Nie żyje Tadeusz Ferenc, były wieloletni prezydent Rzeszowa

2808N033V FERENC
Nie żyje Tadeusz Ferenc
Źródło: TVN24

Nie żyje Tadeusz Ferenc, były prezydent Rzeszowa. Zmarł w sobotę w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie. Na znak żałoby flagi miasta na budynkach urzędu miasta i miejskich jednostek organizacyjnych będą opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem – podała rzeczniczka prezydenta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec.

"Odszedł od nas Pan Prezydent Tadeusz Ferenc. Wielki i wspaniały gospodarz Rzeszowa, serdeczny i życzliwy człowiek. Przez 18 lat sprawowania urzędu powiększył ponad dwukrotnie Rzeszów i uczynił z niego szybko rozwijające się nowoczesne miasto przyjazne mieszkańcom. Cześć Jego pamięci!" - napisał w niedzielę wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Tadeusz Ferenc był prezydentem Rzeszowa od 2002 r., ze stanowiska ustąpił 10 lutego 2021 r. po tym, gdy przeszedł COVID-19. Na swoje stanowisko zaproponował wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Ostatecznie przedterminowe wybory, które odbyły się 13 czerwca ub. roku, wygrał w I turze Konrad Fijołek.

"Prezydent Tadeusz Ferenc nauczył mnie, czym jest bezgraniczna miłość do swojego miasta. Wiedział to najlepiej, bo poprowadził Rzeszów od małego miasteczka do prężnie rozwijającej się metropolii" - napisał Fijołek.

"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu wybitnego polityka samorządowego Tadeusza Ferenca; pozostawia trwały wkład w rozwój samorządu w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda o zmarłym byłym prezydencie Rzeszowa.

Od 2006 r. Tadeusz Ferenc startował z własnego komitetu wyborczego, kiedy wygrał w pierwszej turze, uzyskując 76,5 proc. poparcia. W pierwszym głosowaniu jego reelekcja rozstrzygnęła się też w 2010 r., kiedy poparło go 53,2 proc. głosujących oraz w 2014 r, kiedy otrzymał 66 proc. poparcia. W 2018 r. także w pierwszej turze uzyskał niemal 64 proc. głosów.

Od zawsze w Rzeszowie

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Od 1956 do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów". Następnie, do 1972 był kierownikiem magazynu. W latach 1972–1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów. W 1975 ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1981 do 1984 był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985–1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowe Miasto".

W 1994 i 1998 roku zostawał radnym miasta Rzeszowa. W latach 2001–2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji. Został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku.

Honorowy obywatel

Tadeusz Ferenc był wielokrotnie odznaczany za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i samorządu terytorialnego. W 2017 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. W styczniu tego roku Tadeusz Ferenc otrzymał też tytuł honorowego obywatela Rzeszowa

Żałoba w mieście

.Jak poinformowała w niedzielę rzeczniczka prezydenta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec, w związku ze śmiercią Tadeusza Ferenca, na znak żałoby, flagi miasta na budynkach Urzędu Miasta Rzeszowa i miejskich jednostek organizacyjnych pozostaną opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem.

- Na budynku Ratusza i biura Rady Miasta Rzeszowa kiry zostaną powieszone jeszcze dzisiaj, na pozostałych budynkach od poniedziałku – przekazała Kłeczek-Krawiec.

Dodała, że również od poniedziałku, od godziny 14 w Ratuszu zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

- Uroczystości pożegnalne pana prezydenta odbędą się w najbliższych dniach. O szczegółach poinformujemy państwa w stosownym czasie - powiedział cytowany przez rzeczniczkę prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Czytaj także: