PiS ma nowego kandydata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka już go zaakceptowała. Opozycja ekspresowym tempem prac ponownie jest zaskoczona, bo o nowej kandydaturze dowiedzieli się przez wiadomości tekstowe. Materiał "Polska i Świat".
Przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz, pytany o nazwisko kandydata na stanowisko nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, odpowiada, że "media od kilku dni o tym mówiły". Chodzi o prof. Grzegorza Jędrejka, eksperta od prawa rodzinnego. To profesor i szef katedry prawa cywilnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z kolei opozycja o nazwisku kandydata na sędziego TK dowiedziała się przez SMS. - Dzisiaj, jakąś godzinę przed posiedzeniem komisji (poznaliśmy nazwisko kandydata - red.) - mówi poseł PO Arkadiusz Myrcha. - Do TK powinny trafiać osoby cechujące się wybitną wiedzą prawniczą, a nie wybitnym przywiązaniem do partii - krytykuje Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej.
- Jestem absolutnie kandydatem bezpartyjnym - mówił podczas posiedzenia prof. Jędrejek. Zapewnił, że nie zna polityków PiS, z obecnymi na sali posłami witał się po raz pierwszy w życiu na tej sali, gdzie zorganizowano posiedzenie komisji, a opinie owszem pisał, ale dla Sejmu, a nie Prawa i Sprawiedliwości.
Komisja głosami PiS kandydata zaopiniowało pozytywnie. Partia rządząca ma większość w komisji. 14 członków było za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.
Zastąpi Wróbla
Na początku lutego Zgromadzenie Ogólne Trybunału Konstytucyjnego wygasiło mandat sędziego Andrzeja Wróbla. Wróbel - jako kandydat zgłoszony przez klub SLD - został w 2011 r. wybrany przez Sejm na dziewięcioletnią kadencję do TK (wcześniej Wróbel orzekał w Izbie Pracy SN). W połowie grudnia ub.r. o woli rezygnacji Wróbla z funkcji sędziego TK informował ówczesny prezes TK Andrzej Rzepliński.
Po wyborze następcy Wróbla, w 15-osobowym TK będzie ośmioro sędziów wybranych przez obecny Sejm. W TK jest teraz siedmioro sędziów wybranych przez Sejmy poprzednich kadencji: Stanisław Biernat (wiceprezes TK; jego kadencja upływa w czerwcu 2017 r.), Leon Kieres (kończy kadencję w 2021 r.), Małgorzata Pyziak-Szafnicka (kończy kadencję w 2020 r.), Stanisław Rymar (kończy kadencję w 2019 r.), Piotr Tuleja (kończy kadencję w 2019 r.), Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (kończy kadencję w 2019 r.) i Marek Zubik (kończy kadencję w 2019 r.).
Spór o korespondencję
Jest też inna sprawa dotycząca Trybunału Konstytucyjnego, która w ostatnich dniach wywołała sporo emocji.
W czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że cała korespondencja kierowana do sędziów Trybunału trafia od niedawna najpierw do Mariusza Muszyńskiego, sędziego wybranego głosami PiS.
W odpowiedzi na tekst Trybunał Konstytucyjny nie zaprzeczył tym doniesieniom. W komunikacie podkreślono natomiast, że nieprawdą jest, jakoby Muszyński "kontrolował prywatną korespondencję" sędziów.
"Uregulowanie obiegu korespondencji w TK, jakie zostało przeprowadzone przez sędziego Mariusza Muszyńskiego, ma na celu właśnie unikanie ewentualnych pomyłek mogących prowadzić do otwarcia korespondencji prywatnej w procesie wpływu i przekazywania jej do właściwych komórek wewnętrznych" - czytamy w komunikacie TK.
Autor: kło,ts/sk / Źródło: tvn24