Po raz pierwszy w ciągu ostatnich lat więcej Polaków opowiada się przeciwko niż za karą śmierci - wynika z sondażu GfK Polonia zrealizowanego dla "Rzeczpospolitej".
Przeciw jej przywróceniu jest ponad połowa Polaków. Zdecydowanie przeciwnych karze śmierci jest 29 procent badanych, a ci którzy raczej nie popierają pozbawiania życia za najcięższe przestępstwa stanowią 23 procent. Wśród zwolenników kary śmierci prawie co czwarty (24 proc.) popiera ją, a 22 proc. ankietowanych deklaruje, że "skłania się" ku niej.
Zdaniem profesora Kazimierza Kika z Akademii Świętokrzyskiej, sondaż ten potwierdza inne badania, że opinia większości polskiego społeczeństwa w miarę naszej obecności w Unii Europejskiej upodabnia się do europejskiego punktu widzenia i mentalności.
W wyniki sondażu nie wierzy politolog z Uniwersytetu Śląskiego Marek Migalski, który uważa, że w społeczeństwie nic się nie stało, żeby diametralnie zmieniło się wysokie dotąd poparcie dla kary śmierci.
W Polsce kary śmierci nie wykonuje się od roku 1988. Ostatni zasądzony wyrok wykonano w kwietniu 1988 r. Do 1 września 1998 roku obowiązywało tzw. moratorium na wykonywanie wyroków śmierci. Ostateczne zapis o karze śmierci został zniesiony wraz z nowym kodeksem karnym wprowadzonym w życie w 1997 roku. Nowy kodeks za najcięższe przestępstwa przewiduje dożywotnie pozbawienie wolności.
Źródło: Rzeczpospolita, IAR
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl