Był w życiu publicznym Rzeczypospolitej od zawsze. I wywarł ogromny wpływ na to, jak dziś Polska wygląda. Służył jej, i na służbie odszedł. Do końca towarzyszyła mu żona Maria.
Przebył długą i trudną drogę. Od działacza opozycji w komunistycznym państwie, do najważniejszego stanowiska niepodległej Polski. Niepodległej także dzięki jego wieloletniemu zaangażowaniu w życie publiczne.
Patriotyczne tradycje
Lech Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku w Warszawie, w rodzinie o głęboko patriotycznych przekonaniach. Jego ojciec Rajmund, żołnierz AK, za udział w Powstaniu Warszawskim został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.
Matka Jadwiga, z domu Jasiewicz, w czasie wojny była sanitariuszką w Szarych Szeregach.
Walka o wolną Polskę
Absolwent prawa na UW, po studiach przeprowadził się na Wybrzeże. Tam podjął pracę naukową, a od 1976 roku zaangażował się w działalność opozycyjną. Podjął współpracę z KOR, a potem Wolnymi Związkami Zawodowymi. W 1980 r. był współtwórcą i członkiem władz "Solidarności".
Internowany w stanie wojennym, po wyjściu na wolność zaangażował się w działania podziemnej "Solidarności". Uczestnik obrad okrągłego stołu, w 1989 zdobył mandat senatora.
Od "Solidarności" do prezydentury
W latach 1989-1991 zasiadał w ścisłym kierownictwie "Solidarności". Kierował związkiem, gdy Lech Wałęsa walczył o prezydenturę. W marcu 1991 został ministrem stanu w Kancelarii Prezydenta - nadzorował BBN.
W 1991 r. zdobył mandat posła, by już w lutym 1992 zostać wybranym przez Sejm na prezesa NIK. Pełnił tę funkcję przez trzy lata.
W czerwcu 2000 r. został ministrem sprawiedliwości w rządzie J. Buzka. Pełniąc tę funkcję przez rok swą walką z przestępczością zdobył zaufanie wielu Polaków. Stał się jednym z najpopularniejszych polityków w kraju.
W 2002 roku wygrał wybory na prezydenta Warszawy.
Trzy lata później, startując z programem Polski Solidarnej, zdobył najważniejsze stanowisko w państwie.
Prezydent Kaczyński
Urząd Prezydenta RP objął 23 grudnia 2005 r., składając przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Jednym ze znaków szczególnych jego prezydentury była walka o prawdę historyczną.
Los sprawił, że zginął w drodze do Katynia - symbolu tej walki.
Pierwsza Dama
Maria Kaczyńska, z domu Mackiewicz, urodziła się na Kresach, w patriotycznej rodzinie. Ojciec walczył w AK. Jeden ze stryjów zginął w Katyniu, drugi walczył pod Monte Cassino.
W 1978 roku Maria poślubiła Lecha Kaczyńskiego. Dwa lata później urodziła córkę Martę. Nie wróciła już do pracy zawodowej. Zajmowała się tłumaczeniami z angielskiego i francuskiego, udzielała korepetycji. Wspomagała męża w działalności opozycyjnej.
Jako Pierwsza Dama angażowała się w sprawy ważne społecznie. Patronowała organizacjom charytatywnym. Zyskała sympatię w świecie i w kraju także swym pogodnym charakterem.
Do końca towarzyszyła małżonkowi.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lech Kaczyński, prezydent RP 2005-2010 (TVN Fakty 10.04.2010, fot. Maciej Chojnowski)