"Święta są takie, jakie sobie zrobimy. To jest w zakresie naszych decyzji"

[object Object]
Goście "Faktów po Faktach" mówili o przeżywaniu świąt Bożego Narodzeniatvn24
wideo 2/15

Mówienie o tym, że to piękne święta rodzinne, w których zapominamy o różnych codziennych utrapieniach, żeby się weselić, to trochę niebezpieczne spłycenie - ocenił w "Faktach po Faktach" ksiądz Andrzej Szostek. Historyk religii Zbigniew Mikołejko mówił o strachu przed zanikaniem lokalnych tradycji, a Zuzanna Radzik z "Tygodnika Powszechnego" i Tomasz Rowiński z "Christianitas" o tym, jak zwolnić, by móc cieszyć się świętami.

Goście "Faktów po Faktach" rozmawiali o Bożym Narodzeniu, jego przeżywaniu i patrzeniu na nie inaczej niż przez pryzmat konsumpcji.

"Na coś się czeka, czyta proroków"

- Święta są takie, jakie sobie zrobimy i to jest w zakresie naszych decyzji, na ile się poddajemy komercji, a na ile nie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN Zuzanna Radzik z "Tygodnika Powszechnego", zaznaczając, że jest przeciwna temu, by mówić o tym, jak obecnie je przeżywamy tylko w złym świetle.

Tłumaczyła, że kilka lat temu stwierdziła z rodziną, że "przestają się poddawać presji, że każdy musi (kupić - red.) prezenty, że będziemy biegać po sklepach i nagle wszyscy odetchnęli z ulgą".

Podkreślała, że bardzo lubi w czasie świat to, że "jest adwent i są święta i na coś się czeka, że się czyta proroków, że się zastanawia, jaki jest niepokój w świecie".

Jej zdaniem, smutne jest odebranie sobie tej radości i zadumy przez "postawienie choinki w połowie listopada, piosenki od początku grudnia i bieganie po sklepach". Ważniejszy jest "czas na skupienie".

"Giną te lokalne, rodzinne, drobne tradycje"

Profesor Polskiej Akademii Nauk i historyk religii Zbigniew Mikołejko przyznał z kolei, że "strasznie go boli to, że tradycja świąteczna jest w tej chwili ustanowiona przez świat medialny czy komercyjny".

- To znaczy, giną te lokalne, rodzinne, często drobne tradycje - mówił profesor. W jego ocenie "wszystko zaczyna biec jednym rytmem, bardzo zadyszanym i takim łatwym".

Dodał także, że w czasie świąt niektórzy z nas budują swoje "duchowe nisze", pełne "refleksji nad światem, nad sobą samym, nad naszymi ludzkimi przeznaczeniami". - Poszukujemy tu jakiejś transcendencji, czegoś, co nas przekracza w tym doczesnym istnieniu mniej lub bardziej - ocenił profesor.

"Giną te lokalne, rodzinne, często drobne tradycje"
"Giną te lokalne, rodzinne, często drobne tradycje"tvn24

"Muszę mieć gdzieś tam w sercu wolę pojednania"

- Ja też się boję spłycenia tych świąt - mówił ksiądz Andrzej Szostek, marianin i były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jego zdaniem "nawet mówienie o tym, że to są piękne święta rodzinne, w których zwłaszcza jak mówimy, że zapominamy o różnych innych codziennych utrapieniach, żeby się weselić, to już jest spłycenie, trochę niebezpieczne".

- To jest jednak przywołanie tego wydarzenia, które ciągle trwa, że Bóg stał się człowiekiem - mówił o czasie świąt Bożego Narodzenia były rektor KUL.

- Niekiedy słyszę takie uwagi, żeby się dzielić opłatkiem w tym duchu, żeby zapomnieć o naszych sporach na chwilę, żeby się uśmiechnąć do siebie. (To - red.) piękne życzenia, (ale - red.) ostrożnie, bo to pachnie ciężką obłudą - tłumaczył.

Jak podkreślał, "jeśli ja zgłaszam się do kogoś z opłatkiem i z życzeniami, to muszę mieć gdzieś tam w sercu wolę pojednania". - Może mi się nie udać od razu, może się to toczyć jeszcze przez całe lata, ale ja będę nieszczery, jak będę podchodził do kogoś, łamał się opłatkiem, wiedząc i chcąc na następny dzień kontynuować przeróżne złośliwości, spory - tłumaczył.

"Ja też się boję spłycenia tych świąt"
"Ja też się boję spłycenia tych świąt"tvn24

"Bardzo lubię kupować prezenty"

Tomasz Rowiński, redaktor kwartalnika "Christianitas" opowiadał z kolei, że przestrzeń rodzinna "zawsze wytwarza taka niszę, takie prywatne rytuały, prywatne sposoby przeżycia".

- Ja na przykład bardzo lubię kupować prezenty swoim dzieciom i swojej żonie i kupuję ich dużo, tyle, ile mogę - mówił. Podkreślił przy tym, że całą rodziną "równocześnie chodzą na roraty".

Jak oceniał Rowiński, "rozmawiamy o pewnym problemie, że ta komercja nam się narzuca w pewnym sensie, ale ona ma też swoje pozytywne (strony - red.)".

"Bardzo lubię kupować prezenty"
"Bardzo lubię kupować prezenty"tvn24

"Taki gniew jest potrzebny nawet, jak nas to boli"

Goście "Faktów po Faktach" dyskutowali też na temat pedofilii w Kościele, w Polsce i na świecie. Jak mówił ksiądz Andrzej Szostek, "to, że wychodzą na jaw pewnego rodzaju, skądinąd bolesne rzeczy - Panu Bogu za to dziękować".

- Uważam, że dobrze i to jest jakiś element oczyszczający, że dochodzi do tego rodzaju procesu, że pewne rzeczy wychodzą na jaw, że się wyciąga w stosunku do tego dobitne konsekwencje - ocenił.

Jego zdaniem "ksiądz powinien podlegać - żeby nie było wątpliwości, wszyscy aż po najwyższych hierarchów - tym samym rygorom sądowym, jakim podlegają wszyscy inni ludzie w każdym państwie".

Odniósł się także do filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego. Ocenił, że duchowieństwo jest tam przedstawione w sposób "bardzo jednostronny i pod tym względem można powiedzieć niesprawiedliwy". - Zamysł Smarzowskiego był niezwykle surowy - dodał ksiądz Szostek.

Przyznał przy tym, że jego zdaniem jest to "pełen gniewu protest" przeciwko zamiataniu problemów Kościoła pod dywan. - Taki gniew jest potrzebny nawet, jak nas to boli - podkreślał.

Dodał, że "popularność tego filmu także powinna dawać nam do myślenia, do jakiego stopnia to jest sprawa, którą trzeba stanowczo się zająć".

Ksiądz Andrzej Szostek o pedofilii w Kościele
Ksiądz Andrzej Szostek o pedofilii w Kościeletvn24

"Doszło też do zaniedbania na poziomie Rzymu"

Zdaniem Tomasza Rowińskiego, w kwestii pedofilii "doszło też do zaniedbania na poziomie Rzymu".

- To znaczy za (papieża - red.) Benedykta XVI jednak były różne przepisy wprowadzane, dotyczącego tego, kto może wstąpić do seminarium - tłumaczył redaktor kwartalnika "Christianitas". Jak dodawał, "były też pewne działania".

- Na przykład Kongregacja do spraw Duchowieństwa (...) zajmowała się dosyć mocno takimi sprawami seksualnymi - wskazywał. W jego ocenie "to zostało niestety odpuszczone w ostatnich pięciu latach".

Potrzebne "poczucie, że świeccy patrzą cały czas na ręce hierarchów"

- Te problemy, o których mówimy są bardzo strukturalne - mówiła teolożka Zuzanna Radzik. Dodała, że "czekamy, co będzie w lutym na spotkaniu szefów episkopatów".

Na zaproszenie papieża Franciszka w dniach 21-24 lutego mają rozmawiać na temat nadużyć seksualnych i pedofilii w Kościele katolickim.

- Na pewno jest też potrzebne duże zaangażowanie świeckich i też poczucie, że świeccy patrzą cały czas na ręce hierarchów, którzy do tej pory nie poradzili sobie z tym problemem - wskazywała Radzik.

Profesor Mikołejko ocenił, że "nie sam Kościół jest winny". Jego zdaniem bardzo istotne jest to, że pedofilia w Kościele, ale - jak mówił - także w innych instytucjach, ma miejsce "przy przyzwoleniu społeczeństwa dosyć mocno sklerykalizowanego". - Społeczeństwa takiego, którego znaczne segmenty nie chciałyby wiedzieć, że ich duszpasterz, że ich przewodnicy duchowi mają jakiś udział w złu - dodał.

ZOBACZ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH" >

"Te problemy, o których mówimy są bardzo strukturalne"
"Te problemy, o których mówimy są bardzo strukturalne"tvn24

Autor: akr/adso / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

To mój dom, w którym czuję się bezpiecznie, ciepło i szczęśliwie. W końcu moje dzieci wrócą do swoich pokoi, do ciepłych łóżek, do swoich zabawek. Nie ma słów, które mogłyby opisać to, co teraz czuję - mówi Nirmin Moussi. Wraz z wejściem w życie zawieszenia broni Hamasu z Izraelem Palestyńczycy z całej Strefy Gazy wracają do domów. Lub do tego, co pozostało z miejsc, które kiedyś tak nazywali.

"Przyjechałem, mając nadzieję, że zobaczę, iż mój dom wciąż stoi"

"Przyjechałem, mając nadzieję, że zobaczę, iż mój dom wciąż stoi"

Źródło:
CNN, Reuters

TikTok poinformował w niedzielę, że "jest w trakcie przywracania" funkcjonowania aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Stało się to po ostatnich zapowiedziach Donalda Trumpa dotyczących przyszłości platformy w USA. Firma zapewnia, że będzie współpracować z prezydentem nad długoterminowym rozwiązaniem.

Zapowiedź Trumpa, zwrot w sprawie TikToka

Zapowiedź Trumpa, zwrot w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

W Białce Tatrzańskiej ośmioletnia dziewczynka wypadła z wyciągu krzesełkowego. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala.

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Dziecko wypadło z wyciągu krzesełkowego

Źródło:
tvn24.pl

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Podczas spotkania w Lęborku z Karolem Nawrockim jeden z uczestników stwierdził, że Donald Tusk "zrobi wszystko", żeby kandydat PiS, "nawet jeśli wygra wybory, nie został prezydentem". Wywołało to duże emocje wśród zebranych, którzy zaczęli skandować "nie bać Tuska". - Jeśli chodzi o pana premiera, ja rozumiem pana emocje - stwierdził Nawrocki.

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. "Ja rozumiem emocje"

Okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. "Ja rozumiem emocje"

Źródło:
TVN24

Romi Gonen została porwana z festiwalu muzycznego, Emily Damari i Doron Steinbrecher - z własnych mieszkań. Po 471 dniach przetrzymywania przez Hamas zostały uwolnione. Kim są kobiety, które wzięły udział w wymianie zakładników między Hamasem a Izraelem?

Romi, Emily i Doron wracają do domu

Romi, Emily i Doron wracają do domu

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters, BBC, CNN

Położony na górze Ibu stratowulkan wciąż niepokoi mieszkańców indonezyjskiej wyspy Halmahera. W samą niedzielę doszło do kilkunastu erupcji, a z krateru wydobyła się gęsta chmura popiołu.

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Ponad tysiąc erupcji w styczniu. "Będziemy zachęcać do ewakuacji"

Źródło:
AFP

W Stambule suczka przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej wyziębione, umierające szczenię. Całe zdarzenie można teraz zobaczyć na nagraniu uchwyconym przez kamery monitoringu.

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Przyniosła ledwo żywego szczeniaka pod drzwi kliniki. Pokazali nagranie

Źródło:
ENEX, bianet.org

W stolicy Alaski silny wiatr zdmuchnął dach z domu i rzucił nim o sąsiedni budynek. Moment ten widać na nagraniu z monitoringu. Fragmenty blachy spowodowały niemałe zniszczenia.

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Jedli śniadanie, zdążył krzyknąć: "uciekajcie wszyscy". Wiatr zdmuchnął dach z domu

Źródło:
alaskasnewssource.com

W trakcie pożarów w Los Angeles uaktywnili się zwolennicy teorii spiskowych. Według jednej z nich w wywołanie pożarów zamieszane były "globalne elity", a ogień został podłożony celowo, aby w mieście zrealizować koncepcję smart city. Tłumaczymy, na czym polega ta teoria spiskowa.

"Teren Los Angeles jest 'resetowany'". Teoria spiskowa w obliczu pożarów w Kalifornii

"Teren Los Angeles jest 'resetowany'". Teoria spiskowa w obliczu pożarów w Kalifornii

Źródło:
Konkret24

Woźnica wjechał bryczką na myjnię samoobsługową w Makowie Mazowieckim i umył wózek oraz konia myjką ciśnieniową. Spłoszone zwierzę uszkodziło elementy myjni. Policja opublikowała nagranie z monitoringu. Funkcjonariusze ustalili już tożsamość mężczyzn mogących mieć związek ze sprawą.

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową

Czyścili bryczkę i konia myjką ciśnieniową

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciechanowska policja szuka 46-letniego Piotra Jasińskiego podejrzanego o zabójstwo 50-latki. Kobieta otrzymała cios ostrym narzędziem w trakcie awantury domowej. Zmarła mimo reanimacji podjętej przez ratowników. Funkcjonariusze apelują o pomoc w namierzeniu mężczyzny.

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Kobieta zmarła po awanturze domowej. Policja szuka podejrzanego 46-latka

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg i Elon Musk oskarżają Unię Europejską o protekcjonizm i cenzurę, naciskając na administrację Donalda Trumpa, by interweniowała. Ta broni swojego prawa do egzekwowania wspólnotowych przepisów w sprawie gigantów cyfrowych, ale wydaje się wahać przed zdecydowaną reakcją, obawiając się pogorszenia stosunków z USA.

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Iskrzy na całego. "Prawie jak cło"

Źródło:
PAP

Policja zajmuje się sprawą niebezpiecznego zachowania kierowcy w sobotni wieczór w centrum Głogowa (woj. dolnośląskie). Według informacji, które dostaliśmy na Kontakt24, mężczyzna miał wyjść z klubu, wsiąść za kierownicę Land Rovera i próbował potrącić przechodniów. Na nagraniach, które krążą w sieci i które mają pochodzić ze zdarzenia, widać, że kierowca po kilku nerwowych manewrach autem wjechał na chodnik, po którym szli przechodnie, i potrącił co najmniej jedną osobę.

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Kierowca miał taranować przechodniów na chodniku

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

24-latek z Krakowa zajechał drogę nieoznakowanemu radiowozowi i prawie doprowadził do kolizji. Kiedy policjant chciał go pouczyć, mężczyzna zaczął uciekać – najpierw samochodem, a następnie pieszo. Aż w końcu drogę zagrodził mu emerytowany funkcjonariusz.

Jeden policjant był po służbie, a drugi na emeryturze. Zatrzymali uciekiniera

Jeden policjant był po służbie, a drugi na emeryturze. Zatrzymali uciekiniera

Źródło:
tvn24.pl

"Ministerstwo Finansów nie wprowadziło nowego podatku od ogrodzeń" - przekazał resort w niedzielnym komunikacie. Jak wyjaśniono, taka danina obowiązywała już wcześniej, a podlegają jej wyłącznie ogrodzenia związane z działalnością gospodarczą.

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Podatek za płot. Resort finansów zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aktor Mel Gibson rzekomo odrzucił ofertę o wartości 100 mln dolarów z powodu poglądów innego znanego aktora, z którym miałby współpracować - głosi popularny w mediach społecznościowych przekaz. Powielił go poseł Grzegorz Gaża z Prawa i Sprawiedliwości. Przekaz ten nie ma nic wspólnego z prawdą. Wyjaśniamy, skąd się wziął i dlaczego powstał.

Mel Gibson odrzuca 100 mln dolarów, bo nie chce pracować z "woke" aktorem? Sprawdzamy

Mel Gibson odrzuca 100 mln dolarów, bo nie chce pracować z "woke" aktorem? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Z wyjątkiem niektórych nocy mrozu prawie w ogóle nie będzie. Co przyniesie końcówka stycznia oraz początek lutego? Czy widać powrót zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Pogoda na 16 dni: przed nami kolejne fale ciepła

Źródło:
tvnmeteo.pl

Monako, znajdująca się niedaleko Rzymu Ostia i chorwackie Ploce zostały wymienione przez brytyjski dziennik "The Telegraph" na liście nadmorskich lokalizacji, które lepiej omijać. Dla równowagi zaproponowano również miasteczka, którymi turyści mogą być zachwyceni.

Te miasta lepiej omijać

Te miasta lepiej omijać

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trudno wyobrazić sobie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez charakterystycznej melodii wygrywanej przez orkiestrę dętą. Zespołowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Nadarzynie - chociaż ma na swoim koncie liczne sukcesy i koncerty na wszystkich kontynentach - największą radość sprawiają coroczne występy w ramach najbardziej znanej polskiej kwesty.

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Dla tej orkiestry największą radością jest występ na WOŚP

Źródło:
TVN24

Już od 25 lat cała Polska czyta dzieciom w myśl akcji społecznej, którą zapoczątkowała jej pomysłodawczyni Irena Koźmińska. W sobotnim programie Wstajesz i weekend opowiedziała, czy z jej pomocą udało się wpłynąć na rozwój lingwistyczny młodych Polaków.

10 procent dzieci w pierwszym roku życia dostaje smartfon. "To jest zgubne"

10 procent dzieci w pierwszym roku życia dostaje smartfon. "To jest zgubne"

Źródło:
TVN24

W sobotę bieg, a w niedzielę pierogi, koncerty i atrakcje dla dzieci – tak mieszkańcy brytyjskiego Southampton planują świętować 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Lepią trzy tysiące pierogów na finał WOŚP w Southampton

Źródło:
tvn24.pl