Związkowcy Solidarności zebrali się przed urzędami wojewódzkimi. Pod hasłem "Dość dyskryminowania pracowników" pikietują między innymi we Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Katowicach i Warszawie.
Pikiety dzień wcześniej zapowiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. - Organizujemy pikiety, by solidaryzować się z pracownikami całej sfery finansów publicznych - mówił na środowej konferencji prasowej.
Zaznaczył wtedy, że "do problemu trzeba podejść globalnie, policzyć, ile jest pieniędzy i podnieść płace proporcjonalnie, bo inaczej zawsze będzie rozgoryczenie i niezadowolenie".
- Jest piątka Kaczyńskiego, my będziemy domagać się między innymi piątki Solidarności - zapowiedział Duda.
"Piątka Solidarności"
Na tak zwaną piątkę Solidarności składają się między innymi: podwyżki w sferze finansów publicznych, wprowadzenie kryterium stażowego uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, odmrożenie wskaźnika naliczania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, systemowe rozwiązania stabilizujące ceny energii oraz wsparcie dla przemysłu energochłonnego, a także nie wliczanie do minimalnego wynagrodzenia dodatku za wysługę lat.
- Związek Solidarność reprezentuje wszystkie zawody i chcemy poważnie porozmawiać i spisać porozumienie w sprawie podwyżek w sferze finansów publicznych - mówił w środę Duda.
Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu w środę w Warszawie "zbiera się sztab protestacyjny".
- Ocenimy bieżącą sytuację, zobaczymy czy ze strony rządu będzie odzew i podejmiemy stosowne działania, by te postulaty, by tę piątkę Solidarności podpisać i wdrożyć jak najszybciej w życie - wyjaśnił.
Będzie strajk nauczycieli?
W piątek od 8 rano związkowców czeka kolejny dzień negocjacji z rządem na temat podwyżki płac nauczycieli.
Po ostatnim, środowym spotkaniu z rządem szef Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa powiedział, że "trzeci dzień rozmów nie przyniósł żadnych rozstrzygnięć".
Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, od 8 kwietnia do odwołania będzie obowiązywał strajk w szkołach. Jego termin zbiegnie się z zaplanowanymi egzaminami: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. Matury mają rozpocząć się 6 maja.
Autor: akw/adso / Źródło: TVN24, PAP