Tak wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Miller: mam różne wspomnienia, ale trzy zapadły mi szczególnie w pamięć

Źródło:
TVN24
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięć
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięćTVN24
wideo 2/6
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięćTVN24

Członkostwo w Unii Europejskiej było ukoronowaniem wielkiej zmiany, którą przechodziliśmy - powiedziała w specjalnym wydaniu "Faktów po Faktach" europosłanka Danuta Huebner (KO). Wraz z byłym premierem, obecnym europosłem Leszkiem Millerem (SLD) oraz ekonomistą, profesorem Ryszardem Bugajem wspominali moment, w którym Polska wchodziła do Wspólnoty. Miller przyznał, że z tamtych lat trzy wspomnienia "zapadły mu szczególnie w pamięć", zaś Bugaj przyznał, że miał wątpliwości do warunków, na jakich przystępowaliśmy do UE.

W połowie listopada rządy Polski i Węgier oświadczyły, że nie godzą się na rozporządzenie, które wprowadza zasadę warunkowania dostępu do środków unijnych przestrzeganiem zasady praworządności i w związku z tym, mogą zawetować projekt ram finansowych UE na lata 2021-2027.

Kolejne rozmowy budżetowe na najwyższym szczeblu odbędą się 10-11 grudnia podczas szczytu UE. Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Mam różne wspomnienia z tamtych czasów, ale trzy zapadły mi szczególnie w pamięć"

W kontekście ostatnich wydarzeń w unijnej polityce goście specjalnego wydania "Faktów po Faktach" w TVN24 wspominali chwile, kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej i zastanawiali się, gdzie dzisiaj byłby nasz kraj, gdyby lata temu nie znalazł się wśród krajów Wspólnoty. Gośćmi programu byli były premier, obecnie europoseł Leszek Miller, który podpisywał traktat akcesyjny Polski z UE oraz negocjująca wówczas warunki członkostwa Polski w UE, obecna europosłanka Koalicji Obywatelskiej Danuta Huebner, a także ekonomista profesor Ryszard Bugaj.

- Mam różne wspomnienia z tamtych czasów, ale trzy zapadły mi szczególnie w pamięć - mówił Miller. Jak wyznał, "pierwsze to zakończenie negocjacji". - 13 grudnia 2002 roku w Kopenhadze po 10 godzinach morderczej wymiany argumentów - dodał.

Jak mówił, drugi fakt, który szczególnie zapadł mu w pamięć, "to podpisanie, w cudownej scenerii greckiej pod Akropolem, traktatu akcesyjnego". - Trzeci, może najbardziej powszechny, to zwycięskie referendum z 2003 roku - dodał, przypominając referendum, w którym Polacy opowiedzieli się za wstąpieniem Polski do UE.

- Przystępowaliśmy do referendum z pewnymi obawami, bo przecież nikt nie wiedział, jaki będzie rezultat - przyznał były premier.

Zaznaczył przy tym, że "udało się pokonać 50-procentową frekwencję, czego nie można było osiągnąć w poprzednich latach". W 2003 roku frekwencja referendalna wyniosła ponad 58 procent.

- Pomyślałem sobie: jaki to cudowny naród, jacy my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni i cudowni, jak potrafimy wykorzystać okoliczności, które wpadają nam w ręce - powiedział Miller.

ZOBACZ W PREMIUM: Verheugen: nie wierzę w polexit, ale zło trzeba niszczyć w zarodku >>>

Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięć
Miller: ja mam trzy wspomnienia z tamtych czasów, które zapadły mi głęboko w pamięćTVN24

"To wszystko jest na użytek walki politycznej i to walki politycznej wewnątrz naszego kraju"

Miller mówił również o retoryce obecnej koalicji rządzącej dotyczącej Unii. Wskazywał, że kiedy Polska negocjowała warunki przystąpienia do UE, "to była bardzo ostra walka polityczna między zwolennikami Unii Europejskiej i przeciwnikami". - W Sejmie było kilka ugrupowań, bardzo agresywnych, zwalczających idee integracji. Od LPR-u (Ligi Polskich Rodzin – red.) zaczynając, ale także Samoobrona, także w jakiejś części PSL, także PiS w jakiejś części - wyliczał.

- Jeżeli wtedy padały te ciężkie sformułowania typu: nie możemy głosować w referendum "za", bo Polska straci suwerenność, straci tożsamość, wysoko wydajna gospodarka zachodnia przeorze polską gospodarkę do końca, zwłaszcza jeżeli chodzi o rolnictwo, (i) jeżeli żadna z tych przepowiedni się nie spełniła, to jak można używać podobnej argumentacji po tylu latach ze świadomością, że ona została negatywnie zweryfikowana? - kontynuował były premier.

Jego zdaniem "to wszystko jest na użytek walki politycznej i to walki politycznej wewnątrz naszego kraju".

"To było coś, czego nie zapomnę do końca życia"

Huebner wspominała zaś, że kiedy zakończyły się wspomniane przez Millera negocjacje w Kopenhadze, na telebimach mogła zobaczyć polityków w Warszawie w kancelarii premiera.

- W środku siedział pan (były - red.) premier Tadeusz Mazowiecki i po policzkach po prostu ciekły mu łzy. To było coś, czego nie zapomnę do końca życia prawdopodobnie - powiedziała.

Według niej "to oddawało skalę wielkości tego (...) cudu". - Cudu, który się sam nie przytrafił. Tylko cudu, który był rezultatem wielkiego wysiłku związanego z transformacją, budowaniem gospodarki rynkowej, demokracji - mówiła. Wskazywała, że byliśmy wówczas w Europie, która się od kilkudziesięciu lat integrowała. - To było nasze miejsce na ziemi i właściwie ukoronowanie tej wielkiej zmiany, przez którą przechodziliśmy - oceniła obecna europosłanka.

Huebner: to było coś, czego nie zapomnę do końca życia
Huebner: to było coś, czego nie zapomnę do końca życiaTVN24

Huebner: zobowiązaliśmy się do tego, żeby wzmacniać Unię, dbać o jej jedność, o jej siłę

Huebner mówiła, że Unia jest dla niej "gwarancją naszej suwerenności". - Bo dla mnie suwerenność to jest nasza zdolność jako narodu do osiągania celów. I właściwie dzięki Unii, dzięki temu, że nie jesteśmy sami - samotność nam nigdy nie służyła w historii, jak pamiętamy - dzięki temu, że jesteśmy razem, to tę zdolność osiągania celów i realizowania naszych marzeń, potrzeb rzeczywiście mamy - oceniła.

- To wydaje mi się niesłychanie ważne, bo bardzo wiele wyzwań, które się w tym trudnym, niebezpiecznym świecie cały czas gdzieś pojawiają, nie respektuje granic i one w pojedynkę nie mogą być zaklęte czy usunięte - kontynuowała. Jej zdaniem "my sami niewiele znaczymy w świecie globalnym, nawet z Unią". - To jest ciągle tylko siedem procent ludności świata. I dlatego ta jedność Unii jest taka ważna - mówiła.

Huebner, która negocjowała warunki członkostwa Polski w UE, zauważyła, że "zobowiązaliśmy się do tego, żeby wzmacniać Unię, dbać o jej jedność, o jej siłę". - To mnie dzisiaj tak bardzo martwi, że siłę Unii, tkwiącą w jedności, jednak rozbijamy w tych ostatnich miesiącach, że tej solidarności nie hołubimy - dodała.

"Byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszym"

Ryszard Bugaj wskazywał, że nie budziło jego wątpliwości "samo przystąpienie do Unii Europejskiej". - Natomiast było pytanie, czy wtedy na warunkach, które zaakceptować mogła czy chciała Unia Europejska - wyjaśniał.

- Byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszym, że są pewne warunki, których żeśmy nie zdołali wynegocjować - kontynuował. Jak dodał, "taką sprawą, zupełnie kluczową z tego punktu widzenia, jest nasza składka".

- Od początku płaciliśmy składkę 100-procentową w stosunku do naszego produktu krajowego brutto. W przeszłości niektóre inne kraje uzyskiwały jednak upust na tej składce - wyjaśniał. Bugaj dodał, że "z drugiej strony uzyskaliśmy – trzeba to przyznać - dobre warunki dla rolników". - Rolnicy uzyskali najwięcej w gruncie rzeczy i najwięcej mogli do dzisiaj otrzymywać i otrzymują - zwrócił uwagę.

Prof. Bugaj: byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszym
Prof. Bugaj: byłem przekonany, ale nie ja jeden przecież, że może trzeba być trochę twardszymTVN24

"Uznanie dla Unii Europejskiej jest bardzo ugruntowane w Polsce"

Ekonomista był również pytany, czy jego zdaniem tendencja w kierunku akceptacji dla Unii Europejskiej może się w Polsce odwrócić. - Wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne - ocenił Bugaj.

Jak mówił, "wszystko na to wskazuje, że uznanie dla Unii Europejskiej jest bardzo ugruntowane w Polsce". - Co nie znaczy, że jednocześnie ogromna większość ludzi akceptuje decyzje, które pochodzą spoza granic Polski - zastrzegł.

Autorka/Autor:akr/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zakazało wystawiania internetowych recept na leki o działaniu psychotropowym i odurzającym. Miało to na celu ograniczenie nadużywania uzależniających leków, jednak wciąż są one dostępne w sieci, co pokazała reporterka "Uwagi!" TVN Arleta Bolda-Górna. Skontaktowała się również z informatorem, który zna lekarzy dających dostęp do takich leków.

Niosą śmierć, a "dostęp jest tak łatwy, że aż niewyobrażalny"

Niosą śmierć, a "dostęp jest tak łatwy, że aż niewyobrażalny"

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Pogorszył się stan przebywającego w szpitalu papieża Franciszka, u którego stwierdzono obustronne zapalenie płuc - informuje w środę włoska prasa. Przypomina, że papież jest pacjentem z grupy ryzyka i podkreśla, że rośnie niepokój, jaki zapanował w związku z jego poważną chorobą. W porannym komunikacie Watykan poinformował, że Franciszek ma za sobą spokojną noc i zjadł śniadanie.

W Watykanie "panuje oczywisty lęk"

W Watykanie "panuje oczywisty lęk"

Źródło:
PAP

Chiński śmigłowiec wojskowy przeleciał we wtorek w odległości zaledwie trzech metrów od filipińskiego samolotu patrolowego nad Morzem Południowochińskim - podaje CNN.

Śmigłowiec wojskowy trzy metry od samolotu. Incydent nad morzem

Śmigłowiec wojskowy trzy metry od samolotu. Incydent nad morzem

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Urodził się w Kijowie, studiował w Stanach Zjednoczonych, obecnie kieruje Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich. Ma bliskie związki z Władimirem Putinem i uznawany jest za bezwzględnie lojalnego. Kim jest Kiriłł Dmitrijew, jeden z kluczowych uczestników rosyjskiej delegacji w Rijadzie, gdzie doszło do spotkania wysłanników Putina z przedstawicielami administracji Donalda Trumpa?

Cichy emisariusz Putina. "Dzięki niemu można rozwiązać niemal każdy problem"

Cichy emisariusz Putina. "Dzięki niemu można rozwiązać niemal każdy problem"

Źródło:
BBC, The Insider

W ciągu ostatniej doby w Polsce można było zobaczyć dwa nietypowe zjawiska kosmiczne. Tuż nad ranem na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, były to spalające się w atmosferze szczątki drugiego stopnia rakiety Falcon 9 od firmy SpaceX. We wtorek wieczorem nad częścią Mazowsza można było zobaczyć inny fenomen - przelot bolidu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania oraz zdjęcia.

Jedno tajemnicze zjawisko za drugim. Co przeleciało nad Polską

Jedno tajemnicze zjawisko za drugim. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

Jeśli Europa chce wysłać żołnierzy do Ukrainy, jestem za, ale my tego nie zrobimy, bo jesteśmy bardzo daleko - powiedział we wtorek prezydent USA Donald Trump. Chwalił też wynik rozmów z Rosjanami w Rijadzie, poparł rosyjski postulat zorganizowania wyborów w Ukrainie i obwinił Kijów za to, że wojna wciąż trwa.

Trump obwinia Kijów: nigdy nie powinni byli tego zaczynać

Trump obwinia Kijów: nigdy nie powinni byli tego zaczynać

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef sztabu wyborczego Karola Nawrockiego Paweł Szefernaker skomentował doniesienia o tym, że prezes PiS Jarosław Kaczyński jest niezadowolony z sondażowych wyników kandydata i "postanowił wkroczyć do gry". - Sztaby odbywają się co wtorek i czwartek stacjonarnie. Nikt nie został wczoraj wezwany, tylko odbył się regularny sztab i nie było na nim Jarosława Kaczyńskiego - mówił w "Rozmowie Piaseckiego".

Szefernaker: Odbył się regularny sztab. Nie było na nim Jarosława Kaczyńskiego

Szefernaker: Odbył się regularny sztab. Nie było na nim Jarosława Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24

W miejscowości Czeremcha-Wieś doszczętnie spłonął niewielki budynek mieszkalny. W zgliszczach strażacy znaleźli dwa ciała. - To prawdopodobnie mieszkańcy - przekazuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku.

Tragiczny pożar przy granicy. Nie żyją dwie osoby

Tragiczny pożar przy granicy. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek wieczorem nad Polską przeleciał bolid. Niezwykle jasną smugę światła zaobserwowano nad Mazowszem. Zjawisko można zobaczyć na nagraniach.

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Co do zasady program 800 plus powinien zostać utrzymany w takiej formie, w jakiej obecnie się znajduje - powiedziała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, pytana o ewentualne ograniczenie wypłat 800 plus dla niepracujących Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest jasne stanowisko ministry

800 plus dla Ukraińców. Jest jasne stanowisko ministry

Źródło:
PAP, tvn24.pl
To bez znaczenia, czy wyślemy żołnierzy, czy nie. I tak bylibyśmy w centrum takiej operacji

To bez znaczenia, czy wyślemy żołnierzy, czy nie. I tak bylibyśmy w centrum takiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeśli Rosja nie poniesie żadnych konsekwencji swojej agresji, to znajdziemy się w sytuacji, w której faktycznie wrócimy do świata, w którym decyduje siła - mówi szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas w podcaście "Szczyt Europy". Dodała, że nie zadzwoniłaby do Władimira Putina, bo "on po prostu kłamie" i "nie przestrzega żadnych porozumień".

Kaja Kallas: nie zadzwoniłabym do Putina

Kaja Kallas: nie zadzwoniłabym do Putina

Źródło:
TVN24

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej dali w środę rano zielone światło dla 16. pakietu sankcji UE na Rosję. Do szczegółów dotarł korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

Nowe sankcje na Rosję. Jest lista

Nowe sankcje na Rosję. Jest lista

Źródło:
TVN24, PAP

Rosyjskie wojska przeprowadziły zmasowany atak powietrzny na Odessę na południu Ukrainy - poinformował mer miasta Hiennadij Truchanow. Znaczna część miasta została pozbawiona prądu, wody i ogrzewania. Równolegle Rosjanie zaatakowali stolicę kraju Kijów, gdzie działanie rozpoczęła obrona powietrzna. Mer miasta Witalij Kliczko zaapelował do mieszkańców o udanie się do schronów. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Zmasowane ataki na Odessę i Kijów

Zmasowane ataki na Odessę i Kijów

Źródło:
PAP

W ubiegłym tygodniu policja we współpracy ze Strażą Graniczną przeprowadziła akcję poszukiwawczą na terenie całego kraju, podczas której zatrzymano 1474 poszukiwane osoby - podała we wtorek Komenda Główna Policji.

W dwa dni zatrzymali blisko 1500 poszukiwanych. Wielka akcja policji

W dwa dni zatrzymali blisko 1500 poszukiwanych. Wielka akcja policji

Źródło:
PAP

W miejscowości Jasienica (Mazowieckie) samochód osobowy zderzył się z pociągiem towarowym. Kierowcy auta nic się nie stało.

Samochód wjechał pod pociąg towarowy

Samochód wjechał pod pociąg towarowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne badania, jakim poddano papieża Franciszka w szpitalu, wykazały obustronne zapalenie płuc - poinformował we wtorek Watykan. Jak przekazano w komunikacie, jego stan kliniczny pozostaje "złożony", a infekcja polimikrobiologiczna wymaga "bardziej skomplikowanego leczenia".

Komunikat Watykanu. Jest diagnoza papieża

Komunikat Watykanu. Jest diagnoza papieża

Źródło:
PAP

A$AP Rocky został uniewinniony w sprawie dotyczącej napaści na innego rapera. Muzyk był oskarżony o to, że dwukrotnie strzelił do byłego przyjaciela. Groziły mu nawet 24 lata więzienia. Konsekwentnie odmawiał przyznania się do winy i odrzucił ugodę zaproponowana przez prokuraturę.  

A$AP Rocky uniewinniony. "Dziękuję za uratowanie mi życia"

A$AP Rocky uniewinniony. "Dziękuję za uratowanie mi życia"

Źródło:
CNN, NPR, CBS News

Policjanci z Woli zatrzymali 28-latka, który strzelał z broni pneumatycznej w okno mieszkania. Mężczyzna odpowie również za posiadanie narkotyków. W jego mieszkaniu funkcjonariusze znaleźli kilka gramów amfetaminy. Podejrzany usłyszał pięć zarzutów.

Strzelał z broni pneumatycznej w okno mieszkania. 28-latek z zarzutami

Strzelał z broni pneumatycznej w okno mieszkania. 28-latek z zarzutami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak ma pilnie złożyć premierowi raport z rocznego okresu kierowania CBA przez szefową Biura Agnieszkę Kwiatkowską-Gurdak. Pytany o przyszłość szefowej CBA, Siemoniak odpowiada, że "wszelkie decyzje zapadną w czwartek".

Przesłuchanie szefowej CBA. Jest reakcja premiera

Przesłuchanie szefowej CBA. Jest reakcja premiera

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził, że w środę zorganizuje kolejne spotkanie na temat Ukrainy z przywódcami krajów europejskich i spoza Europy. Zapowiedział też, że będzie rozmawiał z siłami politycznymi w kraju o sytuacji związanej z zagrożeniem ze strony Rosji, bo - jak dodał - "rozwój wypadków staje się coraz bardziej niepewny".

"Rozwój wypadków staje się coraz bardziej niepewny". Będzie kolejne spotkanie w Paryżu

"Rozwój wypadków staje się coraz bardziej niepewny". Będzie kolejne spotkanie w Paryżu

Źródło:
PAP

We wtorek warszawski sąd okręgowy uchylił karę nałożoną na radio TOK FM przez Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "Sąd stwierdził, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa i zasądził 8417 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu" - przekazało TOK FM.

Radio TOK FM znów wygrało z szefem KRRiT

Radio TOK FM znów wygrało z szefem KRRiT

Źródło:
tokfm.pl, tvn24.pl

Marian Turski nie żyje - podało w komunikacie Muzeum POLIN. Był historykiem, dziennikarzem i jednym z ocalałych z Auschwitz oraz członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Miał 98 lat. "Marianie, Twoje muzeum opłakuje Cię i żegna. Mieliśmy w Tobie oparcie, trudno uwierzyć, że już nigdy Twój palec nie wytyczy szlaku, po którym będziemy zmierzać, ufni, że to najlepsza dla nas droga" - napisał w pożegnaniu Zygmunt Stępiński.

Marian Turski nie żyje

Marian Turski nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Baza lotnicza Humejmim w syryjskiej Latakii została zaatakowana przez nieznane drony - poinformował kanał na Telegramie Sabereen News, powiązany z irackimi grupami szyickimi. Według prokremlowskich źródeł, atak jest "prowokacją" islamistycznego ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam, które przejęło rządy po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Atak na bazę lotniczą Rosjan w Syrii

Atak na bazę lotniczą Rosjan w Syrii

Źródło:
The Moscow Times, Meduza, tvn24.pl

- Rozmowy z Erdoganem były konstruktywne - oznajmił po spotkaniu z prezydentem Turcji w Ankarze Wołodymyr Zełenski. Mówił również, że Ukraina chce gwarancji bezpieczeństwa od całej Europy, w tym od Turcji. We wtorek w Rijadzie odbyło się spotkanie wysokich rangą przedstawicieli władz USA i Rosji. Rozmawiali o Ukrainie bez udziału przedstawicieli Kijowa.

Zełenski: negocjacje nie powinny się odbywać za plecami kluczowych graczy

Zełenski: negocjacje nie powinny się odbywać za plecami kluczowych graczy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Ukrinform, Reuters, TASS

Potężne zapadlisko pojawiło się we wsi Godstone w Anglii. Z powodu zagrożenia ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Teren został zabezpieczony przez policjantów.

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Źródło:
BBC, Reuters

Prokuratura, policja i Państwowa Inspekcja Pracy badają okoliczności wypadku, do jakiego doszło w zakładzie tapicerskim w Goli (woj. wielkopolskie). 18-letnia Ukrainka straciła tam rękę po tym, jak wciągnęła ją maszyna. Kontrola wykazała, że pracodawca zgłosił ją do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dniu wypadku.

18-letnia Ukrainka straciła rękę. Pracodawca zgłosił ją do ZUS tego samego dnia

18-letnia Ukrainka straciła rękę. Pracodawca zgłosił ją do ZUS tego samego dnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Coraz więcej Niemców odwiedza Austrię, by zwracać tam skrzynki i butelki objęte opłatą kaucyjną. W przypadku skrzynek po piwie zwrot oferowany w austriackich sklepach jest dwukrotnie wyższy niż w Niemczech. Zdaniem przedsiębiorców hurtowe zwroty butelek powinny zostać ograniczone.

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Źródło:
PAP

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego nie wyraził zgody na odstrzał bezdomnych psów, z którymi usiłują walczyć trzy łódzkie gminy. Ich władze alarmują, że sfora groźnych i dzikich psów zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, a nie są w stanie ich wyłapać.

Gminy chciały strzelać do bezpańskich psów. Urząd Marszałkowski nie wyraził zgody

Gminy chciały strzelać do bezpańskich psów. Urząd Marszałkowski nie wyraził zgody

Źródło:
PAP

- Bardzo długie życie z umiejętnością przenikliwego patrzenia sprawiło, że Marian Turski był jednym z najmądrzejszych ludzi, jakich miałem szansę spotkać - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Dariusz Stola, historyk i były dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich. - Nie wiem, czy jest w Polsce druga osoba, która na urodziny dostawała listy z gratulacjami od prezydenta Stanów Zjednoczonych, prezydenta Niemiec i prezydenta Izraela jednego dnia - dodał.

"Mądrość łączył z niebywałą skromnością"

"Mądrość łączył z niebywałą skromnością"

Źródło:
TVN24

W Rijadzie delegacje z USA i Rosji rozmawiały o zakończeniu wojny w Ukrainie. Po spotkaniu obie strony poinformowały o kluczowych ustaleniach. Sekretarz stanu USA Marco Rubio mówił o czterech zasadach.

Rozmowy USA-Rosja. Cztery kluczowe ustalenia po spotkaniu w Rijadzie

Rozmowy USA-Rosja. Cztery kluczowe ustalenia po spotkaniu w Rijadzie

Źródło:
CNN, BBC, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed silnym mrozem. Lokalnie temperatura nocą może spaść do -17 stopni Celsjusza. Żółte alarmy obowiązują w sześciu województwach. Sprawdź szczegóły.

Ostrzeżenia IMGW w sześciu województwach

Ostrzeżenia IMGW w sześciu województwach

Źródło:
IMGW