W czwartek rano, po godzinie 9 Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmują się między innymi rządowym projektem zmian w kodeksie wykroczeń, który według zapowiedzi ministerstwa sprawiedliwości ma zmierzać do poprawy skuteczności walki z drobnymi kradzieżami. Posłowie mają wysłuchać też sprawozdania z działalności Krajowej Rady Sądownictwa za ubiegły rok i wystąpienia w tej sprawie posłanki PiS Krystyny Pawłowicz.
Propozycja zmian w kodeksie wykroczeń, którą przygotował resort sprawiedliwości, ma także na celu bardziej efektywną walkę z przywłaszczeniami, paserstwem oraz niszczeniem cudzych rzeczy.
Za kradzież powyżej 400 złotych nawet 5 lat więzienia
Zgodnie z projektem przestępstwem ma być kradzież rzeczy powyżej 400 złotych, a nie - jak obecnie - rzeczy o wartości jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 roku było to 525 złotych). Kradzież ponad tę kwotę nie będzie już wykroczeniem, ale przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat więzienia.
Projektowane zmiany zmierzają też do zaostrzenia kar za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Według propozycji Ministerstwa Sprawiedliwości jeśli właściciel na przykład groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji lub puszcza wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu lub życiu innych ludzi, może zostać ukarany grzywną do 5 tysięcy złotych, a nawet ograniczeniem wolności. Do tej pory za nieostrożność przy trzymaniu zwierzęcia groziła grzywna w wysokości do 250 złotych albo nagana.
W projekcie z 7 do 14 dni wydłużono też termin zapłaty grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego zaocznego, który wystawiany jest na przykład za wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem, nieprawidłowe parkowanie albo nieodśnieżenie chodnika przy domu.
W porządku obrad o informacjach handlowych
W porządku czwartkowych obrad jest również rządowy projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Propozycja, którą także opracowało Ministerstwo Sprawiedliwości, dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, dotyczących ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem.
Projektowane zmiany przewidują, że uczestnicy jednolitego rynku wewnętrznego UE będą mogli korzystać z takiej samej ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. Resort sprawiedliwości jest zdania, że wejście w życie nowelizacji powinno z jednej strony zniechęcać do nieuczciwej konkurencji, a z drugiej - ma tworzyć ramy prawne do korzystania z know-how.
Projekt wprowadza odpowiedzialność karną osób, które wykorzystają lub ujawnią tajemnicę przedsiębiorstwa, z którą zapoznały się w związku z udziałem w postępowaniu sądowym dotyczącym czynu nieuczciwej konkurencji lub w związku z lekturą akt takiego postępowania (o ile w postępowaniu tym sąd wyłączył jawność rozprawy).
Jest wniosek o informacje w spawie śmierci Stachowiaka
Sejm wysłucha również informacji w sprawie działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczących problemów na rynku owoców i warzyw. Posłowie zapoznają się ponadto ze sprawozdaniem z działalności Krajowej Rady Sądownictwa w 2017 roku. Sprawozdawcą będzie posłanka PiS Krystyna Pawłowicz.
Ponadto zaplanowano sprawozdanie ministra spraw wewnętrznych i administracji z realizacji ubiegłym roku ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Wieczorem w Sejmie zaplanowano głosowania. Posłowie mają między innymi rozstrzygnąć kilka wniosków opozycji dotyczących uzupełnienia porządku obecnego posiedzenia izby. Chodzi o informację premiera na temat powołania oraz sposobów finansowania Polskiej Fundacji Narodowej oraz informację ministra sprawiedliwości "na temat czynności śledczych podjętych przez Prokuraturę Krajową w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka.
Kolejny z wniosków dotyczy informacji premiera na temat stanu Sił Zbrojnych RP, postępów w procesie ich modernizacji, a także polityki kadrowej prowadzonej w będących własnością Skarbu Państwa spółkach zbrojeniowych, w szczególności Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A.
Autor: PTD//now / Źródło: PAP