Maciej Czarnecki.
Dodał, że badanie składu importowanych przedmiotów jest obowiązkiem KAS.
- Współpracując z Inspekcją Handlową, administracja skarbowa dba, aby importowane towary spełniały unijne i krajowe wymogi bezpieczeństwa produktów, w tym składu chemicznego i stężeń niebezpiecznych substancji - dodaje Czarnecki.
W ramach takich działań KAS prowadzi też akcje dotyczące ochrony zastrzeżonych znaków towarowych. Wśród podrabianych towarów często są również właśnie zabawki, np. lalki czy klocki znanych producentów.
Autor: bż/gp / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Krajowa Administracja Skarbowa