Ogólnopolskie odmawianie różańca. Jedną z intencji ochrona przed islamizacją

[object Object]
Duszpasterze przekonują: modlitwa pomaga w sesji [spot akcji "Nie idź sam na egzamin"]Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie w Krakowie
wideo 2/3

7 października wzdłuż granic Polski odmawiany ma być różaniec. Udział w przedsięwzięciu zapowiedziały 22 diecezje graniczne, wyznaczonych zostało w tym celu 319 kościołów stacyjnych. Jak wyjaśnił Maciej Bodasiński z fundacji Solo Dios Basta, intencją uczestników jest między innymi ochrona przed islamizacją.

Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział milion osób.

Inicjatywa katolików świeckich

Akcja "Różaniec do Granic" nawiązuje bezpośrednio do 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, gdzie 13 maja 1917 roku troje małych pasterzy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos - widziało Matkę Boską, wyjaśniał biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

- Zapraszam do wspólnej modlitwy różańcowej, która - jak wiemy z objawień Matki Bożej w Fatimie - jest modlitwą skuteczną, modlitwą za kraj i cały świat. Wzywa nas do niej Matka Boża w objawieniach, nawołując do pokuty, nawrócenia i modlitwy różańcowej - zachęcał biskup podczas konferencji prasowej w czwartek w Warszawie.

Dodał, że jest to inicjatywa katolików świeckich - fundacji Solo Dios Basta. Zaznaczył, że wydarzenie zostało przedstawione Konferencji Episkopatu Polski podczas Rady Biskupów Diecezjalnych obradującej na Jasnej Górze 25 sierpnia. - Wkrótce zostanie rozesłany komunikat episkopatu zachęcający do udziału w wydarzeniu, który zostanie odczytany w parafiach - dodał biskup Miziński.

Intencją ochrona przed zagrożeniami

Jak podkreślił Maciej Bodasiński z fundacji Solo Dios Basta, celem "Różańca do Granic" jest otoczenie Polski modlitwą różańcową. - Chcemy zaprosić wszystkich chętnych, by 7 października wyszli ze swoich domów i udali się na granice Polski, by się modlić - wyjaśnił.

Bodasiński zaznaczył, że uczestnicy będą modlić się za polskie rodziny, nawrócenie Polaków i pokój na świecie. Przyznał, że intencją uczestników "Różańca do Granic" jest także ochrona przed zagrożeniami - wybuchem konfliktu zbrojnego w Europie i islamizacją. - Chcemy tym wydarzeniem powiedzieć Bogu: "Prosimy Ciebie o interwencję. Wiemy, że jeśli Tobie zawierzymy, to wszystko będzie dobrze" - wyjaśnił Bodasiński.

"Odmówimy wszystkie cztery części różańca"

Jak dodał, na liczącej 3,5 tysiąca kilometrów granicy Polski rozmieszczonych zostało 319 kościołów stacyjnych (informacja o nich znajduje się na stronie internetowej www.rozaniecdogranic.pl). Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w "Różańcu Do Granic", mogą to zrobić, klikając jedną z ikonek kościołów i wybierając opcję "zapisz". "W ten sposób można wybrać sobie kościół, w którym chce się uczestniczyć w "Różańcu do Granic" - wyjaśnił Bodasiński.

Dodał, że we wszystkich kościołach stacyjnych o godzinie 11 odprawiona zostanie msza, po niej odbędzie się zaś krótkie nabożeństwo eucharystyczne, a następnie wolontariusze skierują uczestników do "stref modlitwy" rozmieszczonych co kilkaset metrów wzdłuż całej granicy Polski. Modlitwa rozpocznie się o godzinie 14. - Odmówimy wszystkie cztery części różańca - zapowiedział Bodasiński.

- W większości miejsc modlący się ustawią się w linii, jednak w miejscach, gdzie nie jest to możliwe, będą modlić się specjalnie wyznaczone grupy - w Jastarni grupa rybaków w kutrach wypłynie na Bałtyk, na Bug wypłyną setki kajakarzy, grupy młodzieży będą modlić się na górskich szczytach w Tatrach - wyliczał Lech Dokowicz z fundacji Solo Dios Basta.

Organizatorzy Wielkiej Pokuty

Fundacja Solo Dios Basta powstała w czerwcu 2015 roku z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców. Była organizatorem między innymi Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 roku zgromadziła na Jasnej Górze około 150 tysięcy ludzi.

Autor: mart//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | sxc.hu

Pozostałe wiadomości