Prawo i Sprawiedliwość nie ma w Sejmie sojuszników, jeśli chodzi o uchwałę, która miałaby uniemożliwić usunięcie krzyża z sali sejmowej. Zdjęcia symbolu znad drzwi w sali plenarnej domaga się Ruch Palikota.
Inicjatywa PiS ma związek z zapowiedzią Janusza Palikota, że jego ugrupowanie zwróci się na początku przyszłego tygodnia do marszałka Sejmu o zdjęcie krzyża wiszącego w sali obrad. - Jeśli marszałek nie podzieli naszej argumentacji, zaskarżymy decyzję do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli Trybunał nie podzieli naszej argumentacji, zaskarżymy tę sprawę do Strasburga - zapowiedział w czwartek Palikot.
W odpowiedzi prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jego partia złoży projekt uchwały, która miałaby uniemożliwić usunięcie krzyża. - Zaraz po ukonstytuowaniu się Sejmu składamy wniosek uchwały o to, żeby Sejm uznał w sposób prawomocny, iż krzyż jest w sali sejmowej. Wtedy wszelkiego rodzaju próby jego zdejmowania będą złamaniem reguł obowiązujących w Sejmie, no i odpowiednie władze w Sejmie, marszałek, a fizycznie straż marszałkowska, będzie miała obowiązek interweniować - powiedział Kaczyński.
Kolejny Happenning
Ja traktuje to (...) tylko i wyłącznie w kategoriach happeningu politycznego olszewski o krzyżu
Olszewski dodał jednak także, że do niedawna - kiedy Palikot był posłem PO - nie przeszkadzał mu wiszący w Sejmie krzyż. - Mieliśmy do czynienia z walką o krzyż już pod pałacem prezydenckim. Teraz Janusz Palikot próbuje tę walkę i tę wojnę o krzyż przenieść na forum Sejmu. Dla mnie jest to o tyle dziwne, że Janusz Palikot przez pięć lat zasiadał w ławach poselskich w pierwszym rzędzie, patrzył na ten krzyż, który teraz chce ściągać, a wówczas nie zwracał na niego uwagi. Ja traktuje to więc tylko i wyłącznie w kategoriach happeningu politycznego - powiedział.
Również minister w kancelarii premiera Eugeniusz Grzeszczak (PSL) sceptycznie patrzy na pomysł PiS. Powiedział, że jeśli projekt uchwały wpłynie do Sejmu, wówczas klub Stronnictwa "będzie się do niego odnosić". - Nie wiem, czy aż tego rodzaju projekty są potrzebne. Nie sądzę, żeby te zapowiedzi, które padły ze strony pana Palikota, należało traktować poważnie, bowiem właśnie, jeśli wszystkie środowiska polityczne powiedziały absolutnie "wara od tego krzyża", to myślę, że nie trzeba go będzie bronić żadnymi projektami - powiedział Grzeszczak.
Nie ona zawieszał, nie on zdejmie
Pan Janusz Palikot dużo mówi, dużo krzyczy, jego klub liczy 40 osób. On tego krzyża nie zawieszał, więc nie ma prawa go zdejmować olejniczak o krzyżu
- Krzyż wisi w tej chwili w Sejmie, tak zdecydowała kiedyś sejmowa większość, więc niech sobie wisi. Pan Janusz Palikot dużo mówi, dużo krzyczy, jego klub liczy 40 osób. On tego krzyża nie zawieszał, więc nie ma prawa go zdejmować - powiedział Olejniczak.
W jego opinii, "absurdem" byłaby również uchwała Sejmu w sprawie pozostawienia krzyża.
Nocne wieszanie
Sejmowy krzyż został zawieszony w sali obrad plenarnych nocą, w 19 października 1997 r. Posłowie Akcji Wyborczej Solidarność - Tomasz Wójcik i Piotr Krutul - weszli na drabinę i nad drzwiami, z których do sali sejmowej wchodzi premier powiesili drewniany krzyż. Wszystko zarejestrowały sejmowe kamery techniczne.
Następnego dnia rzecznik prasowy klubu parlamentarnego SLD złożył formalny protest przeciwko "ostentacyjnym działaniom posłów AWS, obliczonym na wywołanie politycznej awantury". Tłumaczono, że zawieszenia krzyża dokonano bez zgody Marszałka Seniora oraz bez pytania o zgodę posłów z innych ugrupowań politycznych. Jednocześnie jednak Sojusz ocenił, że "byłoby rzeczą najgorszą dla perspektyw Polski, gdyby rozpętano wojnę o symbole, zastępując nią spór o przyszłość kraju i Polaków".
Przeciwnicy krzyża powoływali się na art. 25 Konstytucji RP z 1997 r., który stwierdza, że "władze publiczne zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, a wszystkie wyznania i religie w Polsce są równouprawnione". Zwolennicy obecności symbolu na sali plenarnej odpowiadali, cytując preambułę do ustawy zasadniczej, że odwołuje się ona do chrześcijańskiego dziedzictwa Narodu.
Krzyż wisi w Sejmie nieprzerwanie od 14 lat.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sejm.pl