Po spotkaniu na Nowogrodzkiej. Decyzje o zmianach w rządzie "pewnie szybciej niż później"

Aktualizacja:
[object Object]
Zakończyło się spotkanie kierownictwa PiS przy Nowogrodzkiejtvn24
wideo 2/35

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości zakończyło się spotkanie kierownictwa partii poświęcone między innymi zmianom w rządzie. Wiceprezes PiS Adam Lipiński, wychodząc z budynku, nie chciał zdradzić szczegółów rozmów. - Nic nie mogę powiedzieć - zastrzegał. Dopytywany, kiedy poznamy decyzje w sprawie obsady stanowisk po ministrach wybranych do europarlamentu, powiedział tylko: - Nie mam pojęcia, ale pewnie szybciej niż później.

W poniedziałek po południu Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do europarlamentu. Prawo i Sprawiedliwość wygrało w nich z poparciem 45,38 proc. wyborców, zdobywając 27 mandatów. Koalicja Europejska zdobyła ich 22, a Wiosna - 3.

Mandat europosła zdobyło pięcioro ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego. W ławach Parlamentu Europejskiego zasiądzie ponadto troje wiceministrów. W związku z tym rząd premiera Mateusza Morawieckiego czeka rekonstrukcja.

Giełda nazwisk w PiS-ie. Rekonstrukcja rządu poczeka do przyszłego tygodnia
Giełda nazwisk w PiS-ie. Rekonstrukcja rządu poczeka do przyszłego tygodniaFakty TVN

Zmiany w rządzie Morawieckiego. Giełda nazwisk. CZYTAJ WIĘCEJ >

Lipiński: nic nie mogę powiedzieć, spotkanie zakończone

W siedzibie PiS w Warszawie przed godziną 19 w środę zakończyło się spotkanie Komitetu Politycznego tej partii.

Wychodzący z budynku przy ulicy Nowogrodzkiej wiceprezes PiS Adam Lipiński, dopytywany przez dziennikarzy o szczegóły rozmów kierownictwa partii, odpowiedział krótko: - Nic nie mogę powiedzieć.

Na pytanie, czy w trakcie środowego spotkania podjęto decyzje dotyczące obsadzenia stanowisk ministrów, którzy uzyskali mandat w wyborach do Parlamentu Europejskiego, odpowiedział w ten sam sposób.

Dopytywany, kiedy można się spodziewać ogłoszenia decyzji w tej sprawie, Lipiński odparł: - Nie mam pojęcia, ale pewnie szybciej niż później.

- Spotkanie zakończone - dodał, odchodząc sprzed siedziby Prawa i Sprawiedliwości.

Po zakończeniu posiedzenia trwały jeszcze rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z Mateuszem Morawieckim, którzy jako ostatni opuścili siedzibę PiS.

"Nic nie mogę powiedzieć". Adam Lipiński o rozmowach w siedzibie PiS
"Nic nie mogę powiedzieć". Adam Lipiński o rozmowach w siedzibie PiStvn24

Terlecki: decyzje zapadną, ale niekoniecznie będą znane publicznie

Wcześniej przed spotkaniem wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który udawał się na rozmowy przy Nowogrodzkiej, był pytany przez dziennikarzy, czy na spotkaniu zapadną decyzje dotyczące obsadzenia stanowisk ministrów wybranych do Parlamentu Europejskiego.

- Decyzje będą, choć niekoniecznie znane publicznie - odparł. Dopytywany, kiedy pojawi się oficjalna informacja, powiedział: - Lada dzień.

Pytany, kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu, wicemarszałek Sejmu stwierdził, że "może być tak, że w przyszłym tygodniu". Pytany o inne tematy, którymi miałby zająć się Komitet Polityczny PiS, odpowiedział, że partia będzie przygotowywać się do nadchodzącej kampanii w wyborach parlamentarnych.

W środę spotkanie kierownictwa PiS na Nowogrodzkiej
W środę spotkanie kierownictwa PiS na Nowogrodzkiej tvn24

Lipiński: sądzę, że rekonstrukcja nastąpi w miarę szybko

Przed posiedzeniem wiceprezes PiS Adam Lipiński w rozmowie z dziennikarzami przekonywał, że nie ma "zielonego pojęcia", kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu. Po chwili dodał: - Sądzę, że w miarę szybko.

Nie zdradził jednak, czy zmiany personalne w rządzie nastąpią już w czwartek, czy może na przykład na początku przyszłego tygodnia.

Przy Nowogrodzkiej obraduje kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości
Przy Nowogrodzkiej obraduje kierownictwo Prawa i Sprawiedliwościtvn24

Szef MSWiA Joachim Brudziński - który w wyborach do europarlamentu zdobył mandat europosła - pytany przed rozmowami przy Nowogrodzkiej, czy został już wybrany jego następca na zwalniane miejsce w rządzie, zaznaczył, że jeszcze pełni swoją funkcję jako minister.

Na pytanie, kiedy nastąpi rekonstrukcja rządu, odpowiedział: - Proszę pytać pana premiera, bo jak państwo wiecie, to pan premier decyduje.

Brudziński: o rekonstrukcji decyduje premier
Brudziński: o rekonstrukcji decyduje premiertvn24

Czołowi politycy PiS przy Nowogrodzkiej

Jako pierwszy w siedzibie PiS pojawił się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska), jednak po pewnym czasie opuścił siedzibę partii. Po godzinie 15 na miejsce przybyli szef MSWiA Joachim Brudziński oraz wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

W spotkaniu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Nowogrodzkiej uczestniczyli także premier Mateusz Morawiecki, prezes partii Jarosław Kaczyński oraz wiceprezesi ugrupowania: Beata Szydło, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Adam Lipiński i Antoni Macierewicz, wicepremier Piotr Gliński, a także marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Autor: akr//now//kwoj / Źródło: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości