Sejm przyjął senackie poprawki doprecyzowujące do noweli Prawa o ruchu drogowym, która zakłada, że konieczność przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa, zależeć będzie tylko od jego wzrostu. Zniknie granica wieku 12 lat. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Zmiany dostosowują polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej dot. stosowania w autach pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci.
Nowe zasady
Nowelizacja przygotowana przez resort infrastruktury, zakłada, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa, będzie zależeć tylko od jego wzrostu. Obecnie każde dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku. Zakazane będzie przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa. Określono, że będzie dozwolone przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa. Według noweli możliwe będzie przewożenie dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa – ale bez fotelika – na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika. Przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa będzie zakazane.
Pasów nie musi zapinać każdy
Nowela konkretyzuje również, kto jest zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, m.in. kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący do egzaminu na prawo jazdy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenia lekarskie. Ponadto nakłada na kierowców autobusów obowiązek informowania pasażerów o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, o ile dany pojazd jest w nie wyposażony.
Polacy stosują foteliki
Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 89 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2013 r. odsetek ten wzrósł o 4 proc. Był on najwyższy w grupie dzieci w wieku do 3 lat i wyniósł 95 proc. Wśród dzieci w wieku 4-7 lat to 92 proc. i w grupie dużych dzieci w wieku 8-12 lat 86 proc. Z badań wynika, że w przypadku fotelików najmniej dzieci jeździ w nich na drogach powiatowych (80 proc.), a najwięcej na ekspresowych (100 proc.) i autostradach (96 proc.). Najczęściej foteliki były stosowane w województwie zachodniopomorskim (100 proc.), a najrzadziej w województwie śląskim (79 proc.). Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.
Autor: mk/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock