Ile mandatów w eurowyborach zdobędzie województwo mazowieckie, a ile śląskie? Dowiemy się tego dopiero po ogłoszeniu wyników. Wszystko zależy bowiem od frekwencji w poszczególnych okręgach wyborczych. Liczba posłów, którzy z danego rejonu wyjadą do Brukseli ustalana jest na podstawie ordynacji wyborczej uznawanej za jedną z najbardziej skomplikowanych w Europie.
W niedzielę 25 maja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wybierzemy 51 deputowanych, którzy reprezentować będą Polskę na forum Unii Europejskiej. Na jeden euromandat przypada w naszym kraju powyżej 25 chętnych - o dostanie się do europarlamentu ubiega się bowiem 1279 kandydatów z 12 różnych komitetów wyborczych.
13 okręgów, 51 mandatów
Polacy wybierać deputowanych będą w 13 okręgach wyborczych. Oto one:
- woj. pomorskie (okręg nr 1) - woj. kujawsko-pomorskie (okręg nr 2) - woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie (okręg nr 3) - Warszawa z ośmioma powiatami woj. mazowieckiego (okręg nr 4) - cztery miasta na prawach powiatu i 29 powiatów woj. mazowieckiego (okręg nr 5) - woj. łódzkie (okręg nr 6) - woj. wielkopolskie (okręg nr 7) - woj. lubelskie (okręg nr 8) - woj. podkarpackie (okręg nr 9) - woj. małopolskie i świętokrzyskie (okręg nr 10) - woj. śląskie (okręg nr 11) - woj. dolnośląskie i opolskie (okręg nr 12) - woj. lubuskie i zachodniopomorskie (okręg nr 13)
Co ważne, do żadnego okręgu wyborczego nie jest odgórnie przypisana liczba mandatów do zdobycia, jak to się dzieje np. w przypadku wyborów do Sejmu. Zależna jest ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym okręgu (im wyższa frekwencja, tym więcej mandatów) i znana jest dopiero po zakończeniu głosowania.
Teoretycznie więc jeden okręg może zdobyć 10 mandatów, a drugi żadnego. Nawet otrzymanie przez kandydata największej liczby głosów na liście nie gwarantuje dostania się do europarlamentu.
Cztery główne kroki
Liczbę mandatów, jakie zdobędzie dany okręg w wyborach do PE wylicza się zgodnie z ordynacją wyborczą z 2004 roku.
Procedura jest kilkustopniowa:
Krok 1: Podliczenie wyników uzyskanych przez komitety wyborcze w skali kraju.
Krok 2: Ustalenie, które komitety wyborcze w skali kraju przekroczyły próg wyborczy - zdobyły więcej niż 5 proc. głosów. Tylko one będą brały udział w podziale mandatów.
Krok 3: Ustalenie liczby mandatów zdobytych przez poszczególne komitety. Dokonuje się tego według tzw. metody d'Hondta (największych średnich) - polega na dzieleniu przez kolejne liczby całkowite (1, 2, 3, 4 etc.) ważnych głosów oddanych w skali kraju na poszczególne komitety.
Przykładowo: komitet A zdobył 20 tys. głosów, komitet B 8 tys. głosów, komitet C 5 tys. głosów. Powyższe wyniki dzielimy przez kolejne liczby 1, 2, 3, itd. Wyniki partii A to 20 tys., 10 tys., 6,7 tys itd. ; partii B to 8 tys., 4 tys., 2,7 tys. itd.; partii C to 5 tys, 2,5 tys, 1,7 tys. itd.
Następnie ustalone wyniki układa się od największego do najmniejszego. Mandaty otrzymują te komitety, których wyniki znalazły się na pierwszych 51 miejscach. W naszym przykładzie są to partia A - 20 tys., partia A - 10 tys., partia B - 8 tys, partia A 6,7 tys., partia C 5 tys., partia B 4 tys. itd. aż do 51 miejsca.
Krok 4: Gdy już mamy 51 mandatów w skali roku, ustala się liczbę mandatów w konkretnych okręgach. By to zrobić:
a) najpierw mnoży się liczbę mandatów zdobytych przez każdy komitet wyborczy w skali całego kraju przez liczbę ważnych głosów oddanych na ten komitet w danym okręgu;
b) następnie wynik ten dzieli się przez liczbę głosów oddanych na dany komitet w skali kraju;
c) otrzymany ostatecznie wynik pokazuje, ile mandatów otrzymuje dany komitet w danym okręgu, a tym samym liczbę mandatów, jakie zdobędą poszczególne okręgi.
Krok 5: Wybranie kandydatów, którzy otrzymali najwięcej głosów w okręgach na danej liście komitetu. Miejsce na liście nie odgrywa tu znaczenia.
EUROPA WYBIERA - RELACJA Z OSTATNIEGO TYGODNIA KAMPANII WYBORCZEJ W TVN24.PL
Autor: nsz/tr/zp / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl