Kto b臋dzie broni艂 si臋 no偶em przed z艂odziejem, kt贸ry przyszed艂 okra艣膰 dom, nie zostanie ukarany - zapowiada minister sprawiedliwo艣ci Zbigniew Ziobro. Rz膮d przyj膮艂 dzi艣 i wkr贸tce skieruje do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu karnego. Sta艂o si臋 tak mimo zdecydowanej krytyki Prokuratorii Generalnej, kt贸ra uwa偶a, 偶e ministerstwo nie przedstawi艂o 偶adnych dowod贸w na to, 偶e obecne przepisy s膮 藕le stosowane.
Szczeg贸lnej ochronie - wed艂ug rz膮du - maj膮 by膰 poddani obywatele, kt贸rzy b臋d膮 broni膰 si臋 przed przest臋pcami w swoim domu czy na terenie ogrodzonej nieruchomo艣ci. Nowy przepis, kt贸rego dodanie postuluje rz膮d brzmi:
"Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej odpieraj膮c zamach polegaj膮cy na wdarciu si臋 do mieszkania, lokalu, domu albo ogrodzonego terenu przylegaj膮cego do mieszkania, lokalu, domu lub odpieraj膮c zamach poprzedzony wdarciem si臋 do tych miejsc, chyba 偶e przekroczenie granic obrony koniecznej by艂o ra偶膮ce".
Ma by膰 to kolejny przepis, dopisany do ju偶 obowi膮zuj膮cych regulacji prawnych dotycz膮cych obrony koniecznej. Przepisy dzi艣 obowi膮zuj膮ce nie zostan膮 uchylone.
Co m贸wi膮 przepisy dzi艣
Obecnie obrona konieczna, gdy nie zostan膮 przekroczone jej granice, w og贸le nie jest przest臋pstwem.
Kto przekroczy granice obrony koniecznej pod wp艂ywem strachu lub wzburzenia, formalnie pope艂nia przest臋pstwo, ale nie podlega karze. S膮d nie mo偶e kogo艣 takiego skaza膰.
Je偶eli s膮d stwierdzi przekroczenie granic obrony koniecznej, a nie stwierdzi, 偶e nie towarzyszy艂o temu wzburzenie lub strach, mo偶e - ale nie musi - odst膮pi膰 od wymierzenia kary lub nadzwyczajnie j膮 z艂agodzi膰.
Co jest, a co nie jest obron膮 konieczn膮
Minister sprawiedliwo艣ci pozytywnie ocenia obecne przepisy, ale uwa偶a za niezb臋dne dodanie jeszcze jednego.
- Dobre rozwi膮zania w obecnym Kodeksie karnym nie przek艂adaj膮 si臋 niestety na rozumienie w praktyce orzeczniczej s膮d贸w i prokuratury idei, kt贸ra leg艂a u podstaw obrony koniecznej, 偶eby broni膰 si臋 przed zamachem na zdrowie, 偶ycie i inne chronione prawem dobra - m贸wi艂 Zbigniew Ziobro po zako艅czeniu dzisiejszego posiedzenia rz膮du.
T艂umaczy艂 te偶 na teoretycznych przyk艂adach, kogo ma chroni膰 nowy przepis, a wobec kogo nie b臋dzie mia艂 zastosowania.
- Z艂odziej wdziera si臋 noc膮 do cudzego domu po to, 偶eby ukra艣膰, a osoba broni膮ca si臋, b臋d膮c w tym domu, nie znaj膮c przecie偶 do ko艅ca jego motyw贸w, si臋ga po n贸偶 i rani go powa偶nie tym no偶em. Chcemy gwarantowa膰 bezkarno艣膰 broni膮cemu si臋. Osoba napadni臋ta, zw艂aszcza w domu, tam gdzie powinna czu膰 si臋 bezpiecznie, musi mie膰 pewno艣膰, 偶e broni膮c si臋 skutecznie, to nawet je艣li napastnik poniesie powa偶ne konsekwencje, to osoba broni膮ca si臋 nie b臋dzie szykanowana przez pa艅stwo - t艂umaczy艂 Ziobro.
Zapewnia艂 te偶, 偶e nowe przepisy nie b臋d膮 chroni膰 sprawc贸w ewidentnych nadu偶y膰, kt贸rzy maj膮c poczucie, 偶e s膮 u siebie, uszkodz膮 b膮d藕 zabij膮 kogo艣, kto nie jest gro藕nym przest臋pc膮.
- Dziecko, kt贸re w艂amie si臋 do ogrodu, 偶eby ukra艣膰 jab艂ko, a kto艣 strzela do niego ze sztucera, to przecie偶 jest jasne, 偶e nie jest to obrona konieczna. Tej sytuacji ten przepis nie dotyczy - m贸wi minister sprawiedliwo艣ci.
Przyj臋ty przez rz膮d projekt przepisu zawiera zastrze偶enie: "chyba 偶e przekroczenie granic obrony koniecznej by艂o ra偶膮ce".
Gorzej traktowany kto nie ma podw贸rka?
Projekt nowego przepisu budzi kontrowersje w艣r贸d prawnik贸w. Ma chroni膰 przede wszystkim osoby odpieraj膮ce bezprawne ataki w swoim domu, tymczasem bezprawne ataki zdarzaj膮 si臋 wsz臋dzie.
- A dlaczego kto艣, kto przekroczy艂 granice obrony koniecznej, broni膮c rodziny na wakacjach w namiocie, ma by膰 wy艂膮czony z tego przepisu? Czemu z jego dobrodziejstwa nie b臋dzie m贸g艂 skorzysta膰 kto艣, kto nie ma swojego ogrodzonego podw贸rka i b臋dzie chcia艂 obroni膰 przed z艂odziejem sw贸j samoch贸d zaparkowany na ulicy - pyta艂a adwokat Anna Lesiak-Grzywi艅ska w TVN24, gdy wiosn膮 Zbigniew Ziobro po raz pierwszy przedstawi艂 sw贸j pomys艂. Prawniczka dowodzi艂a wtedy, 偶e 偶ycie dostarcza tylu sytuacji, w kt贸rej dochodzi do obrony koniecznej, 偶e nie spos贸b ka偶dy z nich zadekretowa膰 w przepisach. Powinny one by膰 jej zdaniem na tyle og贸lne i pojemne, by zawiera艂y wszystkie mog膮ce si臋 zdarzy膰 sytuacje.
Podobne zastrze偶enia by艂y zg艂aszane w czasie konsultacji projektu Zbigniewa Ziobry.
"Tworzenie kazuistycznych przepis贸w i to jeszcze z nakazem uwolnienia si臋 od odpowiedzialno艣ci karnej w sytuacji niezwyk艂ego bogactwa i skomplikowania zdarze艅 nie wydaje si臋 w艂a艣ciwe" - napisano w opinii nades艂anej ministrowi przez S膮d Apelacyjny w Szczecinie. Czytamy w niej r贸wnie偶, 偶e obecne przepisy s膮 wystarczaj膮ce i pozwalaj膮 na nieskazywanie kogo艣, kto s艂usznie si臋 broni艂 przed napastnikiem, nawet gdy granice obrony koniecznej przekroczy艂. Podobn膮 opini臋 wyrazi艂 w konsultacjach prezes S膮du Rejonowego w Kro艣nie Odrza艅skim.
Ziobro wywo艂a艂 sp贸r w rz膮dzie
Z pism znajduj膮cych si臋 w Rz膮dowym Centrum Legislacji wynika, 偶e r贸wnie偶 w samym rz膮dzie nie by艂o jednomy艣lno艣ci w kwestii przepisu forsowanego przez Zbigniewa Ziobr臋. Zastrze偶enia zg艂asza艂 m.in. szef Komitetu Sta艂ego Rady Ministr贸w Henryk Kowalczyk, czuwaj膮cy nad poprawno艣ci膮 rz膮dowej legislacji.
Najostrzej projektowany przepis oceni艂a jednak Prokuratoria Generalna. Jest to instytucja powo艂ana do dbania o interesy skarbu pa艅stwa w r贸偶nych sprawach. Formalnie podlega premierowi, ale jest niezale偶na w dzia艂aniu i wydawaniu opinii prawnych.
Opinia Prokuratorii Generalnej w sprawie ministerialnego projektu by艂a jednoznacznie negatywna. Instytucja ta w og贸le podwa偶a sens proponowanych przez Ziobr臋 zmian.
Po co przywo艂ywa膰 wyrok sprzed wojny
Wypowiadaj膮cy si臋 w imieniu prezesa Prokuratorii Generalnej dr Krzysztof Buczy艅ski wytkn膮艂, 偶e krytykuj膮c dotychczasow膮 praktyk膮 orzecznicz膮 s膮d贸w, ministerstwo opiera si臋 na bardzo nieaktualnych materia艂ach. Na przyk艂ad na poparcie swoich racji ministerstwo przywo艂a艂o dwa wyroki S膮du Najwy偶szego z... 1969 roku, czyli z czas贸w, gdy nie obowi膮zywa艂 obecny Kodeks karny (wszed艂 w 偶ycie w 1997 roku). "Tym samym nie stanowi膮 one w 偶adnej mierze obiektywnego i reprezentatywnego obrazu aktualnego sposobu interpretacji przes艂anek obrony koniecznej" - czytamy w opinii Prokuratorii Generalnej.
Nieaktualne w obecnym stanie prawnym s膮 r贸wnie偶, zdaniem prawnika prokuratorii, tezy z artyku艂u naukowego, na kt贸ry powo艂uje si臋 ministerstwo. Artyku艂 ten analizuje 22 orzeczenia s膮dowe dotycz膮ce obrony koniecznej - najnowsze z lat 80., a najstarsze z lat 30. XX wieku, a wi臋c r贸wnie偶 dawniejsze ni偶 obecnie obowi膮zuj膮cy Kodeks karny. "Analiza ta nie mo偶e stanowi膰 podstawy do jakichkolwiek wniosk贸w na temat aktualnej polityki organ贸w wymiaru sprawiedliwo艣ci w zakresie wyk艂adnie przes艂anek obrony koniecznej" - stwierdza radca Krzysztof Buczy艅ski.
Prokuratoria ma inne zdanie o s膮dach ni偶 prokurator
Prokuratoria w og贸le podwa偶a sens i zasadno艣膰 planowanych zmian, bo zdaniem jej eksperta w istniej膮cym stanie prawnym s膮dy w艂a艣ciwie wyrokuj膮 w kwestiach obrony koniecznej i jej ewentualnego przekroczenia. W opinii do projektu napisano m.in.:
"Projektodawca nie przedstawi艂 jakiejkolwiek analizy bie偶膮cego orzecznictwa s膮d贸w (...) . Pobie偶na lektura (...) orzecze艅 s膮d贸w powszechnych i S膮du Najwy偶szego z okresu ostatnich 10 lat nie potwierdza, aby przes艂anki obrony koniecznej by艂y interpretowane w spos贸b wskazany jako b艂臋dny przez projektodawc臋, a wr臋cz tre艣膰 tych orzecze艅 wskazuje, 偶e co do zasady przes艂anki te s膮 interpretowane w spos贸b oczekiwany przez projektodawc臋".
Z analizy wyrok贸w s膮dowych dokonanej przez Prokuratori臋 Generaln膮 (wskazane s膮 konkretne sygnatury wyrok贸w z XXI wieku) wynika, 偶e s膮dy przyznaj膮 obywatelom prawo do obrony koniecznej niezale偶nie od tego, czy mogli uciec, ukry膰 si臋 przed napastnikiem, czy wezwa膰 pomoc. "W poddanej analizie pr贸bie orzecze艅 nie odnotowano odmiennego pogl膮du" - pisze ekspert prokuratorii.
Dodaje te偶, 偶e obecnie s膮dy tak stosuj膮 prawo obrony koniecznej, jak wyobra偶a to sobie minister. "Z orzecznictwa s膮dowego zdaje si臋 wynika膰 teza, 偶e broni膮cy mo偶e u偶ywa膰 wszelkich 艣rodk贸w i sposob贸w obrony, w tym powoduj膮cych po艣wi臋cenie dobra napastnika o wy偶szej warto艣ci ni偶 dobro chronione, byleby spos贸b obrony nie pozostawa艂 w ra偶膮cej, nadmiernej dysproporcji do zamachu".
Przypomnijmy: przyj臋ty dzi艣 rz膮dowy projekt zabrania kara膰 osoby broni膮ce si臋 przed napastnikiem we w艂asnym domu. Przywileju tego nie daje osobom ra偶膮co nadu偶ywaj膮cym prawa do obrony.
Ziobro o nadgorliwych prokuratorach
Uwagi zg艂aszane w czasie opiniowania i konsultacji Ministerstwo Sprawiedliwo艣ci w wi臋kszo艣ci uzna艂o za niezasadne. Dzi艣 na pytanie "Fakt贸w" TVN o to, czy potrzebny jest kolejny punkt w Kodeksie karnym, czy nie wystarczy w艂a艣ciwe stosowanie obecnych przepis贸w, Zbigniew Ziobro skupi艂 si臋 na prokuratorach.
- Prokuratorzy generalni zmieniaj膮 si臋, Dzi艣 jest taki prokurator generalny, kt贸ry staje po stronie pokrzywdzonych. Rzeczywi艣cie podejmuj臋 interwencje, gdy prokuratorzy nadgorliwie chc膮 stawia膰 zarzuty osobom, kt贸re skutecznie broni艂y si臋 i wyrz膮dzi艂y krzywd臋 napastnikom. Tak jednak nie by艂o wcze艣niej. Mo偶e by膰 te偶 tak, 偶e w przysz艂o艣ci przyjdzie taki prokurator generalny, kt贸ry nie b臋dzie specjalnie przejmowa艂 si臋 losem os贸b pokrzywdzonych. Wytyczne dla prokurator贸w mog膮 si臋 zmienia膰, a prawo jest trwa艂e - broni艂 swojego projektu minister sprawiedliwo艣ci.
W sytuacjach, o kt贸rych kodeks karny m贸wi, 偶e jaki艣 czyn nie podlega karze, np. przekroczenie granic obrony koniecznej we w艂asnym domu, prokuratorzy maj膮 mo偶liwo艣膰 samodzielnego umorzenia post臋powania wobec broni膮cego si臋. Nie musz膮 kierowa膰 akt贸w oskar偶enia do s膮du.
Autor: jp/sk / 殴r贸d艂o: tvn24.pl