Niemieckie systemy Patriot dla Ukrainy? Joanna Mucha: na naszych oczach bankrutuje największa narracyjna opowieść PiS-u

Źródło:
TVN24
Mucha: na naszych oczach bankrutuje największa narracyjna opowieść PiS-u
Mucha: na naszych oczach bankrutuje największa narracyjna opowieść PiS-uTVN24
wideo 2/15
Mucha: na naszych oczach bankrutuje największa narracyjna opowieść PiS-uTVN24

Dokąd powinny trafić zaoferowane nam przez Niemcy systemy Patriot: do Polski czy do Ukrainy, jak chcą polskie władze? O tym dyskutowali politycy - goście niedzielnego programu "Kawa na ławę" w TVN24. Poseł PO Jan Grabiec przekonywał, że gdyby zestawy znalazły się po stronie ukraińskiej, ich unieszkodliwienie byłoby "punktem honoru dla Rosjan", a Piotr Zgorzelski z PSL ocenił, że ich przyjęcie przez Polskę działałoby na rzecz rozmontowania "flirtu pomiędzy Niemcami a Rosją". Doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz przyznał, że między Andrzejem Dudą a rządem "jest różnica zdań co do entuzjazmu" wobec niemieckiej propozycji.

Niemcy zaoferowali Polsce systemy obrony przeciwrakietowej Patriot, by wzmocnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. Szef MON Mariusz Błaszczak najpierw oświadczył, że "z satysfakcją przyjął propozycję", nieco później jednak przekazał, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby baterie "zostały przekazane na Ukrainę i rozstawione przy zachodniej granicy". Stało się to po ukazaniu się wywiadu, w którym prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że jego "własny, osobisty pogląd" jest taki, że "dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby, gdyby Niemcy przekazali ten sprzęt Ukraińcom". Prezydent Andrzej Duda zakomunikował natomiast, że "jeśli Niemcy nie zgodzą się na wyjazd baterii na Ukrainę, to trzeba tę ochronę przyjąć u nas".

Do sprawy w niedzielę w "Kawie na ławę" odnosili się: posłanka Joanna Mucha (Polska 2050), wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS), poseł Jan Grabiec (PO), wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL), wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica) oraz Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).

Sellin: takich rzeczy się nie proponuje poprzez wpis na Twitterze

Skąd wziął się pomysł, by Patrioty z Niemiec trafiły do Ukrainy? - Propozycja niemiecka była w ramach tak zwanej dyplomacji megafonowej. Takich rzeczy się tak nie proponuje, poprzez wpis na Twitterze pani minister obrony (Niemiec Christine Lambrecht). Trzeba było na to jakoś zareagować - mówił Jarosław Sellin.

Jak dodał, "można zakładać, że najwyższe władze w Rzeczypospolitej konsultowały się w tej sprawie, jak tę propozycję skonsumować. I po paru dniach doszliśmy do wniosku, że w związku z tym, że to Ukraina najbardziej potrzebuje sprzętu, że to Ukraina walczy od dziewięciu miesięcy za nas wszystkich (…), i dla Ukrainy, i dla nas najbezpieczniejsze będzie, gdyby ten sprzęt był w pobliżu wschodniej granicy Polski, ale po stronie Ukrainy".

Sellin: propozycja niemiecka była zaproponowana w ramach tak zwanej dyplomacji megafonowej
Sellin: propozycja niemiecka była zaproponowana w ramach tak zwanej dyplomacji megafonowejTVN24

Dopytywany, czy między rządem a środowiskiem prezydenckim nie ma sprzeczności w tej sprawie, Sellin odparł, że "nie widzę dużej sprzeczności dlatego, że jeśli się okaże, że ta propozycja jest poważna, to będziemy nalegać, żeby ona została skonsumowana w ten sposób, żeby (Patrioty) trafiły na Ukrainę". - Jeśli się okaże, że to jest absolutnie niemożliwe, to oczywiście możemy rozmawiać, żeby to było w Polsce - dodał.

Zybertowicz: jest różnica zdań co do entuzjazmu wobec tej propozycji

Doradca prezydenta Andrzeja Dudy Andrzej Zybertowicz przyznał, że jednak "jest widoczna różnica zdań, bo prezydent jednoznacznie określił tę niemiecką inicjatywę jako pozytywną". - Z wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego wynika, że traktuje to w podobny sposób, jak zasygnalizował to pan minister – zaznaczył, odnosząc się do wypowiedzi poprzednika.

- Jest różnica zdań co do entuzjazmu wobec tej propozycji. Prezydent uważa, że trzeba z tej oferty skorzystać - sprecyzował Zybertowicz.

Zybertowicz: jest różnica zdań co do entuzjazmu wobec propozycji Niemiec
Zybertowicz: jest różnica zdań co do entuzjazmu wobec propozycji NiemiecTVN24

- W ocenie ekspertów, na której to prezydent bazuje, wynika, że korzystniejsze z wojskowego punktu widzenia byłoby rozmieszczenie tego w zachodniej części Ukrainy, między innymi z tego powodu, że ta rakieta, która spadła w Polsce, była w naszej przestrzeni powietrznej mniej niż 10 sekund. To znaczy, że gdyby ktoś chciał ostrzeliwać naszą wschodnią część, to system obrony powietrznej - niemiecki czy polski - praktycznie nie jest w stanie zareagować - mówił.

Zgorzelski: odbywa się to poza normami ustrojowymi

Wicemarszałek Piotr Zgorzelski z PSL określił proces decyzyjny wokół niemieckiej oferty, jako "żenujący". - Pokazuje, że odbywa się to poza normami ustrojowymi. Konstytucja Rzeczypospolitej mówi wyraźnie, że to prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych, ma do dyspozycji ciało doradcze w postaci Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie można skonsultować się także z przedstawicielami opozycji, i w końcu jest sektorowy minister obrony - tłumaczył.

Zgorzelski: konstytucja Rzeczpospolitej mówi wyraźnie, że to prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych
Zgorzelski: konstytucja Rzeczpospolitej mówi wyraźnie, że to prezydent jest najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnychTVN24

- Tymczasem mamy do czynienia ze schizofrenią polityczną, która towarzyszy nam od wielu lat, że osoby, które podejmują decyzje i mają władzę, kompletnie za nie nie odpowiadają. A ci, którzy powinni za nie odpowiadać, nie maja wystarczającej siły, odwagi, żeby te decyzje, które na początku wyartykułowali, obronić - ocenił.

- Nie ma lepszego punktu strategicznego jak to, że wciągamy Niemców do obrony Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie oni instalują baterie Patriot, z których strzelają w stronę Rosji. Przecież w ten sposób rozmontowuje się ten flirt pomiędzy Niemcami a Rosją - dodał gość TVN24.

Grabiec: to jest szaleństwo

W ocenie rzecznika Platformy Obywatelskiej Jana Grabca "nie ma żadnego sensu, żeby rakiety, które mają bronić Polaków, nowoczesny amerykański system, który od lat jest eksploatowany przez Niemcy, żeby ten system był poza naszymi granicami". - Jeśli ten system zostanie przekazany Ukraińcom, to przecież Ukraińcy go wykorzystają tam, gdzie potrzeba tego systemu: dla ochrony Ukrainy - mówił.

Grabiec: pozbawiacie nas ochrony przeciwlotniczej i to ze względu na fobię jednego człowieka
Grabiec: pozbawiacie nas ochrony przeciwlotniczej i to ze względu na fobię jednego człowiekaTVN24

- Mam wrażenie, że partia rządząca od kilku dni utrzymuje nas w matrixie. To jest nie do obrony. Powinniście przeprosić Polaków za to, że pozbawiacie nas ochrony przeciwlotniczej i to ze względu na fobię jednego człowieka. Ta sytuacja pokazuje, że ani prezydent nie ma nic do powiedzenia, ani premier, ani minister obrony narodowej - powiedział. - To jest szaleństwo - ocenił.

- Te same rakiety po stronie ukraińskiej są narażone na ataki ze strony rakiet rosyjskich. Unieszkodliwienie tego systemu byłoby punktem honoru dla Rosjan. Na terenie Polski, na terenie NATO te rakiety są chronione przez całe NATO - zaznaczył.

Mucha: bankrutuje największa narracyjna opowieść PiS-u

Posłanka Polski 2050 Joanna Mucha oceniła, że "jest właściwie jasno i wyraźnie stwierdzone", iż niemożliwym jest, by baterie Patriot trafiły do Ukrainy. - To jest sprzęt amerykański, musiałaby być zgoda Amerykanów na to, żeby ten sprzęt został przekazany Ukrainie. Takiej zgody nie ma. Trening, który w normalnym trybie trwa lata, może być co najwyżej skrócony do miesięcy, do pół roku - wymieniała zastrzeżenia. Dodała, że "mówimy o kompleksowym sprzęcie". - To są wozy dowodzenia, to są radary, to są systemy naprowadzania. To jest olbrzymi system, tego nie da się nauczyć w miesiąc, dwa czy trzy miesiące - powiedziała.

- Na naszych oczach bankrutuje największa narracyjna opowieść PiS-u o tym, że oni są po to, żeby nas zbroić i żeby zapewnić nam bezpieczeństwo. Otóż nie. Wydaje się, że to końcówka wojny na Ukrainie, ale tak nie musi być. Za miesiąc, za dwa, za trzy miesiące nie wiemy, czy nie nastąpi eskalacja. Wtedy nie będziemy rozmawiali o tym, żeby chronić Polskę przed jakąś spadającą rakietą, która się gdzieś zaplątała, ale być może będziemy rozmawiali o tym, żeby chronić Polskę przed zwykłym atakiem - mówiła.

- Co ja mam wtedy powiedzieć mieszkańcom Lubelszczyzny, którym Jarosław Kaczyński odmówił obrony przeciwrakietowej? Co mam im powiedzieć? Że oni będą zagrożeni, że mają się prawo bać, dlatego że Jarosław Kaczyński się boi Niemców? - pytała posłanka.

Czarzasty: to może wynikać tylko z fobii Kaczyńskiego wobec Niemców

- To głupie jest wszystko, co się dzieje w tej sprawie. Władze PiS-u szukają winnych, dlaczego nie chcemy być bezpieczniejsi i dlaczego robimy z siebie idiotę w tej sprawie - powiedział wicemarszałek Sejmu i lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Zaznaczył, iż należy "sobie zadać podstawowe pytanie: czy granica wschodnia jest dobrze broniona?". - Jest źle broniona - odpowiedział.

Czarzasty: to jest tak głupie i nieracjonalne, że to tylko może wynikać z fobii Kaczyńskiego wobec Niemców
Czarzasty: to jest tak głupie i nieracjonalne, że to tylko może wynikać z fobii Kaczyńskiego wobec NiemcówTVN24

- Realizujemy w tej chwili olbrzymie programy - "Wisła", "Narew", "Pilica". Przy programie "Wisła II" umowy podpiszemy dopiero w 2023 roku, a elementy obrony przyjdą w 2028 roku. Przy programie "Narew" negocjujemy umowy, rakiety przyjdą w 2030 roku. Przy programie "Pilica" rakiety przyjdą za 6 lat. To znaczy, że nie mamy rakiet, że mamy ich za mało i że nie jesteśmy dobrze przygotowani do obrony pod względem rakietowym granicy wschodniej - argumentował polityk opozycji.

- I tu nagle Niemcy chcą nam dać Patrioty. (…) Wyście z tego zrezygnowali - zaznaczył, zwracając się do polityków z obozu rządzącego.

- To jest tak głupie i nieracjonalne, że to tylko może wynikać z fobii Kaczyńskiego wobec Niemców. Czy prezydent nie widzi tej głupoty? (…) Ile będziecie jeszcze słuchali - już nawet nie wicepremiera do spraw bezpieczeństwa, bo ten gość jest zwykłym posłem - pytał.

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Uderzenie gorąca spodziewane jest już w przyszły tydzień. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura wyniesie 33 stopnie Celsjusza. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w niektórych regionach będzie jednak zdecydowanie chłodniej.

Nadciąga pierwsza fala upałów. Jak długo potrwa?

Nadciąga pierwsza fala upałów. Jak długo potrwa?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden z napastników popchnął narzeczoną Marcina Mizi, aż kobieta upadła i uderzyła głową w murek. Widziała, jak agresorzy kopią młodego piłkarza, widziała krew. Nie widziała nikogo, kto ruszyłby na pomoc jej partnerowi. Skatowany 28-latek zmarł w szpitalu.

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Źródło:
TVN24 / UWAGA! TVN

Doszło do incydentu. Ktoś znajdował się na dachu - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia pytany o doniesienia w sprawie posła Dariusza Mateckiego. Przyznał, że "mógł być w to zaangażowany jeden z posłów" i czeka na raport Straży Marszałkowskiej w tej sprawie. Sam Matecki potwierdził kilkadziesiąt minut później, że był to on, wszedł na dach, aby "zrobić sobie zdjęcie", był trzeźwy i "nie widział żadnej Straży Marszałkowskiej".

Poseł Matecki na dachu Sejmu. Hołownia o "incydencie": była 3-4 rano, czekam na raport

Poseł Matecki na dachu Sejmu. Hołownia o "incydencie": była 3-4 rano, czekam na raport

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Jeśli chodziło o wschód słońca, cóż, to na pewno nie jest rzecz dobra, bo nie należy chodzić po dachach, ale żeby to była jakaś straszna zbrodnia, to tak bym tego nie określił - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, pytany o incydent z udziałem Dariusza Mateckiego na dachu budynku sejmowego. Zapowiedział jednak "co najmniej pouczenie" dla posła jego klubu. - Jeżeli było gorzej, to wtedy będą dalej idące konsekwencje - dodał.

Prezes PiS o incydencie z udziałem Dariusza Mateckiego: nie takie rzeczy widziałem czy słyszałem, świadkiem nie byłem

Prezes PiS o incydencie z udziałem Dariusza Mateckiego: nie takie rzeczy widziałem czy słyszałem, świadkiem nie byłem

Źródło:
tvn24.pl

Trzy samochody ciężarowe doszczętnie spłonęły na parkingu stacji benzynowej w Świebodzicach (woj. dolnośląskie). Z żywiołem walczyło siedem zastępów, akcja gaśnicza trwała blisko pięć godzin. Informacje otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pożar ciężarówek obok stacji benzynowej. Kilkugodzinna akcja strażaków

Pożar ciężarówek obok stacji benzynowej. Kilkugodzinna akcja strażaków

Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Podczas piątkowych obrad Sejm przegłosował kilka kwestii. Jedną z najważniejszych była ta dotycząca ochrony sygnalistów. Sejm przyjął poprawki Senatu w tej sprawie. Tymczasem wniosek o szybkie przejście do drugiego czytania prezydenckiego projektu ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa przepadł z kretesem. Przeciwko temu rozwiązaniu było aż 399 z 412 posłów. - Ten projekt zawiera tyle wad, że musimy skierować go do komisji - mówił przed głosowaniem Paweł Suski z KO. Uzupełniono też składy komisji śledczych.

"Tyle wad", że musi iść do komisji. Aż 399 posłów z wątpliwościami wobec prezydenckiego projektu

"Tyle wad", że musi iść do komisji. Aż 399 posłów z wątpliwościami wobec prezydenckiego projektu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni mężczyzna zostały ranny w wybuchu gazu w mieszkaniu na trzecim piętrze w kamienicy w centrum Łodzi. Na ulicy Piłsudskiego lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przetransportował mężczyznę do szpitala.

Wybuch gazu w kamienicy. Na środku ulicy lądował śmigłowiec LPR

Wybuch gazu w kamienicy. Na środku ulicy lądował śmigłowiec LPR

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje turysta, który spadł ze Zmarzłej Przełączki Wyżniej w Tatrach. Ratownicy TOPR ze względu na pogodę nie mogli użyć śmigłowca. W tym samym czasie w sąsiednim Zawratowym Żlebie doszło do upadku z turystki z dużej wysokości. Kobieta trafiła do szpitala. W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki ze względu na zalegające wciąż rozległe płaty zmrożonego śniegu. Nie da się bezpiecznie chodzić Orlą Percią lub szlakiem na Rysy bez zimowego sprzętu.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. TOPR: skutek poślizgnięcia na śniegu

Śmiertelny wypadek w Tatrach. TOPR: skutek poślizgnięcia na śniegu

Źródło:
PAP

Rodzice Marcina Mizi, skatowanego w Sosnowcu piłkarza, poinformowali, że organy ich syna zostaną pobrane do przeszczepów. 28-latek został w niedzielę zaatakowany przez trzech nastolatków, zmarł w szpitalu.

Organy zmarłego piłkarza trafią do biorców. "Syn by tak chciał"

Organy zmarłego piłkarza trafią do biorców. "Syn by tak chciał"

Źródło:
tvn24.pl / UWAGA! TVN

Strażacy dostali zgłoszenie o podejrzanym wycieku na parkingu w Nieporęcie. Na miejsce wezwano także policję. Ale akcja trwała zaledwie kilka minut. Okazało się, że podejrzana substancja, która postawiła na nogi legionowskie służby to... fermentujące ciasto drożdżowe.

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Strażacy dostali zgłoszenie o wyciekającej substancji. Finał akcji był zaskakujący

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wrocławia opublikowali wizerunki trzech mężczyzn, którzy mieli pod koniec ubiegłego roku wyciągnąć z samochodu i pobić małżeństwo. Napastników mimo poszukiwań nie udało się zatrzymać.

Trzech mężczyzn pobiło małżeństwo. Policja publikuje ich wizerunki

Trzech mężczyzn pobiło małżeństwo. Policja publikuje ich wizerunki

Źródło:
tvn24.pl

To po prostu niedorzeczne - mówi matka Brytyjczyka, komentując działania władz po zaginięciu jej syna. Sto dni po tym, jak ślad po 23-latku się urwał, jego rodzina wskazuje, że był on widoczny na nagraniu z monitoringu - policja jednak go nie zauważyła.

Matka zaginionego 23-latka trafiła na trop, który przeoczyła policja

Matka zaginionego 23-latka trafiła na trop, który przeoczyła policja

Źródło:
BBC

Pasażerka samolotu linii American Airlines powinna zapłacić ponad 80 tysięcy dolarów - uważa Federalna Administracja Lotnicza (FAA), która ją pozwała. To kara za jej zachowanie sprzed trzech lat, a zarazem jeden z najsłynniejszych incydentów lotniczych tej dekady. Kobieta w czasie lotu w 2021 roku została zakneblowana i przywiązana taśmą do siedzenia, bo była wyjątkowo agresywna. Nałożonej na nią kary nie zapłaciła, teraz więc przyszedł czas na pozew FAA, a w nim szczegóły incydentu w samolocie.

Przykleili ją taśmą do fotela. Nowe szczegóły incydentu w American Airlines i pozew

Przykleili ją taśmą do fotela. Nowe szczegóły incydentu w American Airlines i pozew

Źródło:
The Independent

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po kontroli w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Ministerstwo Klimatu i Środowiska złożyło zawiadomienie do prokuratury. Sprawa dotyczy Fundacji Ekologiczne Forum Młodzieży, na czele której stał ksiądz Tomasz Duszkiewicz. - Proceder był tak skonstruowany, że spośród blisko 430 nadleśnictw w kraju blisko 150 zostało zmuszonych do tego, żeby przelewać pieniądze na tę konkretną fundację - wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Ksiądz Duszkiewicz nazwał to w wywiadzie dla Radia Maryja "jednym wielkim kłamstwem", twierdząc, że nie było żadnych nacisków do przelewania pieniędzy.

Zawiadomienie po kontroli w Lasach Państwowych. Ksiądz Duszkiewicz: oni to wszystko wymyślili

Zawiadomienie po kontroli w Lasach Państwowych. Ksiądz Duszkiewicz: oni to wszystko wymyślili

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, skazany na trzy miesiące pozbawienia wolności za znęcanie się nad psem, oczekuje na rozpatrzenie wniosku o zamianę kary więzienia na dozór elektroniczny. Powinien stawić się już w zakładzie karnym, bo sąd nie uwzględnił drugiego wniosku jego pełnomocnika o wstrzymanie wykonania kary. Problem w tym, że funkcjonariuszom wciąż nie udało się doprowadzić go do zakładu karnego. Jak ustaliło Radio Gdańsk - poszukiwany przebywa obecnie w sanatorium.

Były senator nadal nie odbywa kary. Szuka go policja

Były senator nadal nie odbywa kary. Szuka go policja

Źródło:
PAP, TVN24, Radio Gdańsk

Kombinacja dwóch leków może pomóc w walce z rakiem jelita grubego - wskazują wyniki pracy opublikowanej w czwartek w "Nature Medicine". W przeprowadzonym przez naukowców pilotażowym badaniu połącznie środków doprowadziło do zmniejszenia lub zahamowania wzrostu guzów u 61 procent chorych.  

"To potencjalnie zmienia zasady gry". Naukowcy o "nowej nadziei" dla chorych na raka jelita grubego

"To potencjalnie zmienia zasady gry". Naukowcy o "nowej nadziei" dla chorych na raka jelita grubego

Źródło:
Independent, Nature Medicine

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

Polski turysta Daniel Dembowski, który trafił do więzienia podczas wycieczki do Tunezji, po miesiącu został warunkowo zwolniony bez możliwości wyjazdu z tego kraju - ustaliła reporterka "Uwagi!" TVN. Program informował o sprawie 25-letniego studenta medycyny kilka dni wcześniej.

"Uwaga" TVN: Polak zatrzymany w Tunezji został warunkowo zwolniony, ale nie może wrócić do kraju

"Uwaga" TVN: Polak zatrzymany w Tunezji został warunkowo zwolniony, ale nie może wrócić do kraju

Źródło:
Uwaga TVN, PAP

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa samochody zderzyły się na ulicy Puławskiej. Na miejscu pracowały służby. Zdarzenie spowodowało korek w kierunku Piaseczna.

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Zderzenie na Puławskiej. W aucie było kilkumiesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy rolniczego protestu w Brukseli utrzymują, że jedną z przyczyn interwencji policji był fakt, że nieśli polskie flagi. Tak samo sugerował w swoim tekście rolniczy portal. Brukselska policja wyjaśnia, dlaczego polscy rolnicy "zostali poproszeni o przeniesienie się" w inne miejsce. Nie o flagę chodziło.

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Rolnicy w Brukseli "osaczeni", bo "chodzili z polską flagą"? Policja wyjaśnia powód

Źródło:
Konkret24

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Sąd Apelacyjny w Warszawie nie zgodził na ekstradycję na Litwę dwóch Polaków podejrzanych o atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego w Wilnie. Leonid Wołkow został zaatakowany i dotkliwie pobity w marcu tego roku. Wobec Maksymiliana K. i Igora C. w Polsce toczy się równoległe śledztwo.

Polscy kibole pobili współpracownika Nawalnego. Ekstradycji nie będzie

Polscy kibole pobili współpracownika Nawalnego. Ekstradycji nie będzie

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Onet, PAP

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał w siedzibie NATO w Brukseli, że Polska wraz z Niemcami i Szwecją, w sposób rotacyjny, będzie sprawowała dowództwo na Bałtyku. - Zabiegałem o to od samego początku, kiedy zostałem ministrem - powiedział. Poinformował także, że rozmawiał z sekretarzem obrony narodowej USA Lloydem Austinem, który "osobiście potwierdził obecność amerykańskich baterii Patriot w Polsce".

Szef MON: Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku

Szef MON: Polska będzie rotacyjnie z Niemcami i Szwecją pełniła dowództwo na Bałtyku

Źródło:
TVN24, PAP

Światowi przywódcy wznowili w piątek rozmowy na szczycie G7. Tematami dnia są zagrożenie ze strony Chin i problem migracji. Drugiego dnia szczytu przybył papież Franciszek. Ma wygłosić przemówienie na temat sztucznej inteligencji. Nie zabrakło też wesołych akcentów. Zgromadzeni w kółku liderzy zaśpiewali urodzinową piosenkę dla kanclerza Niemiec.

Kolejny dzień szczytu G7. Rozmowy o Chinach, migracji, historyczna wizyta papieża i piosenka dla Scholza

Kolejny dzień szczytu G7. Rozmowy o Chinach, migracji, historyczna wizyta papieża i piosenka dla Scholza

Źródło:
PAP, Reuters

Białoruś, teoretycznie sojusznik Armenii, dostarczała zaawansowaną broń Azerbejdżanowi w czasie konfliktu zbrojnego o separatystyczny Górski Karabach - wynika z dokumentów, do których dotarł portal Politico. W Erywaniu uznano to za "zdradę".

Dostarczyli broń wrogowi Armenii. Coraz większy rozłam w sojuszu Putina

Dostarczyli broń wrogowi Armenii. Coraz większy rozłam w sojuszu Putina

Źródło:
PAP, Politico

Prezydent Chin Xi Jinping miał "dać słowo" ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jego kraj nie sprzeda broni Rosji. O tym Zełenski powiedział w trakcie konferencji prasowej z Joe Bidenem podczas szczytu G7 we Włoszech. Pod koniec maja minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps oświadczył, że brytyjski i amerykański wywiad mają dowody na to, że Chiny już dostarczają albo będą dostarczać Rosji śmiercionośną broń do wykorzystania przeciwko Ukrainie.

Xi Jinping "dał słowo" i coś obiecał Zełenskiemu

Xi Jinping "dał słowo" i coś obiecał Zełenskiemu

Źródło:
PAP

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow i okręt podwodny o napędzie atomowym Kazań zacumowały w porcie w Hawanie. Amerykanie z kolei wysłali do bazy w Zatoce Guantanamo okręt podwodny USS Helena. Na Oceanie Atlantyckim trwają ćwiczenia rosyjskiej marynarki, które zdaniem Pentagonu, nie stanowią zagrożenia dla Ameryki.

Rosjanie zacumowali w Hawanie. Amerykanie na przywitanie wysłali szybki okręt podwodny

Rosjanie zacumowali w Hawanie. Amerykanie na przywitanie wysłali szybki okręt podwodny

Źródło:
PAP

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Millennium, Alior, Credit Agricole, Pocztowy - te banki zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

W Oświęcimiu odbywają się w piątek obchody 84. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do niemieckiego obozu Auschwitz. W uroczystości bierze udział kilkunastu byłych więźniów.

"To siedzi w naszych głowach". Rocznica pierwszego transportu więźniów do Auschwitz

"To siedzi w naszych głowach". Rocznica pierwszego transportu więźniów do Auschwitz

Źródło:
PAP

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rebelianci Huti ostrzelali w nocy z czwartku na piątek ukraiński statek handlowy z polską załogą. W wyniku zdarzenia został poważnie ranny jeden z marynarzy. MSZ w Warszawie w odpowiedzi na pytaniach tvn24.pl przekazało między innymi, że ranny to Nepalczyk.

Statek z polską załogą ostrzelany przez Hutich. MSZ: ranny na pokładzie to Nepalczyk

Statek z polską załogą ostrzelany przez Hutich. MSZ: ranny na pokładzie to Nepalczyk

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wygnani przez wojnę, prześladowania, przemoc. Nawet 120 milionów ludzi musiało przymusowo opuścić swoje domy - poinformowało biuro wysokiego komisarza ONZ do spraw uchodźców. W corocznym raporcie ONZ informuje, że większość z tych osób pochodzi z pięciu krajów świata. Ostrzega też, że ta liczba może rosnąć.

Jest ich 120 milionów, ta liczba "może rosnąć"

Jest ich 120 milionów, ta liczba "może rosnąć"

Źródło:
PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ulewne deszcze nawiedziły południowe i środkowe Chile. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba, a tysiące ludzi musiało opuścić swoje domy. Władze wprowadziły w pięciu regionach stan katastrofy.

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Stan "katastrofy" po ulewach. "Potrzebujemy łodzi, aby wydostać ludzi"

Źródło:
Reuters, phys.org