Ekstremalnie przekroczone normy i alarm smogowy na Śląsku. Najgorsza sytuacja panuje w Rybniku, Zabrzu i Katowicach. Miasta walczą, jak mogą, próbując coraz nowszych sposobów, a dobry przykład daje Kraków. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.
Rybnik w ostatnich dniach ekstremalnie przekracza dopuszczalne stężenia groźnych pyłów w powietrzu - normy chwilami przekroczone są o ponad 500 proc.
Dobry przykład z Krakowa
Walka ze smogiem trwa od lat. Ostatnio w ramach akcji "Nadchodzi błękit". Kolejni rybniczanie przestają truć sąsiadów i zachęcają do tego innych, jak kolarski mistrz Józef Gawliczek. - Chciałem, żeby powstała taka grupa, która będzie przekonywać innych: chłopie, przyjdź do mnie, zobacz rachunki, faktury - zachwala oszczędności z wymiany pieca były kolarz.
Kolejne polskie miasta dwoją się i troją, by zachęcić swoich mieszkańców do wymiany pieców. Ostatnio dołączyło do nich Zakopane. Ale największymi sukcesami może póki co pochwalić się Kraków. - Ten rok będzie rekordowy. Liczba wymienionych pieców węglowych, jak szacujemy, będzie oscylować w okolicach 4,5 tysiąca - mówi Witold Śmiałek, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
Miasto zachęca do składania wniosków o dofinansowanie. Tylko do końca tego roku można otrzymać nawet stuprocentowy zwrot kosztów. Bez tego wielu, tak jak pani Krystyny, na nowy piec nie byłoby stać. A stare do 2019 roku muszą zniknąć. - Jestem bardzo zadowolona. Paliłam i co 3-4 godziny się szło do tego pieca, było to uciążliwe - przyznaje Krystyna Sikora, mieszkanka Krakowa, która skorzystała z pełnego dofinansowania.
Niebezpieczny smog
Kraków, choć nie jest najbardziej zanieczyszczony, daje więc dobry przykład. Również zaangażowaniem mieszkańców. Tamtejsi studenci stworzyli czujniki smogowe, które teraz rozdadzą krakowianom. Wyniki pomiarów będą udostępniać w internecie, w czasie rzeczywistym.
- Jesteśmy w stanie pokazać źródło zanieczyszczeń, pokazać najlepszą trasę na spacer z dzieckiem, albo którędy jechać rowerem do pracy, szkoły - tłumaczy Witold Warchałowski, student piątego roku fizyki technicznej.
To ważne, bo przy bardzo wysokich stężeniach pyłów wychodzenia z domu powinni unikać ludzie starsi, kobiety w ciąży oraz dzieci.
- Około 45 tys. Polaków co roku umiera przedwcześnie przez to, że oddycha brudnym powietrzem - ostrzega Marek Józefiak, Polska Zielona Sieć. - Na liście miast z zanieczyszczeniem w czołowej pięćdziesiątce w Europie mamy 33 miasta z Polski, to nie jest przypadek - dodaje.
Autor: mm/kk / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24