Polska paktowała z Hitlerem? Rząd czeka z reakcją

 
W rosyjskim filmie zarzucono Polsce sprzymierzenie się z Hitlerem przeciwko ZSRR
Źródło: Arch. TVN24
Nie będzie na razie reakcji ze strony rządu na pokazany przez rosyjską telewizję film, w którym zarzuca się Polsce sprzymierzenie się z Adolfem Hitlerem przeciwko ZSRR. Gabinet Donalda Tuska czeka na oficjalne stanowisko ze strony władz na Kremlu.

Jak powiedział rzecznik rządu Paweł Graś, Polska podchodzi do całej sprawy spokojnie i bez egzaltacji. Choć jego zdaniem, to dobry moment, aby polscy politycy i historycy zabrali głos na temat wydarzeń sprzed 1939 r.

Graś podkreślił jednocześnie, że podobnie jak w przypadku używania przez światowe media kłamliwych określeń "polskie obozy koncentracyjne", tak i teraz będzie reakcja Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Trudno z powagą odnosić się do kolejnych osobliwych, niepopartych faktami, częstokroć wręcz kuriozalnych interpretacji historycznych, daleko odbiegających od ustaleń cieszących się autorytetem historyków i prawdziwie opiniotwórczych ośrodków badawczych - stwierdził rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Jednocześnie zapowiedział, że polskie stanowisko w odniesieniu do paktu Ribbentrop-Mołotow przedstawi ambasador RP w Moskwie Jerzy Bahr w wywiadzie udzielonym RIA-Novosti, który ukaże się 31 sierpnia.

Paszkowski dodał, Polska "za autorytatywne i autoryzowane jako stanowisko krajów" uważa wypowiedzi członków polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych, a także naukowców, którzy uczestniczyli w majowej polsko-niemiecko-rosyjskiej konferencji poświęconej genezie II wojny światowej.

Rosjanie oskarżają

W filmie dokumentalnym "Sekrety tajnych protokołów" pokazanym w sobotę przez rosyjską państwową telewizję informacyjną Wiesti zarzucono Polsce sprzymierzenie się z Adolfem Hitlerem przeciwko ZSRR - chodzi o podpisaną w 1934 roku polsko-niemiecką deklarację o niestosowaniu przemocy. Właśnie to - zdaniem autora obrazu Wadima Gasanowa - było jedną z przyczyn zawarcia w 1939 r. przez Józefa Stalina układu o nieagresji z Niemcami, zwanego paktem Ribbentrop-Mołotow.

W niedzielę przypadła 70. rocznica podpisania tego dokumentu, na mocy którego stalinowski ZSRR i hitlerowskie Niemcy podzieliły Europę Środkową i Wschodnią na swoje strefy wpływów, w tym dokonały rozbioru Polski.

Źródło: PAP

Czytaj także: