Nowa konstytucja dla Polski? Dyskusja w "Faktach po Faktach"

Prof. Rychard: konstytucja jest święta, ale nie jest świętością
Prof. Rychard: konstytucja jest święta, ale nie jest świętością
tvn24
Goście "Faktów po Faktach" dyskutowali o polskiej konstytucjitvn24

Jeżeli konstytucję stosuje się z szacunkiem dla innych podmiotów, to jest ona bardzo dobra - mówił w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz. - Jest święta w momencie, kiedy obowiązuje, ale nie jest świętością, w tym sensie, że nie można dyskutować o jej zmianie - mówił z kolei prof. Andrzej Rychard. Goście świątecznego wydania programu rozmawiali o tym, czy obecna polska konstytucja zdaje egzamin w praktyce i czy potrzebne są w niej jakieś zmiany.

Goście "Faktów po Faktach" zgodnie przyznali, że choć obecna konstytucja nie jest aktem doskonałym i ma swoje mankamenty, to w ciągu kilkunastu lat swojego obowiązywania w wielu sytuacjach się sprawdziła.

- Skumulowane doświadczenie moich 9 lat kadencji wskazuje na to, że konstytucja bardzo porządkowała wiele podstawowych kwestii w systemie prawnym - powiedział były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Marek Safjan. Wskazał, że zaletą obecnej konstytucji jest przede wszystkim to, że zawiera ona w sobie katalog praw i wolności oraz daje obywatelom "potężne narzędzie", jakim jest indywidualna skarga konstytucyjna.

Prof. Safjan: konstytucja uporządkowała wiele spraw
Prof. Safjan: konstytucja uporządkowała wiele sprawtvn24

Socjolog prof. Andrzej Rychard przekonywał z kolei, że obowiązująca konstytucja "wyprzedziła swój czas", biorąc pod uwagę to, w jakich okolicznościach powstawała, czyli jeszcze przed wejściem Polski do UE i NATO. - Pytanie, czy to nie jest tak, że w pewnym momencie ten czas nie zaczął doganiać trochę konstytucji? - zastanawiał się Rychard.

- Oczywiście konstytucja jest święta w momencie, kiedy obowiązuje, ale nie jest świętością, w tym sensie, że nie można dyskutować o jej zmianie - dodał. Prof. Rychard wątpi jednak, czy trwający obecnie kryzys konstytucyjny jest dobrym momentem do tego, by rozpoczynać dyskusję o ewentualnych zmianach.

Po 10 latach miała być "przejrzana"

Ryszard Kalisz - były poseł lewicy, adwokat - przypomniał z kolei, że tekst obowiązującej konstytucji uzgodniły w 1997 roku cztery główne liczące się wtedy siły polityczne (Unia Wolności, SLD, PSL i Unia Pracy), a w pracach nad nią uczestniczyło wiele zainteresowanych środowisk. Dodał przy tym, że ewentualny problem z jej stosowaniem w praktyce wcale nie wynika z jej przepisów.

- Jeżeli konstytucję stosuje się z szacunkiem dla innych podmiotów, jeżeli czyta się ją głęboko, mając na uwadze przede wszystkim interes państwa, to ona jest bardzo, bardzo dobra - przekonywał Kalisz. Podkreślił przy tym, że przy uchwalaniu obecnej konstytucji mówiono o tym, że 10 lat później powinna być przejrzana, tak się jednak w 2007 roku nie stało.

Kalisz: konstytucja po 10 latach miała być przejrzana
Kalisz: konstytucja po 10 latach miała być przejrzanatvn24

Także konstytucjonalista prof. Marek Chmaj jest zdania, że polska konstytucja w wielu sytuacjach zdała egzamin. - Nasza konstytucja sprawdziła się w praktyce nawet po Smoleńsku. Nie było kryzysów politycznych, powstawały sprawnie rządy - tłumaczył prof. Chmaj. Dodał przy tym, że jeśli chcemy coś zmieniać w konstytucji, najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jaka byłaby idealna ustawa zasadnicza. Ta - jego zdaniem - powinna spełniać trzy warunki: być stabilna, zwięzła i zrozumiała.

- Po to, aby zwykły obywatel, taki mający maturę, bez problemu mógł zdekodować te normy, które są zawarte w konstytucji - dodał prof. Chmaj.

Prof. Chmaj: konstytucja powinna być stabilna, zwięzła i zrozumiała
Prof. Chmaj: konstytucja powinna być stabilna, zwięzła i zrozumiałatvn24

"Proces przekonywania idzie opornie"

Goście programu zastanawiali się też, dlaczego wiele środowisk ostatnio coraz mocniej domaga się zmiany konstytucji.

- Odpowiedź na to pytanie leży w obszarze nastrojów społecznych - tłumaczył prof. Rychard. Jak mówił, obecnie rządząca opcja polityczna "ma program wyraźnie niechętny pewnym rozwiązaniom demokracji liberalnej", które w obecnej konstytucji są mocno chronione. Zdaniem socjologa, PiS stara się przekonać obywateli, że przyczyną ich frustracji i niepowodzeń jest właśnie kształt obecnej konstytucji.

- Ale ten proces przekonywania idzie o wiele bardziej opornie, niż się panu prezesowi Kaczyńskiemu i szefostwu tej partii zdawało - dodał Rychard, odnosząc się do manifestacji Komitetu Obrony Demokracji.

- Dzisiaj mamy do czynienia z problemem ideowym w przypadku konstytucji, a nie prawnym - przekonywał Ryszard Kalisz. Jak dodał, PiS w jego ocenia działa dziś na obniżenie statusu sądu konstytucyjnego, jakim jest Trybunał, tak by "dobro narodu" było ponad prawem oraz po to, by nie było organu, który mógłby badać zgodność ustaw z konstytucją.

- Przyjęcie zasady, że dobro narodu stoi nad prawem jest oczywiście równoznaczne z kwestionowaniem roli prawa - zgodził się z nim prof. Safjan. Tymczasem jak tłumaczył były prezes TK, w jego ocenie są takie zasady, których nikt nie może zmieniać - nawet aktualna większość parlamentarna.

Co należy zmienić?

W trakcie programu goście "Faktów po Faktach" przedstawiali też swoje propozycje ewentualnych zmian, odnosząc się m.in. do projektu zmiany konstytucji, który przygotowało - a później zdjęło ze swoich stron internetowych - Prawo i Sprawiedliwość.

W projekcie tym zaproponowano przede wszystkim wzmocnienie roli prezydenta. - Oczywiście moglibyśmy taki system wprowadzić, ale on będzie obcy naszej tradycji ustrojowej - ocenił prof. Chmaj.

Zgodził się z nim prof. Rychard. - Musimy zobaczyć, jaki będzie wynik tego ogromnego procesu społecznego uczenia się - tłumaczył socjolog, mając na myśli obecne zainteresowanie obywateli losami konstytucji i demokracji. Jak mówił, dopiero wtedy będzie można dyskutować, czy chcemy mieć w Polsce system prezydencki.

Według Kalisza przydatne okazałyby się natomiast zmiany w funkcjonowaniu partii politycznych i ich finansowaniu, tak by przestały być "zamkniętymi kastami" wyłącznie dla "aparatu partyjnego", tylko dawały obywatelom realną szansę na uczestnictwo w kształtowaniu polityki.

Prof. Safjan wskazał kolei, że w jego ocenie konstytucja wymaga przede wszystkim kilku "punktowych" zmian. Miałyby one dotyczyć np. rozstrzygnięcia kwestii pierwszeństwa stosowania prawa: albo krajowego, albo unijnego, oraz stworzenia w konstytucji ram do ewentualnego wejścia do strefy euro.

Dodał jednak, że najpilniejszej zmiany nie da się zapisać w żadnym akcie prawnym.

- My potrzebujemy tego, czego ciągle w polskiej kulturze politycznej nie ma, mianowicie: dobrego obyczaju konstytucyjnego, utrwalonych standardów zachowania. No pewnych rzeczy się nie robi, po prostu - powiedział były prezes TK.

Autor: ts/ja / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer potwierdził, że jego rząd zrezygnuje z planu wysyłania nielegalnie przybyłych na Wyspy imigrantów do Rwandy. Wyjaśnił, że forsowany przez jego poprzedników plan nie działa odstraszająco.

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Źródło:
PAP

Dwóch Polaków zmarło w sobotę na Malcie. Do tragicznego wypadku z ich udziałem doszło podczas eksploracji wraku statku u wybrzeży plaży Żonqor na wschodzie kraju. Obaj mężczyźni zmarli w szpitalu. O śmiertelnym wypadku Polaków donosi "Times of Malta".

Pod wodą pojawiły się "problemy". Media: dwóch Polaków zmarło po nurkowaniu na Malcie

Pod wodą pojawiły się "problemy". Media: dwóch Polaków zmarło po nurkowaniu na Malcie

Źródło:
"Times of Malta"

865 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Grupa wrogich dronów Shahed zaatakowała w nocy obwody: charkowski, sumski, połtawski i kirowohradzki. Ukraińcy apelują o ochronę przestrzeni powietrznej przez polskie systemy powietrzne nad przygranicznymi regionami kraju. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda

W sobotę nad Polską przechodziły silne burze. Wiele pracy mieli strażacy z zachodnich województw, gdzie grzmiało najmocniej. W Międzychodzie drzewo przewróciło się na samochód, a w pobliskiej Radogoszczy wichura poderwała dwa dmuchane zamki. Niebezpiecznie było także na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Pękł ponad stuletni dąb, wiatr porwał dmuchane zamki. Są ranni

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W sobotę w Lotto padły dwie główne wygrane. Do graczy trafi prawie po 1,4 miliona złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 6 lipca 2024 roku.

Padły dwie szóstki w Lotto

Padły dwie szóstki w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. We wschodniej Polsce dzień zapowiada się upalnie, a miejscami obowiązują alarmy drugiego stopnia przed skwarem. Nadchodzące godziny przyniosą również burze z gwałtownymi ulewami.

Ostrzeżenia IMGW. Uważajmy na skwar i burze

Ostrzeżenia IMGW. Uważajmy na skwar i burze

Źródło:
IMGW

Rosyjscy najemnicy przejmą kontrolę nad bazą lotniczą 101 w stolicy Nigru, Niamey. Amerykańskie wojsko zakończy wycofywać się z tego miejsca w niedzielę. Jednostki stacjonujące w bazie dronów opuszczą Niger w sierpniu, przed uzgodnionym wcześniej terminem - przekazał generał dywizji sił powietrznych USA Kenneth Ekman.

Z bazy 101 odlecą ostatni Amerykanie. Zostaną rosyjscy najemnicy

Z bazy 101 odlecą ostatni Amerykanie. Zostaną rosyjscy najemnicy

Źródło:
PAP, BBC

Rok temu wzięła ślub, a kilka miesięcy temu została uznana za funkcjonariuszkę miesiąca w dzielnicy Queens. Emilia Rennhack z domu Kowalczyk - policjantka z Nowego Jorku - została pochowana. Kilka dni wcześniej zginęła w salonie kosmetycznym, jako jedna z czterech osób, w które wjechał kompletnie pijany kierowca.

Emilia pożegnana przez rodzinę, burmistrza Nowego Jorku i wielu policjantów

Emilia pożegnana przez rodzinę, burmistrza Nowego Jorku i wielu policjantów

Źródło:
PAP

W trzeciej rundzie Wimbledonu Iga Świątek przegrała z Julią Putincewą i odpadła z turnieju. Dwa śmiertelne wypadki na polskich jeziorach - utonęli 12-latek i 17-latka. We Francji rozpoczyna się II tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 7 lipca.

Przegrana Igi Świątek, II tura wyborów we Francji. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć w niedzielę

Przegrana Igi Świątek, II tura wyborów we Francji. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, eurosport

17-latka w Skorzęcinie (Wielkopolskie) utonęła w sobotę po tym, jak wyskoczyła z rowera wodnego do jeziora bez kapoku.

17-latka zeskoczyła z roweru wodnego. Nie żyje 

17-latka zeskoczyła z roweru wodnego. Nie żyje 

Źródło:
PAP

Rodzice trzymiesięcznego chłopca, u którego "stwierdzono liczne obrażenia mózgu powstałe na przestrzeni co najmniej kilku tygodni", usłyszeli zarzuty znęcania się fizycznego nad dzieckiem i spowodowania ciężkich obrażeń. To 35-letnia adwokatka i 37-letni lekarz. Ich pełnomocnik przekazał, że nie przyznali się do stawianych zarzutów.

Zarzuty dla rodziców niemowlaka z obrażeniami mózgu. Ojciec dziecka, lekarz, był karany

Zarzuty dla rodziców niemowlaka z obrażeniami mózgu. Ojciec dziecka, lekarz, był karany

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, komentując problemy z wyborem przez PiS marszałka w Małopolsce, gdzie ma większość w sejmiku. - To nie jest tak, że to się wydarzyło nagle. To jest taki długotrwały proces, którego w tej chwili widzimy spektakularny koniec - stwierdziła Joanna Kluzik-Rostkowska (KO).

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

"To jest efekt wyczerpania się modelu przywództwa Jarosława Kaczyńskiego"

Źródło:
TVN24
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W nowej kadencji brytyjskiej Izby Gmin Partia Pracy będzie mieć 411 posłów, Partia Konserwatywna – 121, a Liberalni Demokraci – 72. Dopiero w sobotę późnym południem zakończyło się ponowne przeliczanie głosów oddanych w czwartkowych wyborach parlamentarnych w ostatnim z okręgów.

Wybory w Wielkiej Brytanii. Wszystkie głosy przeliczone, exit poll nie dla wszystkich się sprawdził

Wybory w Wielkiej Brytanii. Wszystkie głosy przeliczone, exit poll nie dla wszystkich się sprawdził

Źródło:
PAP

Burza tropikalna Beryl zmierza w stronę Teksasu, a jej dotarcie do amerykańskiego lądu prognozowane jest na poniedziałek. Przedtem może ona przybrać na sile i ponownie stać się huraganem, choć już nie tak silnym, co można było zaobserwować w ostatnich dniach na Karaibach. Tam wciąż trwa usuwanie skutków silnego wiatru i ulewnych opadów.

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

"Przygotowujemy się na najgorszy scenariusz"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NHC
Pan miał swój Excel, a chłop - zespół stresu pourazowego

Pan miał swój Excel, a chłop - zespół stresu pourazowego

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl