- Przede wszystkim z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej, najbardziej racjonalny jest system, kiedy partię się same utrzymują - przekonywał w TVN24 poseł PO Paweł Olszewski. - Tak po prostu nie może być - przeciwstawiał się poseł PiS Krzysztof Szczerski, argumentując, że taki system nie byłby sprawiedliwy społecznie.
Zdaniem Pawła Olszewskiego obecny system finansowania partii nie jest systemem sprawiedliwym.
- Nie ma najmniejszego uzasadnienia, szczególnie w dobie kryzysu, kiedy wszyscy oszczędzamy, aby partie korzystały z kieszeni podatników. To są setki milionów złotych - przekonywał Olszewski. Jego zadaniem nie ma najmniejszego uzasadnienia, aby ten system utrzymywać.
"Składki i darowizny"
Olszewski tłumaczył, że potrzebny jest system przejrzysty i transparentny. - Przede wszystkim z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej, najbardziej racjonalny jest system, kiedy partię się same utrzymują, czyli ze składek i darowizn - podkreślał. Z stanowiskiem PO całkowicie nie zgadza się Krzysztof Szczerski z PiS.
- Równość to nie są składki członkowskie. Gdybyśmy utrzymywali partie wyłącznie ze składek członkowskich, oznaczałoby to, że całe grupy społeczne wykluczone są w ogóle z gry politycznej dlatego, że nie stać ich na to, żeby założyć partię. Tak po prostu nie może być - przekonywał polityk.
Podkreślał, że zniesienia obecnego systemu finansowania partii, najbardziej uderzyłoby w opozycję.
Co dalej z finansowaniem?
Dyskusja na temat zmian w finansowaniu partii politycznych rozpoczęła się po publikacjach mediów na temat sposobu wydawania pieniędzy przez partie polityczne. Z doniesień medialnych wynika m.in., że PO w ostatnich latach wydała m.in. na markowe garnitury i buty prawie ćwierć miliona złotych. W reakcji na publikacje premier Donald Tusk zapowiedział projekt nowelizacji ustawy o partiach politycznych, likwidujących w całości finansowanie z budżetu. Na początku lipca projekt trafił do Sejmu. PO proponuje wykreślenie ze źródeł dochodów partii politycznych subwencji i dotacji budżetowych. W ustawie o partiach politycznych miałby pozostać jedynie zapis, według którego "majątek partii politycznej powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów oraz z dochodów z majątku".
Autor: nsz / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24