Odszedł wybitny mąż stanu prof. Bronisław Geremek

Polska

Aktualizacja:
TVN24Odszedł profesor Geremek

Jeden z najwybitniejszych polskich polityków ostatnich dekad, europejski mąż stanu - jak mówią o nim wielcy tego świata - po godzinie 13. w niedzielę zginął w wypadku samochodowym na drodze w Wielkopolsce.

Był jednym z najbardziej uznanych polityków ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce. Cieszył się wielkim szacunkiem tak w kraju, jak i za granicą. Walczył o wolną Polskę w czasach "Solidarności", potem aktywnie brał udział w budowie III RP. Z wielką determinacją walczył o wejście naszego kraju do NATO i Unii Europejskiej.

Tragedia w Wielkopolsce

Prof. Geremek zginął w wypadku samochodowymTVN24

Do wypadku doszło o godz. 13.20 w okolicy Lubienia w województwie wielkopolskim, niedaleko Nowego Tomyśla. Mercedes Bronisława Geremka zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z fiatem ducato. Najprawdopodobniej profesor jechał z Poznania w kierunku zachodniej granicy.

Nie ma na razie oficjalnych informacji policji na temat przyczyn wypadku. - Funkcjonariusze wciąż badają okoliczności zdarzenia - powiedział w TVN24 Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji.

Jak jednak donosi dziennik.pl, policjanci sądzą, że przyczyną tragedii mogła być usterka samochodu. Nie wykluczają również, że prof. Geremek zasłabł za kierownicą. Serwis zaznacza, że są to wstępne ustalenia funkcjonariuszy.

Zdjęcia wypadku otrzymaliśmy też od internautów na platformę Kontakt24. Fot: internauta Łukasz 

Kierowca fiata ducato, pasażer tego samochodu oraz pasażerka mercedesa trafili do szpitala. Kobieta była w szoku i nie mogła odpowiadać na pytania policjantów, którzy ustalają przebieg wydarzeń na drodze.

Ubolewanie z powodu śmierci prof. Geremka wyraził prezydent Lech Kaczyński podkreślając, że mimo różnic w poglądach uznaje jego wielkie zasługi dla Polski.Na prośbę prezydenta Kaczyńskiego, minutą ciszy jego pamięć uczcili uczestnicy szczytu Unia dla Śródziemnomorza w Paryżu.

Wielkie zasługi dla Polski

Geremek urodził się 6 marca 1932 r. w Warszawie. Z wykształcenia był historykiem, profesorem nadzwyczajnym Polskiej Akademii Nauk, znanym opozycjonistą w PRL, szefem MSZ, posłem na Sejm kilku kadencji, a od 2004 r. eurodeputowanym Parlamentu Europejskiego.

Od PZPR do „Solidarności”

Relacja niemieckiego świadka wypadkuTVN24

Geremek w 1950 r. wstąpił do PZPR. W 1968 r. na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację wystąpił z partii.

W latach 70. działał w polskiej opozycji antykomunistycznej. W sierpniu 1980 r. związał się z powstającą w Gdańsku „Solidarnością”, był jej doradcą.

Geremek był internowany w czasie stanu wojennego. Zwolniono go w grudniu 1982 r. Został wtedy doradcą "Solidarności", blisko współpracował z Lechem Wałęsą. W 1983 r. został aresztowany.

Poseł, minister i europarlamentarzysta

W latach 1987-1989 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. W 1989 r. po raz pierwszy zdobył poselski mandat.

Fiat ducato, z którym zderzył się Mercedes, fot: internauta Łukasz 

Przedstawiciele "Solidarności" wybrani zostali do Sejmu dzięki plakatom, na których zostali sfotografowani z Lechem Wałęsą. Henryk Wujec powiedział w TVN24, że pomysł, by przedstawicieli opozycji sfotografować z Wałęsą wyszedł od Geremka. Później był jeszcze wybierany na posła w latach 1991, 1993 i 1997. Działał m.in. w Unii Demokratycznej i Unii Wolności.

Po utworzeniu koalicji AWS-UW w 1997 roku został szefem polskiej dyplomacji. 12 marca 1999 w imieniu rządu polskiego podpisał akt wejścia naszego kraju do NATO.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 13 czerwca 2004 został wybrany europarlamentarzystą z komitetu Unii Wolności. W Parlamencie Europejskim był członkiem frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

Działalność naukowa

Jest autorem licznych artykułów, wykładów, odczytów oraz książek przetłumaczonych na wiele języków. Jako naukowiec w latach 1955-1985 pracował w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Był wybitnym specjalistą w dziedzinie średniowiecza.

Geremek wykładał także na paryskiej Sorbonie, gdzie szefował tamtejszemu Centrum Kultury Polskiej. Uhonorowano go kilkunastoma tytułami doktora honoris causa kilkunastu uniwersytetów.

Ma na swoim koncie wiele odznaczeń i wyróżnień. Wśród nich m.in Wielki Krzyż z Gwiazdą Orderu Zasługi RFN oraz Pour le Mérite. W 2002 prezydenta Aleksander Kwaśniewski uhonorował go Orderem Orła Białego.

Jak opowiadają współpracownicy i znajomi Geremka, profesor nie zamierzał startować w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Chciał poświęcić się pracy naukowej.

Źródło: TVN24, dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24