Nie żyje ksiądz Jan Kaczkowski

Polska

zdjęcia achiwalne | TVN 24Ks. Jan Kaczkowski był jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego

Po wieloletniej chorobie zmarł ks. Jan Kaczkowski. Prezes Puckiego Hospicjum Domowego miał 38 lat.

Ks. Jan Kaczkowski chorował na glejaka (nowotwór ośrodka układu nerwowego). Swoje zmagania z tą chorobą opisał w wydanej w 2015 r. książce "Życie na pełnej petardzie". W lutym tego roku ukazała się następna – "Grunt pod nogami".

"Nie tracę nadziei"

- Glejaka wykryto u mnie 1 czerwca 2012 roku, dano mi najpierw sześć miesięcy życia, potem czternaście. Nie chcę być jak brazylijski wyciskacz łez... Może powiem tylko, że gdy się o tym dowiedziałem, byłem wściekły - tak mówił o swojej chorobie ks. Kaczkowski. "Zamiast ciągle na coś czekać - zacznij żyć, właśnie dziś. Jest o wiele później niż Ci się wydaje" – brzmiało jedno z jego przesłań życiowych, którymi dzielił się z innymi. - Prawdopodobnie chce mnie Pani zapytać o to, czy przy każdych świętach myślę, że to będą moje ostatnie. Jasne, że się wszyscy boimy, ale nie będziemy codziennie mówić: "Boże, może to ostatnie święta". Tak nie dałoby się żyć. Wszyscy jesteśmy świadomi i bardzo otwarcie o tym rozmawiamy, że jestem ciężko chory. Wszyscy mi kibicują w walce, pomagają. Robię wszystko, by żyć jak najdłużej. Leczę się, nie tracę nadziei, proszę Boga o cud całkowitego wyzdrowienia, ale też całkowicie poddaję się jego woli – mówił ks. Kaczkowski w wywiadzie udzielonym "Radiu Gdańsk" przed Wielkanocą.

Domowe hospicjum

Ksiądz Jan Kaczkowski urodził się w 1977 r. w Gdyni. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym i w 2002 r. otrzymał święcenia. W 2007 r. uzyskał doktorat nauk teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie pracy "Godność człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym – studium teologiczno – moralne". W 2008 r. ukończył studia podyplomowe z bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

W 2004 r. był jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego. Między 2007 a 2009 rokiem koordynował budową Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, po czym został jego dyrektorem i prezesem zarządu.

Ks. Kaczkowski był też twórcą programu szkoleniowego w zakresie bioetyki chrześcijańskiej i organizatorem warsztatów pod nazwą Areopag Etyczny z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny i prawa.

Zasłużony

Pod koniec lutego został otrzymał odznaczenie "Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego". Nagrodę odebrał w imieniu księdza Kaczkowskiego jego ojciec. "Jego inicjatywa zaangażowania w wolontariat hospicyjny tzw. trudnej młodzieży i osób skazanych została uznana za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzona przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości" – napisano w uzasadnieniu do uchwały przyznającej odznaczenie. We wrześniu 2012 roku ks. Jan Kaczkowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Duchowny był też m.in. laureatem medalu "Curate Infirmos" przyznanego przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia oraz Medalu św. Jerzego "za walkę ze smokiem nieczułości" - honorową nagrodę "Tygodnika Powszechnego".

Autor: mw//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24