Od dziś obowiązują nowe zasady egzaminów na prawo jazdy. Wśród zmian, które wprowadziła nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, jest m.in. nowy system egzaminów teoretycznych oraz elektroniczny obieg dokumentów związanych z wydaniem prawa jazdy. W związku ze zmianami w ostatnich tygodniach ośrodki egzaminacyjne przeżywały istne oblężenie.
Egzaminy teoretyczne na prawo jazdy według starych zasad można było zdawać tylko do piątku do północy. Dlatego Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego były oblegane przez kandydatów na kierowców, którzy chcieli zdawać "stare prawko" z obawy przed nowymi, trudniejszymi regułami.
Oblężenie przeżywał m.in. WORD w Łodzi. - Te ostatnie chwile to był swoistego rodzaju szturm. W ostatnich dniach egzaminowaliśmy od świtu do nocy, od 6 do 22 - mówił w TVN24 dyrektor ośrodka Łukasz Kucharski.
W jego ocenie kandydaci na kierowców wcale nie powinni bać się nowego egzaminu teoretycznego, gdyż "będzie on egzaminem łatwiejszym". - Pytania, które występują w tzw. nowym egzaminie teoretycznym, zbudowane są tak, że są bardzo proste, przyjazne, czytelne i zrozumiałe dla tych, którzy zdają ten egzamin - tłumaczył Kucharski.
Większa pula pytań
Jak przyznał baza, będzie większa, co wcale nie oznacza, że bardziej skomplikowana. - Do tej pory egzamin teoretyczny składał się z mniejszej puli pytań, ale puli wielokrotnego wyboru. Często pytania zadawane były w taki sposób, że w zasadzie zdrowy rozsądek nakazywał nauczyć się w pewnych kwestiach odpowiedzi na pamięć, a często osoba, która czytała to pytanie, zastanawiała się "co poeta miał na myśli". Na nowych zasadach pytania są skonfigurowane tak, że zadane są w sposób czytelny, prosty i przejrzysty, że w zasadzie odpowiedź nasuwa się sama - mówił dyrektor łódzkiego WORDu.
Na nowych zasadach egzamin na prawko w łódzkim WORDzie będzie można zdawać jednak dopiero od czwartku, gdyż wcześniej z nowym systemem zaznajomić muszą się sami egzaminatorzy. - Przejdą szkolenie, dzięki któremu będą mogli przeprowadzać egzaminy w roku bieżącym. Organizujemy je dopiero po 19 (stycznia), gdyż naszym celem było pomóc każdemu klientowi, który przyszedł przed 19. i chciał się zapisać na egzamin - wyjaśnił Kucharski.
Według nowych zasad egzaminowany, by uzyskać prawo jazdy kategorii B podczas części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy, zamiast - jak do tej pory - 18 pytań wylosowanych z puli ok. 500, będzie odpowiadał na 32 pytania z puli 3 tys. pytań.
Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwsze 20 pytań, będzie miał 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź. Na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi na każde z kolejnych 12 pytań specjalistycznych osoba egzaminowana będzie miała 50 sekund. Do pytań i oddanych odpowiedzi nie będzie powrotu, nie będzie można ich poprawić. Na każde pytanie będzie można udzielić tylko jednej odpowiedzi. Suma punktów możliwych do uzyskania w części teoretycznej egzaminu wynosi 74. Pozytywny wynik uzyskuje się w przypadku otrzymania co najmniej 68 punktów. Egzamin teoretyczny, tak jak dotychczas, będzie trwał 25 minut.
Nowe wzory prawa jazdy
Po 19 stycznia wydawane będą nowe wzory prawa jazdy z kolorowym zdjęciem i z nowoczesnymi zabezpieczeniami. Prawo jazdy, podobnie jak obecne dowody osobiste, będzie wykonywane z poliwęglanu, a nie - jak dotychczas - z laminowanego kartonika. Dokument będzie miał m.in. naniesiony mikrodruk i hologram. Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy nie oznacza obowiązku natychmiastowej jego wymiany. Dotychczasowe, wydane bezterminowo, będą wymieniane w latach 2028-2033.
Ustawa ma ponadto zapobiec wydawaniu praw jazdy osobom, które nie powinny prowadzić pojazdów ze względu na stan zdrowia. Sposobem na to ma być wprowadzenie ankiety zdrowotnej wypełnianej pod rygorem odpowiedzialności karnej. Również instruktorzy zostaną poddani dokładniejszym badaniom lekarskim i psychologicznym; będą też musieli co rok uczestniczyć w kursach doskonalących. Inny cel ustawy to podniesienie kwalifikacji instruktorów prawa jazdy i zobowiązanie ośrodków szkolenia do przekazywania samorządowi powiatowemu informacji o kursach i ich uczestnikach. Nadzór nad samorządem ma w tej sprawie sprawować wojewoda.
Znika karta motorowerowa
Zgodnie z ustawą, zamiast karty motorowerowej będzie wydawane prawo jazdy kategorii AM, uprawniające do prowadzenia motorowerów. Będzie je można wyrobić od 14. roku życia.
O kat. A1, uprawniającą do prowadzenia motocykla o mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW, będą mogły starać się osoby od 16. roku życia. Nowością jest kat. A2 uprawniająca, po ukończeniu 18 lat, do jazdy motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW. Prawo jazdy kat. A uprawniające do jazdy dowolnymi motocyklami będzie można zrobić w wieku 20 lat, jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kat. A2 a w wieku 24 lat, jeżeli osoba nie posiadała prawa jazdy kat. A2.
Prawo jazdy już nie bezterminowe
Prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E będą ważne przez 15 lat, pozostałe przez pięć lat. Po tym czasie trzeba będzie wyrobić nowy dokument. Wzrosną o kilkadziesiąt złotych opłaty egzaminacyjne. Na przykład za prawo jazdy kat. B trzeba będzie zapłacić nie 134, a 170 zł.
W środę prezydent podpisał kolejną nowelę ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z nią przepisy, których stosowanie jest związane z danymi gromadzonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), mają wejść w życie dopiero 4 stycznia 2016 r.
Chodzi m.in. o obowiązek: odbycia pomiędzy 4. i 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego, obowiązek kierowania w okresie próbnym - przez pierwsze 8 miesięcy - wyłącznie samochodem oznakowanym okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego, odbycia kursu reedukacyjnego dla osób, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia. Zgodnie z nowelą przesunięty w czasie ma być także zapis, według którego kierowca traci prawo jazdy, jeśli w okresie próbnym popełni trzy wykroczenia lub przestępstwo. Nowela przewiduje również, że od 4 stycznia 2016 r. m.in. żołnierze, policjanci, strażacy, pogranicznicy, funkcjonariusze BOR będą mieli obowiązek odbycia obowiązkowego kursu w zakresie kierowania pojazdem uprzywilejowanym. Aktualnie do kierowania nim wystarczą jedynie umiejętności wymagane od kandydatów na kierowców. Nowelizacja wprowadza także przepisy przejściowe dla osób, które ukończyły szkolenie na prawo jazdy kategorii A i nie zdały jeszcze egzaminu, a 19 stycznia 2013 r. nie będą miały ukończonych 24 lat. Osoby te będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii A2.
Autor: dp\mtom / Źródło: PAP, TVN24