Polska domagała się od USA mocniejszej ochrony przed Rosją, a amerykańskie propozycje dotyczące rakiet Patriot były dla niej rozczarowujące. Tak wynika z kolejnych opublikowanych przez Wikileaks depesz dyplomatycznych nadanych przez amerykańskich dyplomatów z Warszawy.
Pierwsza z depesz ujawnionych przez Wikileaks datowana jest na 13 lutego 2009 r., a jej autorem jest ówczesny ambasador USA w Warszawie Victor Ashe. Dyplomata opisuje w niej różnice między propozycjami Amerykanów a oczekiwaniami Polaków ws. rakiet Patriot.
"Między nami a Polakami jest przepaść w rozumieniu (kwestii Patriotów). Polacy początkowo nie zostali poinformowani, że baterie, które będą u nich rotacyjnie stacjonować, nie będą wyposażone w prawdziwe rakiety. Baterie nie będą operacyjne ani w fazie początkowej programu, ani kiedykolwiek w przyszłości" - pisze Ashe.
Tymczasem, jak dalej relacjonuje Ashe, strona polska oczekiwała, że Patrioty w rzeczywistości wzmocnią polski system obrony przeciwrakietowej. "Gdy wiceminister obrony Stanisław Komorowski po raz pierwszy dowiedział się o tym, że Patrioty nie będą operacyjne, zdenerwowany odparł, że Polska spodziewała się otrzymać prawdziwe rakiety, a nie rośliny doniczkowe" - pisze amerykański ambasador. Zaleca także, by Departament Stanu dalej postępował ostrożnie w tej sprawie, ponieważ premier Tusk, który nie jest ani takim "fanem systemu obrony przeciwrakietowej, ani tak przywiązany do koncepcji polsko-amerykańskich stosunków strategicznych jak jego poprzednicy", "sprzedał" opinii publicznej tarczę antyrakietową jako poprawiającą bezpieczeństwo Polski dzięki bateriom Patriotów.
Z kolei w depeszy z 7 maja 2009 r. ambasador Ashe opisuje spotkania amerykańskiego senatora Carla Levina z szefem Kancelarii Premiera Sławomirem Nowakiem, Witoldem Waszczykowskim (BBN) i ówczesnym marszałkiem sejmu Bronisławem Komorowskim. Polscy politycy poprosili podczas niego, by Warszawa była informowana o rozmowach Waszyngtonu z Moskwą, gdyż to Rosja, a nie Iran, stanowią dla Polski większe niebezpieczeństwo - relacjonuje Ashe. Podczas spotkania Waszczykowski wyraził wątpliwość, czy w wypadku ataku na Polskę, NATO zareaguje, ponieważ część jego członków - np. Francja - woli słowa od czynów. "Dlatego wybraliśmy F-16 a nie Mirage" - miał powiedzieć Waszczykowski.
Dalej amerykański ambasador relacjonuje, że polscy politycy wezwali USA do zwiększenia swojej obecności militarnej na terenie naszego kraju. "Chcemy amerykańskich butów na naszej ziemi" - miał powiedzieć Waszczykowski.
Co zamiast rakiet?
Kolejna depesza pochodzi z 12 listopada 2009 r.. Ambasador Lee Feinstein (w czerwcu 2009 r. zmienił na stanowisku Ashe'a) opisuje w niej polsko-amerykańskie spotkanie poświęcone Patriotom. Amerykanie po raz kolejny podkreślili na nim, że baterie będą służyć jedynie do celów ćwiczebnych, jednak przedstawili trzy alternatywne rozwiązania, które miałyby zrekompensować Polakom brak prawdziwych rakiet i pomóc im w modernizacji armii: kwartalną rotację myśliwców F-16; kwartalną rotację samolotów C-130 z bazy Ramstein w Niemczech; przesunięcie jednostki specjalnej amerykańskiej floty wojennej ze Stuttgartu do Gdańska lub Gdyni.
Temat był kontynuowany podczas spotkania ambasadora Feinsteina z podsekretarz stanu Ellen Tauscher oraz ministrami Radosławem Sikorskim i Bogdanem Klichem 10 lutego tego roku. Jak relacjonuje Feinstein, podczas spotkania Sikorski nalegał na kontynuowanie rozmów ws. alternatyw dla baterii Patriotów. W szczególności interesowało go rotacyjne stacjonowanie samolotów F-16 i C-130 w Polsce. Sikorski zaproponował też współpracę wywiadowczą ws. arsenału jądrowego Rosji w Obwodzie Kaliningradzkim i poskarżył się, że Francuzi planują sprzedaż Rosjanom okrętów Mistral.
12 dni później (22 lutego) Feinstein po raz kolejny spotkał się z ministrem Klichem. Szef Polskiego MON podczas spotkania po raz kolejny wyraził zainteresowanie propozycjami zwiększenia militarnej obecności Amerykanów w Polsce. Mowa była nie tylko o samolotach F-16 i C-130, ale także o czasowym stacjonowaniu na naszym terytorium amerykańskich sił specjalnych.
bgr/tr
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Missle Defence Advocacy