Dunja Mijatović, przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów odniosła się krytycznie do wyroku na twórcę strony Antykomor.pl obrażającej prezydenta Bronisława Komorowskiego. Mijatović wzięła w obronę skazanego Roberta Frycza, ponadto wezwała do dekryminalizacji zapisów z polskiego Kodeksu karnego dotyczących zniesławienia.
14 września Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim skazał Roberta Frycza na karę roku i trzech miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych, tym samym uznając go za winnego zniesławienia głowy państwa. Frycz został również skazany za fałszowanie dokumentów, które publikował na swojej stronie.
Dunja Mijatović z OBWE uznała jednak sankcje za obrazę prezydenta za niewłaściwe i skrytykowała decyzję polskiego wymiaru sprawiedliwości.
- W nowoczesnej demokracji sankcje karne za obrażenie głowy państwa są nie na miejscu, zwłaszcza że Europejski Trybunał Praw Człowieka od dziesięcioleci uchyla takie wyroki - oświadczyła Mijatović, a jej wypowiedź zacytowała OBWE na swojej stronie internetowej.
"Zrewidować wyrok"
Mijanović podkreśliła jednocześnie, że osoby publiczne, ze względu na charakter działalności "muszą tolerować więcej krytyki i sarkastycznych uwag" niż zwykli obywatele. OBWE odnotowała, że przedstawicielka wielokrotnie wzywała władze polskie do usunięcia z Kodeksu karnego zapisów kryminalizujących zniesławienie. Przedstawicielka domaga się wycofania Artykułu 135, na którego podstawie został skazany m.in. Frycz. Mijatović wyraziła również życzenie, aby odstąpić od wyroku na Roberta Frycza i ponownie przyjrzeć się sprawie. - Mam nadzieję, że sąd drugiej instancji zrewiduje ten wyrok - oświadczyła przedstawicielka OBWE.
Sporna strona
Antykomor.pl, autorska strona Frycza, oprócz publikacji, zawierała też gry polegające na strzelaniu do jego wizerunku i ośmieszające fotomontaże.
ABW weszło do mieszkania skazanego w maju ubiegłego roku. Funkcjonariusze zabezpieczyli laptop, z którego korzystał Frycz. Śledztwem zajęła się prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim, a po kilku miesiącach sprawa trafiła do piotrkowskiego sądu, który wydał wyrok.
W styczniu 2013 roku Sąd Apelacyjny w Łodzi umorzył sprawę znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego przez twórcę portalu Antykomor.pl Roberta Frycza i złagodził wyrok za fałszowanie dokumentów do roku ograniczenia wolności i 30 godzin prac społecznych.
Autor: KSu//kdj / Źródło: PAP / Osce.org