Zakupiony dzięki środkom z Unii Europejskiej nowoczesny sprzęt medyczny nie jest w polskich szpitalach efektywnie wykorzystywany - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Jak się okazuje, aż jedna trzecia skontrolowanych przez NIK placówek, nie wykorzystała sprzętu tak, jak planowała we wnioskach o dofinansowanie.
Nowy sprzęt medyczny, pozyskany dzięki środkom z UE, miał być szansą dla polskiej służby zdrowia. Miał, bo jak wykazała kontrola NIK, w wielu placówkach liczba faktycznie udzielonych świadczeń była niższa od przewidywań. Aż jedna trzecia szpitali, które skontrolował NIK, nie używała nowego sprzętu efektywnie. Wszystko z powodu braku koordynacji zakupów i złego planowania - uważa NIK.
Sprzęt stał niewykorzystany
Jak podaje Izba, w wielu placówkach unijne projekty przygotowano niedbale. Brakowało np. wykwalifikowanej kadry uprawnionej do obsługi zamówionych urządzeń. Nie było też odpowiednio przystosowanych gabinetów i laboratoriów, choć dofinansowanie można było przeznaczyć także na adaptację pomieszczeń.
Wszystko to opóźniało dostawy, instalację i uruchomienie zakupionej aparatury. W efekcie, mimo że szpitale posiadały nowoczesne i specjalistyczne urządzenia, to przez wiele miesięcy sprzęt stał niewykorzystany. "Zamiast oczekiwanej poprawy doszło nawet do pogorszenia sytuacji finansowej niektórych szpitali, ponieważ musiały ponosić koszty m.in. amortyzacji sprzętu" - podaje NIK.
Pobierali opłaty za badania diagnostyczne
To jednak nie koniec. W sześciu zakładach kontrolerzy zakwestionowali również sposób wykorzystania urządzeń. Jak wykazała kontrola, pobierano tam opłaty za badania diagnostyczne, mimo że aparatura dofinansowana ze środków unijnych mogła być wykorzystywana wyłącznie do udzielania świadczeń w ramach kontraktu z NFZ.
Samorządy nie dokonały analiz, minister zdrowia nie wykorzystał uprawnień
"Kontrola NIK potwierdziła, że samorządy nie dokonały na swoim terenie rzetelnych analiz potrzeb zdrowotnych ani nie posiadały aktualnych danych dotyczących rozmieszczenia aparatury medycznej. Dane o rozmieszczeniu specjalistycznego sprzętu, zgromadzone przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) dla Ministerstwa Zdrowia, różniły się od danych uzyskanych przez kontrolerów bezpośrednio od wojewodów"- informuje na swojej stronie internetowej NIK.
Kontrola NIK
Głównym celem przeprowadzonej przez NIK kontroli była ocena skuteczności wykorzystania zakupionej aparatury medycznej, współfinansowanej ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007–2013. Badaniami objęto zakupy angiografów, analizatorów biochemicznych wieloparametrowych, aparatów RTG, gammakamer, litotryptera, tomografów komputerowych i rezonansów magnetycznych oraz ultrasonografów. Celem kontroli była także ocena realizacji zadań Instytucji Zarządzającej (IZ) Regionalnym Programem Operacyjnym 2007–2013 (RPO) przez zarządy badanych województw w zakresie dofinansowania zakupu aparatury medycznej.
Autor: kde//bgr / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24