Prawie połowa żołnierzy - 49 procent - uważa, że służba wojskowa nie pozwala im poświecić wystarczająco dużo czasu swoim dzieciom. To wyniki badania przeprowadzonego przez Wojskowe Biuro Badań Społecznych. Najczęściej wymieniane niedogodności to wyjazdy i szkolenia.
Wojskowe Biuro Badań Społecznych (WBBS) spytało żołnierzy zawodowych o ich potrzeby związane z wychowaniem i kształceniem dzieci. Według udzielonych odpowiedzi 56 proc. wojskowych ma dzieci na utrzymaniu, w tym 19 proc. - jedno, 65 proc. - dwoje, 13 proc. - troje, 2 proc. - czworo i 1 proc. - pięcioro lub więcej.
Za mało czasu na rodzicielstwo
Na pytanie zadane żołnierzom rodzicom: "Czy służba wojskowa pozwala im poświęcać wystarczająco dużo czasu swoim dzieciom", prawie połowa - 49 proc. odpowiedziała, że "raczej nie" (30 proc.) lub "zdecydowanie nie" (19 proc.) Tylko 3 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak". "Raczej tak" - taką odpowiedź podało 41 proc. respondentów. 7 proc. pytanych uznało, że trudno im odpowiedzieć na to pytanie. Badacze WBBS sprawdzili też, jak czas poświęcony na rodzicielstwo oceniają żołnierze poszczególnych korpusów kadry zawodowej. Z badania wynika, że najczęściej z czasu poświęcanego dzieciom są zadowoleni oficerowie starsi - 52 proc. z nich uznało, że służba wojskowa pozwala im poświęcać wystarczająco dużo czasu dzieciom. W tym korpusie najrzadziej - 45 proc. - pojawiały się też odpowiedzi przeciwne. Wśród oficerów młodszych 48 proc. uznało, że ma wystarczająco dużo czasu dla dzieci. Przeciwnego zdanie było 46 proc.
Podoficerowie zawodowi są grupą, która najczęściej narzeka na brak czasu na wypełnianie obowiązków rodzicielskich. Taką ocenę wyraża 52 proc. z nich. 41 proc. oceniło, że ich czas poświęcany dzieciom jest wystarczający. Wśród szeregowych 46 proc. wskazuje na brak czasu poświęcanego na obowiązki rodzicielskie. Podobny odsetek respondentów - 47 proc. - uznał, że ich czas poświęcany dzieciom jest wystarczający.
Dają radę
Mimo utrudnień, prawie trzy czwarte - 74 procent - badanych oceniło, że "raczej dobrze" radzą sobie z łączeniem obowiązków służbowych z rodzinnymi. 11 proc. uznało, że radzi sobie z tym bardzo dobrze. Na trudności z połączeniem obowiązkiem wskazywało 13 proc. żołnierzy mających na utrzymaniu dzieci, a 2 proc. stwierdziło, że "w ogóle sobie nie radzi". Najczęściej wymienianą przez żołnierzy niedogodnością kolidującą z życiem rodzinnym jest częsta nieobecność w domu wynikająca z wyjazdów służbowych, wyjazdów na poligon i szkoleń wojskowych. Inne często przywoływane utrudnienia to nadmiar obowiązków służbowych, brak czasu prywatnego i codzienne dojazdy do miejsca służby.
Metodologia badań
Sprawozdanie z badań przeprowadzonych przez WBBS jest datowane na lipiec tego roku. Badanie dotyczące rodzicielstwa żołnierzy zawodowych było częścią szerszych studiów nad sytuacją żołnierzy. Badania miały charakter reprezentacyjny i ograniczały się tylko do wojskowych aktualnie pełniących służbę zawodową.
W analizach uwzględniono 701 ankiet. 8 proc. badanych stanowiły kobiety. Pytania dotyczące rodzicielstwa zadano tym żołnierzom, którzy zadeklarowali, że mają dzieci na utrzymaniu (N=364). Ogółem do badania wylosowano 25 jednostek wojskowych.
Autor: momo//rzw//kwoj / Źródło: PAP