Tylko jedna trzecia Polaków (32 proc.) uważa, że w kraju istnieje realne zagrożenie terroryzmem, a 41 proc. z nas źle ocenia przygotowania władz państwowych do ewentualnego ataku - wynika z sondażu CBOS.
Równocześnie 30 proc. badanych twierdzi, że zagrożenie jest wyolbrzymiane, a ponad jedna czwarta (26 proc.), że nie istnieje. Wpływ na poczucie zagrożenia terroryzmem bezpośredni wpływ mają przede wszystkim nagłaśniane w mediach ataki terrorystyczne w różnych częściach świata.
Bezpieczniej niż po 11 września
Z badań wynika, że znacznie mniej Polaków obawia się dziś ataków terrorystycznych niż po atakach na WTC w Nowym Jorku, moskiewski teatr na Dubrowce, szkołę w Biesłanie czy po zamachach w Madrycie i Londynie, w których zginęli m.in. polscy obywatele.
Umiarkowane poczucie zagrożenia
O umiarkowanym poczuciu zagrożenia terroryzmem w Polsce świadczy też fakt, iż zdecydowana większość respondentów (72 proc.) deklaruje, że osobiście nie obawia się ataków terrorystycznych. Przeciwną opinię wyraża jedna czwarta Polaków (25 proc.), ale jedynie co szesnasty z nich (6 proc.) twierdzi, że obawia się ich bardzo.
Władze źle przygotowane
41 proc. Polaków źle ocenia przygotowania władz państwowych do informowania obywateli w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym. Zadowolona z działań pastwa jest 32 proc. respondentów.
Czujemy się niepoinformowani
Z badań wynika również, że nasza wiedza o potencjalnych zagrożeniach terrorystycznych w Polsce oraz o tym, co zwykli obywatele mogą zrobić w zakresie zapobiegania im, jest niewystarczająca. Ponad dwie trzecie respondentów (69 proc.) deklaruje, że czują się niepoinformowani o możliwych zagrożeniach. Przeciwną opinię wyraża jedynie 23 proc. badanych.
Informacje powinny być w telewizji
Polacy uważają, że państwo powinno informować obywateli o potencjalnych zagrożeniach terrorystycznych poprzez programy telewizyjne (90 proc.), audycje radiowe (55 proc.), publikacje prasowe (43 proc.) i tematyczny serwis internetowy (21 proc.).
Kontrole na granicach - tak, podsłuchy telefoniczne - nie
85 proc. Polaków przyznaje, że zgodziliby się na wzmożone kontrole na granicach, lotniskach i dworcach, jeśli to miałoby zwiększać ich bezpieczeństwo. Jednak równocześnie 73 proc. z nas jest przeciwna zwiększeniu uprawnień władz państwowych w zakresie kontroli korespondencji oraz podsłuchu rozmów telefonicznych (72 proc.). Ponad połowa badanych (54 proc.) nie popiera też blokowania przez władze państwowe informacji medialnych na temat zagrożenia terrorystycznego w kraju.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24