W Prokuraturze Krajowej wręczono medale w związku z rocznicą 25-lecia Pionu do Spraw Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej. Dodatkowo kilkudziesięciu osobom rozdano pamiątkowe numizmaty. Pojawiły się na nich jednak dwa błędy językowe - w tym jeden w zapisie znanej łacińskiej sentencji prawniczej. "W wybitej na rewersie sentencji została z winy wykonawcy zamieniona litera" - przyznała Prokuratura Krajowa. - Szkoda pieniędzy wydawać na bubla - ocenił w rozmowie z tvn24.pl Krzysztof Parchimowicz, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia".
Obchody 25-lecia istnienia Pionu do Spraw Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej odbyły się w Prokuraturze Krajowej w poniedziałek.
W uroczystości udział wzięli między innymi minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, pierwszy zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski oraz zastępca prokuratora generalnego do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji Beata Marczak. Wśród gości pojawili się także prokuratorzy w stanie spoczynku, a także przedstawiciele służb - między innymi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także Centralnego Biura Śledczego Policji.
Medale "za szczególne zasługi dla funkcjonowania prokuratury"
Jak czytamy na stronie Prokuratury Krajowej, Zbigniew Ziobro "za szczególne zasługi dla funkcjonowania prokuratury, podejmowane inicjatywy oraz wzorowe i sumienne wypełnianie obowiązków służbowych wyróżnił Medalem 'Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej' Panią Prokurator Beatę Marczak, która prowadziła szereg spraw gospodarczych i korupcyjnych".
"Działania Pani prokurator poprzez wdrażanie skutecznych i nowatorskich metod zwalczania przestępczości przyczyniły się do zwiększenia skuteczności prokuratury i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa obywateli" - czytamy dalej na stronie Prokuratury.
Oprócz tego prokurator krajowy Bogdan Święczkowski wręczył także nagrody rzeczowe prokuratorom z Wydziałów Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej oraz z Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.
Wyróżnione osoby otrzymały okolicznościowe numizmaty na pamiątkę 25-lecia istnienia Pionu do Spraw Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej.
"Szkoda pieniędzy, żal łaciny"
Jak zauważył "Newsweek", numizmat, który otrzymała między innymi prokurator Marczak, zawierał dwa błędy językowe. Pierwszy polegał na tym, że wyryto na nim napis: "25 lat powołania Pionu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej", zamiast bardziej właściwego językowo sformułowania: "25 lat od powołania Pionu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej" lub też "25-lecie powołania Pionu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej".
Drugi błąd polegał na złym zapisie łacińskiej sentencji prawniczej, której autorstwo przypisywane jest Senece. Jej poprawna wersja powinna brzmieć: "Bonis nocet, qui malis parcit", co oznacza "Kto złym pobłaża, dobrym szkodzi". Tymczasem na numizmacie, jaki przyznała Prokuratura Krajowa, napisano: "Bonis nocet, qui mails parcit", co - jak zauważa "Newsweek" - w takim zapisie może oznaczać, że "kto złym pobłaża, ten mailom szkodzi".
Fotografię numizmatu z błędami językowymi opublikował w mediach społecznościowych Krzysztof Parchimowicz, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia".
"Szkoda pieniędzy, żal łaciny" - napisał Parchimowicz na Twitterze.
To jest medal wybity na zlecenie Prokuratury Krajowej. Szkoda pieniędzy, żal łaciny. pic.twitter.com/pFkg9iotwa
— Krzych Parchimowicz (@krzychparchimo2) 3 czerwca 2019
"Efekt odwrotny do zamierzonego i podwójnie śmieszny"
Parchimowicz skomentował tę sytuację w rozmowie z tvn24.pl. - Szkoda pieniędzy wydawać na bubla. Bo za coś takiego można uznać medal, który zawiera dwa błędy językowe - jeden w języku łacińskim, drugi w języku polskim - wskazywał. - Wydawałoby się, że na takim medalu trudno popełnić błąd, a tu popełniono aż dwa - dodał.
Prokurator przyznał, że wręczenie numizmatu z błędami wywołało "niestety, efekt odwrotny od zamierzonego". - Bo jeżeli się pręży muskuły i stara się bardzo poważnie potraktować tę rocznicę, to efekt jest odwrotny do zamierzonego i podwójnie śmieszny - skomentował.
Poinformował także, że sam nie został zaproszony na poniedziałkową uroczystość.
Prokuratura tłumaczy się z błędu na "suwenirach"
O sytuację związaną z kłopotliwymi medalami zapytaliśmy Prokuraturę Krajową. Chcieliśmy się dowiedzieć, jak doszło do popełnienia błędu oraz ile takich pamiątkowych numizmatów z błędami wręczono podczas poniedziałkowej uroczystości.
W nadesłanej w środę odpowiedzi możemy przeczytać, że medale "Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej", które wręczone zostały trzem prokuratorom, "nie zawierały żadnych literowych błędów".
"Nadto na tej uroczystości Prokurator Krajowy wręczył wyróżniającym się prokuratorom nagrody rzeczowe opatrzone inskrypcją również wolną od błędów literowych" - odpowiedziała Prokuratura Krajowa.
Prokuratura Krajowa dodała, że "zapraszając na spotkanie prokuratorów i funkcjonariuszy służb zapowiedziała wręczenie drobnej pamiątki, na której, jak się okazało w wybitej na rewersie sentencji, została z winy wykonawcy zamieniona litera".
"Przedsiębiorstwo, które dopuściło się błędu, przeprosiło Prokuraturę"
"Prokuratura wybrała najlepsze z możliwych rozwiązań, a więc wręczenie pamiątkowego suweniru mimo 'literówki', zamiast rezygnacji z uhonorowania tą pamiątką uczestników uroczystości" - czytamy.
Zapewniono także, że "obdarowane pamiątką osoby dostaną w najbliższych dniach numizmat z poprawnym napisem. Przedsiębiorstwo, które dopuściło się błędu, przeprosiło Prokuraturę i zobowiązało się wybić na własny koszt medal pozbawiony literowego błędu".
"Suwenir wybity z okazji 25-lecia powołania Pionu do spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej nie jest odznaczeniem, lecz ma wyłącznie charakter pamiątkowy. Został podarowany kilkudziesięciu osobom podczas okazjonalnego spotkania" - dodała Prokuratura Krajowa.
Autor: mjz//now//kwoj / Źródło: Prokuratura Krajowa, Newsweek, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura Krajowa