"Na początku pandemii panowało ogólnospołeczne poruszenie". Jak teraz radzi sobie trzeci sektor?

Źródło:
tvn24.pl
Piotr Łój, założyciel Fundacji Virtual Dream o tym, jak zaczął produkcję przyłbic
Piotr Łój, założyciel Fundacji Virtual Dream o tym, jak zaczął produkcję przyłbictvn24.pl
wideo 2/4
Piotr Łój, założyciel Fundacji Virtual Dream o tym, jak zaczął produkcję przyłbictvn24.pl

60 procent organizacji pozarządowych zawiesiło w czasie pandemii wszystkie lub większość swoich dotychczasowych działań - wynika z raportu Stowarzyszenia Klon/Jawor, które przeprowadziło badanie 700 organizacji tak zwanego trzeciego sektora. Z drugiej strony prawie połowa organizacji podjęła lub planowała podjąć nowe działania w związku z sytuacją z koronawirusem. Autorki raportu wskazują, że "powrót do 'starego świata' jest być może niemożliwy". Jaka jest więc perspektywa dla trzeciego sektora w pandemicznej rzeczywistości?

Kiedy pada określenie "organizacja pozarządowa", większości z nas na myśl przychodzą stowarzyszenia i fundacje zajmujące się głównie niesieniem pomocy, takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Fundacja Akogo? czy Fundacja Rak'n'roll. Ale organizacji pozarządowych jest w Polsce około stu tysięcy. To także związki stowarzyszeń, stowarzyszenia kultury fizycznej, sportowe czy ogrodowe. Sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że także one musiały przystosować się do nowej, utrudnionej rzeczywistości.

Stowarzyszenie Klon/Jawor, które zajmuje się badaniem organizacji pozarządowych i prowadzi ich bazę danych, przygotowało raport "2020. Organizacje pozarządowe wobec pandemii", który przedstawia najważniejsze dane i statystyki dotyczące tego, jak trzeci sektor radzi sobie w obliczu pandemii COVID-19. W badaniu wzięło udział 700 organizacji. Raport opublikowano w kwietniu, a więc dotyczył sytuacji organizacji pozarządowych na początku pandemii. Kolejne tego rodzaju opracowanie ma się pojawić w pierwszych miesiącach 2021 roku.

Ponad połowa sektora nie prowadzi większości działań

Jak wynika z badania, część stowarzyszeń i fundacji nadal prowadzi swoje dotychczasowe działania, inne je zmodyfikowały, ograniczyły lub zawiesiły. "33 procent organizacji podaje, że zaprzestało wszystkich dotychczasowych działań. Kolejne 27 procent to organizacje, które zawiesiły większość swoich aktywności. Oznacza to, że ponad połowa sektora pozarządowego nie prowadzi większości swoich działań sprzed pandemii" - czytamy w opracowaniu.

- Z badania wynika, że 40 procent organizacji, mimo pandemii, było w stanie dalej prowadzić swoje działania - mówi w rozmowie z tvn24.pl Marta Gumkowska, członkini zarządu Stowarzyszenia Klon/Jawor i współautorka raportu.

Sprecyzowano w nim, że co czwarta organizacja, czyli 25 procent sektora pozarządowego, prowadzi większość swoich działań, a tylko niektóre z nich musiała zawiesić, natomiast 14 procent stowarzyszeń i fundacji nadal realizuje wszystkie swoje działania, choć mogą być one prowadzone w zmodyfikowanej formie, na przykład online.

Poziom aktywności organizacji w wyniku pandemiitvn24.pl

Większość pochodzi z mniejszych miejscowości

Gumkowska zwraca uwagę, że istnieje związek między aktywnością organizacji w czasie pandemii a miejscem ich działalności. - Większość organizacji, które musiały zawiesić swoje działania, to były organizacje z małych miejscowości, z terenów wiejskich, czyli tam, gdzie te działania są najbardziej związane ze wspólnym działaniem w jakieś przestrzeni, z fizycznymi spotkaniami, kiedy są skierowane do lokalnej społeczności. To często były organizacje sportowe czy kulturalne, których esencja działań polegała na tym, że albo się razem ćwiczy, albo prowadzi orkiestrę czy zespół taneczny. Te wszystkie aktywności wtedy były zamknięte - zauważa.

- Co innego to organizacja ogólnopolska, która zajmuje się na przykład prowadzeniem szkoleń. Zostały one odwołane, ale ta organizacja może na przykład prowadzić też jakieś działania informacyjne przez internet. I wtedy one nie musiały być zawieszone - dodaje.

Najczęściej działania zawieszały organizacje sportowe i kulturalne

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na aktywność danej organizacji w czasie pandemii jest branża, w której funkcjonuje. Wyniki badania pokazują, że "udział organizacji, które zawiesiły wszystkie lub większość działań jest największy wśród organizacji sportowych (80 procent), kulturalnych (73 procent), zajmujących się rozwojem lokalnym (60 procent) oraz ochroną zdrowia (58 procent)".

"Z kolei większość lub nawet wszystkie dotychczasowe działania najczęściej prowadzą organizacje z obszaru pomocy społecznej (57 procent). Dane te pokazują, że branża kulturalna i sportowa najdotkliwiej odczuła konsekwencje pandemii w tym sensie, że ich przeważająca część musiała zawiesić większość lub wszystkie swoje działania. W relatywnie najlepszej sytuacji, oczywiście biorąc pod uwagę tylko fakt prowadzenia lub zawieszenia działań, są organizacje z branży pomocy społecznej" - wskazują autorki raportu.

Jak organizacje radzą sobie w czasie pandemii?Facebook/@todziala

Największa obawa

Co było największym problemem dla organizacji pozarządowych na początku pandemii? Marta Gumkowska wskazuje tu na "obawę przed tym, że nie będą w stanie utrzymać ciągłości działań na rzecz swoich odbiorców".

- Zazwyczaj to są działania, które określa ich misja. Organizacje mają jakieś swoje priorytety, kierunki i cele. To nie jest tak, że akurat nagle z dnia na dzień zmieniają swoje aktywności - zwraca uwagę.

Raport pokazuje jednak, że prawie połowa organizacji - 49 procent - podjęło lub planuje podjąć nowe działania w reakcji na pandemię, z czego 32 procent deklarowało w kwietniu, że już to zrobiło, a 17 procent, że zamierza to zrobić.

- Badanie pokazuje, że wówczas, na początku pandemii, panowało jakiegoś rodzaju ogólnospołeczne poruszenie, będące odpowiedzią na nową sytuację. W związku z tym część organizacji postanowiła pomóc jakoś odbiorcom, angażując się na przykład w działania medyczne - szycie maseczek, pomoc medykom - wylicza przedstawicielka Stowarzyszenia Klon/Jawor.

Z drugiej strony, niemal dokładnie tyle samo organizacji - 47 procent - odpowiadało, że nie podjęło żadnych nowych działań i nie planuje tego zrobić w najbliższym czasie.

Podejmowanie nowych działań przez organizacje w związku z pandemiątvn24.pl

"Wirus życzliwości"

Konkretne przykłady działań organizacji, które niosły lub niosą wsparcie w czasie pandemii, wskazuje inna przedstawicielka Stowarzyszenia Klon/Jawor, Dorota Setniewska. Koordynuje ona akcję "Organizacje społeczne. To działa", która ma na celu uświadamianie społeczeństwu korzyści z działalności organizacji trzeciego sektora.

Fundacja Można Zwariować daje wskazówki, jak zadbać o zdrowie psychiczne w czasie walki z koronawirusem. Filia Gdańsko-Pomorskiej Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego - Psychoterapeuci oferuje wsparcie pracownikom SOR-u oddziałów szpitalnych, laboratoriów i aptek, którzy czują się przemęczeni, zdenerwowani lub obawiają się siebie lub o swoich bliskich.

Wiele organizacji w czasie pandemii prowadzi lub prowadziło także działania edukacyjne dla dzieci. Fundacja Szkoła z Klasą podpowiada, jak rozmawiać z uczniami o koronawirusie. Fundacja Synapsis stworzyła poradnik dla rodziców i opiekunów osób z autyzmem, który pozwoli wyjaśnić obecną sytuację epidemii. Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej aktywizuje studentów Pedagogiki i Psychologii do pomocy dzieciom w przyswajaniu materiału szkolnego, pomocy w odrabianiu zadań domowych, a także motywowania ich w systematycznej pracy.

Są też inicjatywy w ramach pomocy sąsiedzkiej. Akcja Demokracja stworzyła "Wirus życzliwości"- miejsce do wyszukiwania i tworzenia sąsiedzkich grup społecznościowych. Stowarzyszenie Żółty Parasol prowadzi bibliotekę sąsiedzką, która dowozi książki dla seniorów i seniorek pozostających w domu. Z kolei Fundacja Warsaw Legend wraz z Fundacją Zdrowie Seniora dostarczają zakupy i środki higieny osobom starszym, z niepełnosprawnościami, i tym którzy znajdują się na oddziałach szpitalnych.

1200 przyłbic w domowych warunkach  

Innym przykładem zmiany dotychczasowych działań w związku z pandemią jest Fundacja Virtual Dream, której założycielem jest Piotr Łój. Jak tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl, zajmuje się ona zaopatrywaniem w gogle VR (wirtualna rzeczywistość) szpitali albo indywidualne osoby. - Przede wszystkim nasza grupa odbiorców to dzieci onkologiczne, niepełnosprawne i wszyscy chorzy, którzy mają ograniczone możliwości na wszelkich przestrzeniach życia. Głównie chodzi o mobilności. Na przykład dzieci po przeszczepach, będące w izolatkach, nie mogące się poruszać, spełniać swoich marzeń, zwiedzać świata. My te marzenia spełniamy, nagrywając świat zewnętrzny w kamerach 360 stopni, przenosząc go do szpitala, aby mogły w tym wirtualnym świecie poczuć się jakby zwiedzały prawdziwy i spełniały swoje marzenia - mówi. 

Jednak na początku pandemii jego fundacja zaczęła zajmować się produkcją przyłbic. Jak przyznaje, "to był zwrot o 180 stopni". - Z gogli wirtualnych przeszliśmy na realne - mówi. Opisuje, że pomysł produkcji przyłbic powstał na podstawie wymiany informacji z patronami, a także z lekarzami.

- Podczas tych wymian dostałem informację od szpitali, że ich potrzeby są ogromne, jeżeli chodzi o środki bezpieczeństwa, a na tak nagły moment nie ma ani procedur, ani skąd zdobyć tych materiałów. Więc zrobiłem szybki research tego, jak można zrobić to w warunkach domowych. Okazało się, że tu tak naprawdę nie potrzeba superinnowacji; wystarczy skręcić śrubką dwa plastiki - mówi Łój. 

Piotr Łój, założyciel Fundacji Virtual Dream o tym, jak zaczął produkcję przyłbic
Piotr Łój, założyciel Fundacji Virtual Dream o tym, jak zaczął produkcję przyłbictvn24.pl

No i się zaczęło. Głównym miejscem pracy stał się jego dom w Sosnowcu. Produkcja trwała około dwóch, trzech miesięcy - od przełomu lutego i marca do połowy maja. 

- W sumie w domu złożyliśmy 1200 przyłbic. W zasadzie fizyczną robotę zrobiliśmy głównie razem z moim tatą. No i kiedy już nie nadążaliśmy z wierceniem i skręcaniem, i z codzienną pracą, to część lokalnych patronów i przyjaciół również zabrało się za skręcanie, lokalne firmy zaczęły przycinać, uruchamiać u siebie plotery, zaczęły się pojawiać firmy związane z logistyką, nawet pojawiły się darowizny samych półproduktów. Więc to były takie mocne dwa i pół, prawie trzy miesiące społecznego wsparcia naszych działań na pierwszych liniach. I rzeczywiście można było odczuć, że i potrzeba jest spełniona, i że sprawia to dużo radości i wdzięczności - opowiada Łój. 

Produkcja przyłbic odbywała się w domu założyciela Fundacji Virtual DreamFundacja Virtual Dream

"Jakby cały świat zamienił się w jedną wielką charytatywną, wspierającą społeczność"

Wylicza, że 1200 przyłbic trafiło w znacznej mierze do szpital i karetek. - Siatka moich patronów, czyli najważniejsza tkanka mojej fundacji, została przerobiona na siatkę ambasadorów, którzy dalej, w swoich lokalizacjach, przekazują te przyłbice do najbardziej potrzebujących miejsc, mógłbym powiedzieć, najmądrzej potrzebujących, czyli do ludzi, który mogą ratować kolejnych ludzi. Ambasadorowie stali się odbiorcami tych przyłbic, a ta część, którą robiłem w Sosnowcu, wylądowała głównie w okręgu śląsko-dąbrowskim. Tak udało się zaopatrzyć sporą część Polski - mówi. 

- To było niesamowite widzieć, jak ludzie kreatywnie wybuchają wręcz pomysłami, jak wspierać najbardziej pokrzywdzone społeczności, czy największe grupy ryzyka, tworząc grupy na Facebooku, tworząc widzialne łańcuszki wsparcia. Codziennie siedzę w tej przestrzeni wspierającej, charytatywnej. To jest taki świat, do którego zapraszamy ludzi z zewnątrz, żeby pomogli, opowiadamy, jak możemy zrobić to razem. A tu było po prostu tak, jakby cały świat zamienił się do góry nogami w jedną wielką charytatywną, wspierającą społeczność - przyznaje założyciel Virtual Dream.

Piotr Łój, założyciel Fundacji Virtual Dream o produkcji przyłbic w domowych warunkach
Piotr Łój, założyciel Fundacji Virtual Dream o produkcji przyłbic w domowych warunkach

Czego potrzebują organizacje do prowadzenia nowych działań?

Jednak to, że wiele organizacji odnajduje się w nowych realiach, nie zmienia faktu, że muszą się mierzyć z wieloma wyzwaniami. Wróćmy zatem do raportu Stowarzyszenia Klon/Jawor na temat działań organizacji pozarządowych w dobie pandemii. Autorki zwracają uwagę, że ich poziom aktywności "jest w dużej mierze związany z tym, w jakim stopniu jest ona w stanie przenieść swoje działania do internetu". Raport pokazuje, że w sumie 80 procent badanych organizacji wskazuje, że wykorzystuje nowe technologie - przy czym 38 procent planuje wykorzystywać je w dużym stopniu, a 42 procent dopuszcza taki wariant, ale tylko w przypadku części swoich projektów.

Czego najbardziej potrzebują organizacje pozarządowe? Przede wszystkim wsparcia finansowego. Tak deklaruje połowa wszystkich badanych. Na drugim miejscu wśród potrzeb pojawia się dostosowanie wymogów formalnych do obecnej sytuacji. Chodzi tu między innymi o rozliczanie projektów (możliwość modyfikacji działań, harmonogramu, wskaźników) czy sprawozdawczość (odroczenie terminów składania sprawozdań, organizacji walnych zebrań).

13 procent badanych wskazało też na potrzebę utworzenia tarczy dla trzeciego sektora.

- Często organizacje prowadzą jakieś projekty i mają zobowiązania, na przykład wobec sponsorów czy wobec organizacji publicznych, które im przekazały środki. To może być samorząd, organizacja rządowa, mogą być też sponsorzy prywatni, którzy umówili się na jakieś działania, na które dają środki, ale te działania mają być przeprowadzone w konkretnym czasie, w konkretnym trybie. I w takiej sytuacji tym, czego potrzebują organizacje, to jest elastyczności po stronie darczyńców. Czyli zrozumienie tego, że działamy w trybie nadzwyczajnym. Więc to, co jest potrzebne, to wyjście naprzeciw sytuacji ze strony instytucji, które zlecały zadania - wskazuje Marta Gumkowska.

Te obawy mają swoje odzwierciedlenie w wynikach raportu. 69 procent organizacji dostrzega problem w dotrzymaniu harmonogramów projektów, a 60 procent organizacji deklaruje trudność w terminowym wywiązaniu się ze zobowiązań formalnych.

Problemy w organizacji związane z pandemiątvn24.pl

"Powrót do 'starego świata' jest być może niemożliwy"

A jaka przyszłość czeka organizacje pozarządowe? Autorki raportu konkludują, że "powrót do 'starego świata' jest być może niemożliwy". "Ciągle stoimy przed wieloma niewiadomymi, ale to jedno jest dosyć pewne. Konsekwencje pandemii dla sytuacji społeczno-gospodarczej w Polsce i na świecie odbiją się na sytuacji organizacji" - piszą.

Co nie znaczy, że organizacje pozarządowe przestaną być potrzebne. Może to właśnie w czasach pandemii ich społeczne znaczenie stanie się jeszcze większe.

Autorkami raportu z badań "2020. Organizacje pozarządowe wobec pandemii", stworzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor są Beata Charycka i Marta Gumkowska. 

Więcej o działaniach kampanii społecznych: todziala.org

Aby wesprzeć Fundację Virtual Dream, zapraszamy na profil patronite: http://patronite.pl/VirtualDream

Autorka/Autor:Marcin Złotkowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/@todziala

Pozostałe wiadomości

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl