Nowa Lewica i Razem zdecydowały o dalszej współpracy. "Panie Kaczyński, panie Morawiecki, panie Duda, macie z kim przegrać"

Autor:
js/tr
Źródło:
PAP, TVN24
Czarzasty: panie Kaczyński, panie Morawiecki, panie Duda, macie z kim przegrać
Czarzasty: panie Kaczyński, panie Morawiecki, panie Duda, macie z kim przegraćzdjęcia organizatora
wideo 2/5
zdjęcia organizatoraCzarzasty: panie Kaczyński, panie Morawiecki, panie Duda, macie z kim przegrać

Rady Krajowe Nowej Lewicy i Razem zdecydowały w niedzielę o kontynuowaniu współpracy i zwołały na 10 grudnia pierwszy w historii kongres programowy obu formacji. - Nie wierzcie, że tylko PiS jest gwarantem waszych świadczeń. Lewica jest gwarantem tego, żeby następny rząd niczego wam nie zabrał - mówił wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zwracając się do elektoratu Prawa i Sprawiedliwości.

W niedzielę w Warszawie obradowały ciała statutowe obu formacji, które w Sejmie tworzą od 2019 roku wspólny klub Lewicy. W treści przyjętej w niedzielę uchwały Nowej Lewicy i Razem partie podkreślają, że "po wyborach nasz kraj potrzebuje prawdziwych zmian".

"Polska może stać się nowoczesnym europejskim państwem dobrobytu – sprawiedliwym społecznie, świeckim, szanującym prawa człowieka. Tych zmian nie wprowadzą jednak z własnej woli konserwatyści i liberałowie. Gwarantem prawdziwych zmian jest tylko silna, podmiotowa, niezależna Lewica" - wskazują.

"Trzy lata temu Lewica wróciła do parlamentu" - przypominają obie formacje. "Dzięki uczciwej współpracy i szacunkowi dla różnorodności połączyliśmy w Koalicyjnym Klubie Poselskim Lewicy różne pokolenia i środowiska polityczne. Lewicowa lista wywalczyła miejsce dla postępowych poglądów w polskiej polityce. Budowa mieszkań czynszowych, wyższe płace, prawo kobiet do przerywania ciąży, prawdziwy rozdział kościoła od państwa – dziś większość Polaków myśli przychylnie o lewicowych postulatach" - napisano.

Adrian Zandberg, Robert Biedroń, Włodzimierz Czarzastymateriały organizatora

Rady Krajowe pozytywnie oceniły dotychczasową współpracę obu formacji w klubie poselskim i postanowiły, by ją kontynuować, a także zwołały na 10 grudnia wspólną konwencję programową Razem i Nowej Lewicy.

Biedroń: Lewica musi być w przyszłym rządzie

W części otwartej dla mediów wystąpili liderzy Lewicy. - Chciałbym z tego miejsca powiedzieć w imieniu całej naszej trójki liderów: jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskę - powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń podczas swojego wystąpienia.

Dodał, że "Lewica zawsze wygrywa, kiedy idzie zjednoczona i przegrywa, kiedy idzie podzielona". Podkreślał, że "Lewica musi być w przyszłym rządzie". - To jest odpowiedzialność nie tylko nas jako ludzi Lewicy, ale całej demokratycznej opozycji, bo Lewica jest gwarantem równości - mówił Biedroń.

Biedroń: jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Polskęzdjęcia organizatora

Zandberg: Lewica to gwarancja, że Polska będzie państwem, które dba o swoich obywateli

Lider partii Razem Adrian Zandberg powiedział, że wiele osób, zastanawiając się na kogo zagłosować w kolejnych wyborach, "obawia się, jaka będzie przyszłość po PiS-ie".

- Rozumiem te obawy i dlatego chcę powiedzieć bardzo jasno w imieniu całej lewicowej koalicji, że Lewica to jest gwarancja tego, że nie będzie powrotu do płacenia ludziom 4 złotych za godzinę, Lewica to jest gwarancja tego, że nie będzie kasowania połączeń autobusowych, to jest gwarancja tego, że stołówki szkolne będziemy budować, a nie zamykać, a w tych stołówkach, tak jak w Finlandii, posiłki dla dzieci będą bezpłatne – mówił. Podkreślił, że "Lewica to jest gwarancja tego, że Polska będzie państwem, które dba o swoich obywateli, a nie odwraca się od nich plecami". 

Zandberg: Lewica to gwarancja, że Polska będzie państwem, które dba o swoich obywateli
Zandberg: Lewica to gwarancja, że Polska będzie państwem, które dba o swoich obywatelizdjęcia organizatora

Czarzasty do wyborców PiS: Lewica jest gwarantem, żeby następny rząd niczego wam nie zabrał

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że stosunek do Unii Europejskiej, obrona konstytucji czy praworządność to są sprawy, które łączą całą opozycję. Przypomniał też o sprawach, których rozwiązanie jest szczególnie ważne dla Lewicy i w tym kontekście wymienił między innymi politykę mieszkaniową, problem skrajnej biedy, niskie świadczenia emerytalne, wykluczenie transportowe, a także brak dostępu do lekarzy specjalistów, w tym do geriatrów, problemy dotyczące opieki okołoporodowej czy wysoki wskaźnik umieralności na nowotwory.

- Po to jest Lewica, żeby o takich sprawach przypominać i po to jest Lewica, że jak dojdziemy do władzy i będziemy współrządzili, żeby te problemy były rozwiązywane - mówił polityk.

Czarzasty zaapelował do wyborców Lewicy. - Wiele partii będzie obiecywało wam realizację waszych marzeń, ale tylko Lewica jest gwarantem, że wejdą one w życie - podkreślał. - Tylko Lewica po wyborach o nich nie zapomni - dodał.

Zwrócił się także do klasy średniej, która boi się utraty statusu majątkowego. - Lewica będzie gwarantem waszej stabilności finansowej - zadeklarował.

Swoje słowa skierował również do elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. - Nie wierzcie, że tylko PiS będzie gwarantem waszych świadczeń. To jest nieprawda. Lewica jest gwarantem tego, żeby następny rząd niczego wam nie zabrał - mówił.

Zwrócił się do prezesa PiS, premiera i prezydenta. - Pani Kaczyński, panie Morawiecki, panie Duda, macie z kim przegrać – powiedział.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/tr

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: materiały organizatora

Pozostałe wiadomości