Państwowa Inspekcja Pracy wykryła "liczne przypadki naruszeń przepisów BHP" na budowie kompleksu Olefiny III pod Płockiem, realizowanej przez Orlen. Inspektorzy zakończyli dziewięć z trzynastu swoich kontroli, wciąż badają jednak legalność zatrudnienia cudzoziemców. - W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości będziemy działać stanowczo - podkreślił główny inspektor pracy Marcin Stanecki.
Jak poinformowała w środę Państwowa Inspekcja Pracy (PIP), zakończono już 9 z 13 kontroli wszczętych w maju tego roku na terenie budowy kompleksu petrochemicznego Olefiny III pod Płockiem. "Inspektorzy ujawnili liczne przypadki naruszania przepisów BHP, typowe dla prac budowlanych" - czytamy w komunikacie.
Czytaj też: Zatrudnianie imigrantów bez sprawdzenia legalności ich pobytu. "Rozwiązanie nie do przyjęcia"
Inspektorzy ukarali mandatami sześć osób. Suma grzywien wyniosła łącznie 9700 złotych. "Ponadto inspektorzy wydali w trakcie kontroli 52 decyzje ustne, 20 decyzji pisemnych i 5 wniosków w wystąpieniach" - czytamy w komunikacie.
Każda z tych decyzji dotyczyła nieprawidłowości "w zakresie stosowania przepisów BHP w stosunku do indywidualnych pracowników i zespołów, narażonych na utratę zdrowia lub życia".
Przykłady nieprawidłowości
PIP podała przykłady takich sytuacji. Na terenie budowy nie zabezpieczono poprawnie m.in. ścian wykopu, w którym budowano instalację, o głębokości około 1,5 metra. Nie zapewniono bezpiecznego wejścia i wyjścia z wykopu, a urobek składowano bezpośrednio przy krawędzi wykopu. Dodatkowo nie wygrodzono strefy niebezpiecznej przy pracach ziemnych prowadzonych sprzętem zmechanizowanym przy wykopie - pracownicy przebywali w zasięgu pracy koparki.
Pracownicy nie byli też zabezpieczeni przed upadkiem z wysokości około 1,5 metra, na jakiej znajdowała się krawędź zbiornika przy wejściu z drabiny. "Pracownicy, stojąc przy krawędzi zbiornika, transportowali materiały budowlane. Zostali wyposażeni w środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości, lecz ich nie stosowali" - poinformowała inspekcja.
Wśród uchybień inspektorzy wymienili również m.in. brak właściwego nadzoru nad pracami na wysokości, brak stref niebezpiecznych w związku z transportem ładunków w górę i w dół, nieprawidłowy i niebezpieczny montaż rusztowań systemowych czy niestosowanie przez pracowników hełmów ochronnych.
Działaniami PIP objętych jest wciąż kilkunastu przedsiębiorców i kilkuset pracowników na terenie budowy kompleksu Olefiny III. Kontrole dotyczą legalności zatrudnienia i prawnej ochrony pracy, w szczególności w zakresie wynagrodzeń za pracę.
– Zapewniam, że inspektorzy działają tak, by zweryfikować wszelkie sygnały o nieprawidłowościach i naruszeniach przepisów prawa pracy. W przypadku ich potwierdzenia będziemy działać stanowczo w granicach naszych kompetencji – podkreślił w komunikacie główny inspektor pracy Marcin Stanecki.
Czytaj też: MAP odwołuje członka rady nadzorczej Orlenu
Śledztwo "Uwagi!" TVN w sprawie inwestycji Orlenu
Reporterzy "Uwagi!" TVN przeprowadzili dziennikarskie śledztwo, w ramach którego ujawnili na początku maja między innymi niepełne i nieterminowe wypłaty dla pracowników, brak umów o pracę czy ubezpieczenia, fatalne warunki mieszkaniowe i nieodpowiednie traktowanie.
O tym wszystkim "Uwadze!" opowiedzieli cudzoziemcy pracujący przy budowie zakładu wartego 25 miliardów złotych. Dwóch z nich, gdy upomniało się o umowy i zaległe pensje, zostało wyrzuconych z hotelu, w którym byli zakwaterowani. Były też problemy z bezpieczeństwem. - Na budowie niektóre materiały były niebezpieczne. Mieliśmy ubrania ochronne, ale maski nie działały. Za każdym razem miałem kaszel, bardzo ciężki kaszel - tak warunki, w jakich przyszło mu pracować, opisywał jeden z bohaterów reportażu.
Pracowników pozyskiwała dla inwestycji Orlenu koreańska agencja pracy. Po reportażu TVN przedstawiciele inwestora spółki Orlen poinformowali, że współpraca z tą jedną koreańską agencją pracy zostanie zakończona. Po materiale w sprawie warunków zatrudnienia przy inwestycji kontrolę wszczęła Państwowa Inspekcja Pracy.
Na skandaliczne warunki pracy skarżyli się w rozmowie z dziennikarzami również polscy pracownicy oraz przedsiębiorcy.
Inwestycja Orlenu - Olefiny III pod Płockiem
W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny Orlenu, największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych w Europie. Umowę na budowę kompleksu instalacji Olefiny III koncern podpisał w czerwcu 2021 r. ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie.
Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszą połowę 2027 r. W 2023 r., gdy budowa instalacji Olefiny III już trwała, w jej pobliżu powstało kontenerowe miasteczko dla pracowników, mogące przyjąć około sześciu tysięcy osób. Koncern informował wtedy, że do pracy przy budowie - według danych wykonawcy inwestycji - są i będą zatrudniani pracownicy m.in. z Korei Płd. i Hiszpanii, a także z Indii, Malezji, Pakistanu, Filipin, Turcji i Turkmenistanu.
Płocki koncern w odpowiedzi na pytania tvn24.pl informował w maju, że "prowadzi postępowanie kontrolne dotyczące przestrzegania praw pracowniczych przez konsorcjum Hyundai Engineering Co. i Técnicas Reunidas S.A.". "Tylko w ostatnich tygodniach na terenie budowy Olefiny III przeprowadziliśmy szereg kontroli, w tym BHP, a po najnowszych sygnałach o nieprawidłowościach zakres kontroli zostanie pogłębiony" - zapewniło wówczas biuro prasowe Orlenu.
Reportaże Uwagi! można oglądać na player.pl.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Fakty TVN, Uwaga! TVN