Polska Cerkiew wzywa władze Rosji do zaprzestania "niegodziwych i niepojętych" działań wojennych w Ukrainie

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
TVN24/cerkiew.pl

Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wydali wspólne oświadczenie potępiające inwazję Rosji na Ukrainę. Biskupowie polskiej Cerkwi wezwali władze Federacji Rosyjskiej do zakończenia działań wojennych. "Nie niszczmy tego, co pozostawili nam ojcowie i matki" – zaapelowali.

Wydane we wtorek oświadczenie to pierwsze takie stanowisko całego soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jego treść opublikował portal Cerkiew.pl.

W poniedziałek zwierzchnik polskiej Cerkwi, metropolita warszawski i całej Polski arcybiskup Sawa wystosował apel do patriarchy moskiewskiego Cyryla I. Poprosił go o zabranie głosu, "aby wojna mająca miejsce na Ukrainie, prowadzona przez Armię Rosyjską, została przerwana". Wcześniej ukazały się także oświadczenia ordynariuszy poszczególnych diecezji, w tym apele o pomoc Ukraińcom.

"Niepojęta" i "bratobójcza" walka

We wtorkowym oświadczeniu czytamy: "Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (...) zwraca się z wezwaniem do władz Federacji Rosyjskiej, na czele z prezydentem, o zaprzestanie działań wojennych w Ukrainie, postrzegając je jako niegodziwe i niepojęte. Trudno bowiem zrozumieć powody, dla których dwa bratnie, prawosławne, słowiańskie narody walczą ze sobą. Nie niszczmy tego, co pozostawili nam ojcowie i matki, począwszy od chrztu św. księcia Włodzimierza".

"24 lutego 2022 r., niespodziewanie, nastąpiła inwazja wojsk rosyjskich na ziemie Ukrainy, które rozpoczęły działania wojenne. Nastał trudny czas bratobójczych walk trwających po dzień dzisiejszy. W ich wyniku nastąpiło zburzenie normalnego życia obywateli, ginie wielu niewinnych ludzi, postępuje degradacja życia cerkiewnego i społecznego. Niszczone są dobra materialne: świątynie, zabytki, infrastruktura krytyczna i budynki mieszkalne" – podkreślają polscy biskupi prawosławni.

Relacja Wojciecha Bojanowskiego z ostrzelanej przez Rosjan Białej Cerkwi (05.03.2022)
Relacja Wojciecha Bojanowskiego z ostrzelanej przez Rosjan Białej Cerkwi (05.03.2022)TVN24

Polska Cerkiew: Naród cierpi

"Wojna, sama w sobie, jest dużym doświadczeniem w życiu społeczeństw. Ukraina i wszyscy ludzie pokoju przeżywają wielki ból; przelewana jest bratnia krew, podobnie do krwi Abla, w wyniku zabójstwa popełnionego przez jego brata Kaina. Miliony obywateli Ukrainy opuszczają swoją ojczyznę. Naród cierpi, znajduje się w rozterce i jest zagubiony" – głosi stanowisko polskiej Cerkwi.

Sobór "wyraził wdzięczność" metropolicie Sawie za list skierowany do patriarchy Cyryla z "apelem o przyczynienie się do zakończenia działań wojennych prowadzonych przez armię rosyjską w Ukrainie i wyrażenie swojego sprzeciwu wobec przelewu krwi".

Hierarchowie po raz kolejny podziękowali duchowieństwu i wiernym za pomoc okazywaną uchodźcom z Ukrainy.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN24/cerkiew.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości