Obraz ludzkości we fraszce Kochanowskiego i piosence Osieckiej oraz codzienność w czasach zagłady w opowiadaniu Idy Fink - takie tematy do wyboru mieli maturzyści, którzy pisali dziś egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.
37 tys. maturzystów, czyli blisko 10 proc. ogółu, przystąpiło dziś o godzinie 9 do egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, który - w przeciwieństwie do poziomu podstawowego - nie jest obowiązkowy.
Kochanowski, Osiecka i Fink
Uczniowie po wyjściu z egzaminu opowiadali o tematach, z jakimi musieli się zmierzyć. W pierwszym, który mogli wybrać, mieli dokonać analizy i interpretacji porównawczej obrazu ludzkości i postawy podmiotu lirycznego we fraszce Jana Kochanowskiego "O żywocie ludzkim" i w wierszu Agnieszki Osieckiej "Kolęda z pretensjami".
Maturzyści, którzy wybrali drugi z tematów, na podstawie opowiadania Idy Fink "Przed lustrem" ze zbioru "Wiosna 1941", musieli napisać o codzienności w czasach zagłady, kreacji bohatera oraz znaczeniu motywu lustra.
Poziom rozszerzony dla chętnych
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym był przeprowadzony w piątek.
Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Egzamin dla 446 osób
Egzaminy pisemne przeprowadzane są przed południem i po południu - rozpoczynają się o godzinie 9 i o 14.
Jeszcze dziś po południu przeprowadzony będzie egzamin z historii muzyki. Chęć zdawania tego egzaminu zadeklarowało 446 maturzystów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24