Niemal 80 proc. Polaków uważa, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny, przed 30 laty, przyczyniła się do powstania "Solidarności", obalenia komunizmu i odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 roku - wynika z najnowszego sondażu CBOS. - Papież dodał Polakom odwagi i mocy - wspominał wieloletni sekretarz Jana Pawła II, abp Mieczysław Mokrzycki.
Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu wielokrotnie odwiedzał Polskę. Trzykrotnie był w czasach PRL – w latach 1979, 1983 i 1987 – oraz później, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – w latach 1991, 1995, 1997, 1999 i 2002.
Najważniejsze - pielgrzymki w czasach PRL
Większość ankietowanych uważa, że wszystkie pielgrzymki papieskie do Polski odegrały ważną rolę zarówno w ich życiu osobistym (69 proc.), jak i w dziejach Polski (71 proc.). Szczególnie znaczenie Polscy przypisują pierwszej wizycie Jana Pawła II (81 proc.), która odbyła się w czerwcu 1979 roku. Co ciekawe, badani bardziej doceniają jej rolę w historii naszego kraju niż w swoim życiu osobistym.
Natomiast co czwarty ankietowany za szczególnie istotną uznaje drugą pielgrzymkę, która miała miejsce pod koniec stanu wojennego, w 1983 roku, a co szósty (17 proc.) – trzecią, z 1987 roku. Wynika z tego, że badani za szczególnie ważne dla Polski uznają głównie te pielgrzymki, które miały miejsce w czasach PRL.
O znaczeniu papieskich wizyt w Polsce są przekonani przede wszystkim katolicy i ludzie starsi. Rolę tych pielgrzymek negują głównie ludzie niepraktykujący, deklarujący lewicowe poglądy polityczne, a także najmłodsi badani - uczniowie i studenci.
Papież pomógł obalić komunizm
Pytani, czy pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny zawdzięczamy polskie przemiany, Polacy w zdecydowanej większości odpowiadają twierdząco. Według ankietowanych, wizyta ta przyczyniła się do powstania "Solidarności" w sierpniu 1980 roku oraz do obalenia komunizmu i odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 roku. Twierdzi tak ponad trzy czwarte badanych (po 78 proc.).
Wpłynął na życie milionów
Podsumowując wpływ życia i nauczania Jana Pawła II na Polaków, większość badanych przyznaje, że zawdzięczają papieżowi przemianę swojego życia. Do tego typu osobistej więzi z Ojcem Świętym przyznaje się 70 proc. badanych. Co czwarty respondent twierdzi, że Jan Paweł II nie zmienił jego życia, jednak opinia ta na ogół formułowana jest ostrożnie - zaznacza CBOS.
Przekonanie o przemianie pod wpływem papieskiej nauki nasiliło się zwłaszcza po śmierci Jana Pawła II. To wydarzenie z kolei wpłynęło na popularność jego pism i głoszonej przez niego nauki. Jednak deklarowana wówczas duchowa więź z papieżem-Polakiem obecnie nieco osłabła - wynika z sondażu.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 7–13 maja 2009 roku na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski (N=1078).
"Papież dodał Polakom odwagi i mocy"
Wspominając znaczenie pierwszej pielgrzymki papieskiej sprzed 30 lat, abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski, a wcześniej wieloletni sekretarz Jana Pawła II - stwierdził, że wizyta ta dodała Polakom odwagi, siły duchowej i mocy. - Ojciec Święty poprzez nauczanie, podnoszenie wiary i znaczenia godności ludzkiej – dodał wiernym w Polsce odwagi, dodał im solidarności, by stanowili o sobie i upominali się o prawo do wolności wyznania i suwerenności państwa - mówił na antenie TVN24 abp Mokrzycki.
Dodał, że nauka papieża-Polaka była tak chętnie przez wszystkich w Polsce przyswajana, bo ludzie potrzebowali nadziei i wzmocnienia.
Źródło: TVN24, tvn24.pl