PiS zmienia zdanie ws. klauzuli sumienia dla fizjoterapeutów

Bernadeta Krynicka tłumaczy potrzebę wprowadzenia klauzuli sumienia
Bernadeta Krynicka tłumaczy potrzebę wprowadzenia klauzuli sumienia
sejm.gov.pl
sejm.gov.plPosłanka PiS tłumaczyła na komisji zdrowia potrzebę wprowadzenia klauzuli sumienia dla fizjoterapeutów

Podczas prac w sejmowej komisji zdrowia doszło do wymiany zdań pomiędzy Bernadetą Krynicką (PiS), a Bartoszem Arłukowiczem (PO). Posłanka PiS argumentowała pomysł wprowadzenia do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty poprawki mówiącej o klauzuli sumienia. PiS w końcu wycofało się z tego pomysłu.

Na wtorkowym posiedzeniu komisji zdrowia zaprezentowano nowelizację przepisów dotyczących zawodu fizjoterapeuty. W projekcie PiS zaproponowano przede wszystkim zmiany dotyczące uprawnień zawodowych.

Wśród omawianych zmian pojawił się pomysł wprowadzenia klauzuli sumienia dla fizjoterapeutów. Jak tłumaczyła posłanka PiS, Bernadeta Krynicka, fizjoterapeuci mieliby prawo domówienia wykonania zleconego zabiegu np. kobiecie z wkładką domaciczną. Kiedy dziennikarze zaczęli dopytywać posłankę, ta próbowała wycofywać się ze swoich słów.

- Mówiłam o różnych możliwych wkładkach, nie tylko domacicznych, ale mogą to być implanty, które są przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów - tłumaczyła Krynicka.

"Rząd wycofał się z lekkim rumieńcem"

Po posiedzeniu, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, poinformował na Twitterze, że "rząd wycofał się z lekkim rumieńcem na twarzy z klauzuli sumienia u fizjoterapeutów".

- Nie ma tego punktu, on został wycofany. Nie ma tematu. Był temat, nie ma tematu. Zapewniam, że tego nie ma - potwierdził podczas konferencji prasowej marszałek Senatu, Stanisław Karczewski (PiS). - Temat ustawy jest, ale klauzuli sumienia nie ma - zakończył. Marszałek Karczewski wyjaśnił, że głosowanie nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty odbędzie się w Sejmie najprawdopodobniej jutro (czwartek - red.) rano.

Manifestacja przed Sejmem

W związku z głosowaniem dwóch nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - już bez zapisu o klauzuli sumienia - Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska rozpoczęło w środę o godzinie 12:00 manifestację przed budynkiem Sejmu.

Jak przekonują, proponowane przez posłów PiS zmiany doprowadzą do: ograniczenia dostępności do usług fizjoterapeutycznych, wzrostu szarej strefy, wydłużenia kolejek oraz wzmożonej emigracji zarobkową wśród fizjoterapeutów.

Autor: tmw/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości