Prof. Stefan Pastuszka został wybrany przez Senat do składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jego kandydaturę zgłosiła Platforma Obywatelska w porozumieniu z Polskim Stronnictwem Ludowym.
Kandydat Platformy Obywatelskiej, uzyskał w Senacie 55 głosów. Jego konkurenta - senatora Grzegorza Czeleja poparło 34 senatorów.
- Wysoka Izba jest reprezentacją społeczeństwa polskiego i narodu i zapewne kieruje się słowami Cypriana Kamila Norwida, że ojczyzna to zbiorowy, solidarny obowiązek - podkreślił dziękując za wybór Stefan Pastuszka.
Historyk z doświadczeniem
Prof. Pastuszka jest historykiem. W latach 1993-1997 obejmował funkcję wiceprzewodniczącego senackiej komisji kultury, zasiadał także w Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Przez dwa lata (1995 - 1997) sprawował urząd wiceministra edukacji narodowej.
Pastuszka przez cztery lata był członkiem Rady Programowej Polskiego Radia, podobne funkcje pełnił również w TVP i Radio Kielce.
Misja
Podczas przesłuchania w Senacie Pastuszka mówił, że KRRiT powinna skupić się m.in. na kwestii, czy media wypełniają swe funkcje publiczne. - Programy i filmy wartościowe powinny być emitowane w godzinach dużej oglądalności - oświadczył.
W Krajowej Radzie chciałby zająć się edukacją, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji historycznej oraz spraw polonijnych.
Nowy skład
Nową KRRiT trzeba wybrać po tym, jak pierwszy raz w historii tego konstytucyjnego organu, Sejm, Senat i prezydent odrzucili sprawozdanie z działalności KRRiT w poprzednim roku. Zgodnie z ustawą o rtv oznacza to, że kadencja Rady wygasa.
Po co Rada
Do zadań KRRiT należy m.in. projektowanie w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów kierunków polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji; przyznawanie koncesji na rozpowszechnianie i rozprowadzanie programów radiowych i telewizyjnych; uznawanie za nadawcę społecznego lub odbieranie tego przymiotu; kontrola działalności nadawców.
Najważniejszą kompetencją KRRiT jest powoływanie i odwoływanie rad nadzorczych Polskiego Radia i TVP.
3+2
Według Ustawy o radiofonii i telewizji, KRRiT liczy pięciu członków - dwóch wskazanych przez Sejm, dwóch przez prezydenta oraz jednego reprezentanta Senatu.
Obok prof. Pastuszki w nowej KRRiT znaleźli się także Jan Dworak i Krzysztof Luft - mianowani przez prezydenta. Ostatnich dwóch członków KRRiT Sejm wybierze prawdopodobnie w piątek.
Źródło: PAP