Różne rzeczywistości. Jak stan ochrony zdrowia widzą pacjenci, a jak rządzący?

Dwa obrazy służby zdrowia
Dwa obrazy służby zdrowia
Źródło: tvn24

W dzisiejszym "Czarno na białym" dwa obrazy systemu ochrony zdrowia. Jeden, widziany oczami lekarzy i pacjentów, i drugi, widziany oczami rządzących. Dwa kompletnie różne obrazy, które symbolicznie ukazują w swoich reportażach nasi reporterzy.

Rozkładany na czynniki wywiad, którego w TVN24 udzielił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Jego zdaniem problemów nie ma, kolejki do leczenia skracają się, lekarze wcale nie wyjeżdżają za granicę, pielęgniarek przybywa, a ratowników medycznych jest nawet za dużo.

W Polsce brakuje lekarzy. Co udało się osiągnąć przez ostatnie cztery lata

W Polsce brakuje lekarzy. Co udało się osiągnąć przez ostatnie cztery lata

Tymczasem statystyki mówią, że pod względem liczby lekarzy na 1000 pacjentów Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej. Kolejki do świadczeń zdrowotnych i lekarzy specjalistów w ciągu ostatnich kilku lat wydłużyły się średnio o połowę. Wspólnie z ekspertami weryfikujemy słowa marszałka Karczewskiego w reportażu Dariusza Kubika.

W programie także rozmowy na temat opieki onkologicznej w Polsce. Jedna z Janiną Ochojską, która jako pacjentka doświadcza tego, jak działa ten system oraz jako osoba, do której odkąd publicznie przyznała, że jest chora, piszą setki ludzi chorych na raka i opowiadają o swoich problemach. I właśnie o te problemy pyta wiceministra zdrowia odpowiadającego za reorganizację onkologii w swoim materiale Maja Wójcikowska.

W trzecim materiale przestawimy aktualną rzeczywistość w ochronie zdrowia. Kolejne zamykane oddziały, szpitalne długi, a Ministerstwo Zdrowia ciągle nie chce ujawnić informacji na temat rzeczywistego długu, co rodzi niepokój. Brakuje pieniędzy i lekarzy. Pytania, co dalej i jak ta sytuacja wpływa na pacjentów zadaje Artur Zakrzewski.

Więcej w "Czarno na białym". Zapraszamy o godzinie 20.30.

Autor: red. / Źródło: tvn24

Czytaj także: