"Jeśli myślicie, że macie problem z głowy, to nie macie. On wróci jak bumerang"

[object Object]
Te osoby wyjdą, ale wasza hańba i wstyd pozostanie przy was - mówił Sławomir Neumanntvn24
wideo 2/29

- To jest bardzo dobra decyzja. Dobrze, że ten protest się kończy - powiedział w "Kawie na ławę" Jacek Sasin, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Jeżeli cieszycie się w duchu z tego, że oni wychodzą (z Sejmu - red.) i macie problem z głowy, to mówię wam, że nie macie. Wróci jak bumerang - przekonywał przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Sławomir Neumann. Goście programu odnieśli się do zawieszenia protestu niepełnosprawnych w Sejmie, o czym poinformowała w niedzielę jedna ze strajkujących matek, Iwona Hartwich.

- Myślę, że ten protest przyniósł swoje efekty, rzeczywiście uświadomił nam wszystkim, jak ważne są postulaty tej grupy osób niepełnosprawnych. Przyspieszył pewne działania rządu bo przypomnę, że te postulaty, które zostały sformułowane na początku zostały wypełnione. Te, które były na początku - wszystkie - zapewniał Sasin.

"My ten postulat również spełniliśmy"

- To było podwyższenie renty socjalnej i to się stało, do wysokości jakiej oczekiwali protestujący - kontynuował.

Jak dodał, "było oczekiwanie również dodatku na świadczenie rehabilitacyjne, dodatku rehabilitacyjnego". - My ten postulat również spełniliśmy - stwierdził, dodając, że "może nie w takiej formie, jak był oczekiwany".

- Może nie w formie pieniężnej z tego względu, że nie jesteśmy dzisiaj w stanie orzecznictwa wyłonić tej grupy, która rzeczywiście takich dodatkowych świadczeń potrzebuje - przekonywał.

Strajkujący niepełnosprawni i ich opiekunowie, którzy do niedzieli protestowali w Sejmie łącznie przez 40 dni, zgłaszali od początku dwa żądania - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

Protestujący wskazują, że spełniono tylko pierwszy z postulatów - podniesienie renty socjalnej.

"Ten protest już nie służył niczemu dobremu"

Decyzję o zawieszeniu protestu sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ocenił pozytywnie.

- To jest decyzja bardzo dobra. Dobrze, że ten protest się kończy - przyznał. - Widać wyraźnie, że ten protest już nie służył niczemu dobremu, jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, a stał się pożywką dla takich działań wszystkich tych, którzy każdy pretekst wykorzystają, aby walczyć z rządem i Prawem i Sprawiedliwością - ocenił.

"Ten protest już nie służył niczemu dobremu"
"Ten protest już nie służył niczemu dobremu"tvn24

Pytany o to, czy zawieszenie strajku ocenia jako zwycięstwo strony rządzącej , odparł, że "nie było naszym (rządu - red.) celem jakieś zwycięstwo".

- Pani Hartwich (Iwona Hartwich, jedna z protestujących matek - red.) i te osoby były cały czas zapraszane do rozmów. Była propozycja wielokrotnie formułowana ze strony pani minister Rafalskiej - podkreślał polityk.

"To nie był protest polityczny"

Do jego słów odniósł się między innymi przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, Sławomir Neumann.

- To nie był protest polityczny i nie można go rozstrzygać w kategoriach "kto wygrał, kto przegrał" - powiedział. - I to nie jest tak, że spełniono postulaty protestujących. Proszę nie kłamać panie ministrze, bo gdyby tak było to ich dawno by nie było w Sejmie - dodał, zwracając się do Jacka Sasina.

- Te postulaty nie zostały spełnione do końca i myślę, że jeżeli cieszycie się w duchu z tego, że oni wychodzą (z Sejmu - red.) i macie problem z głowy, to mówię wam, że nie macie. Bo on wróci jak bumerang - podkreślił Neumann.

Zaznaczył, że "to są nierozwiązane, także systemowe, problemy i należy o tym rozmawiać poważnie i tę poważną, uczciwą rozmowę podjąć, a nie zakłamywać rzeczywistość - kontynuował.

"Ta hańba i wstyd przy was pozostanie"

Jego zdaniem, Prawo i Sprawiedliwość poniesie także straty wizerunkowe, spowodowane między innymi tym, jak traktowano w Sejmie protestujących niepełnosprawnych i ich rodziny.

- Te osoby wyjdą, ale wasza hańba i wstyd traktowania ich tam (w ten sposób - red.) pozostanie przy was. Smród, o którym mówiła (poseł - red.) Pawłowicz, będzie się za wami ciągnął - powiedział. Wymieniał między innymi "to jak traktowano te osoby, co robił marszałek Kuchciński, fizyczne napaści na opiekunów osób niepełnosprawnych, odcinanie ich od łazienki".

Przewodniczący klubu PO nawiązał w ten sposób do wpisu posłanki PiS Krystyny Pawłowicz, która napisała, że w Sejmie "na antresoli, w miejscu dla prasy i w korytarzu głównym na parterze trudny do zniesienia smród". Komentarz odczytano jako skierowany w stronę pozostających tam niepełnosprawnych.

"Mieliśmy do czynienia ze sprawnym działaniem rządu"

- Dobrze się stało, że protest w Sejmie został zawieszony - podkreślił z kolei wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha. Ocenił, że strajk ten zwrócił uwagę na żywotne potrzeby i interesy osób niepełnosprawnych.

- Przypomnę, że za rządów Platformy Obywatelskiej wtedy, kiedy także środowiska osób niepełnosprawnych wychodziły z Sejmu, także mówiły o zawieszeniu protestu. Nie było takiej sytuacji, że jest zakończenie - podkreślił.

"Mieliśmy do czynienia ze sprawnym działaniem rządu"
"Mieliśmy do czynienia ze sprawnym działaniem rządu"tvn24

Jak zaznaczył, wiele się wydarzyło w czasie protestu.

- Mieliśmy do czynienia z szybkim działaniem parlamentu, sprawnym działaniem rządu, wiemy, że pan prezydent podpisał dwie ustawy - mówił. Podkreślił też, że te ustawy poprawiają sytuację osób niepełnosprawnych. - Zgoda, że to nie są ustawy, które w stu procentach zaspokajają wszelkie potrzeby - dodał.

Jego zdaniem, dziś jest moment na poważną i merytoryczną dyskusję wokół sytuacji osób niepełnosprawnych. - Taką dyskusję, która powinna być skupiona na problemie, na potrzebach osób niepełnosprawnych, gdzie opozycja powinna także do strony rządowej wyciągnąć rękę, żeby szukać racjonalnych rozwiązań - ocenił.

- Ja bym nie chciał, żeby ta materia była materią politycznego sporu. Mam nadzieję, że parlament będzie w stanie się ponad ten polityczny spór w tej sprawie wnieść - podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

"Wygranym jest heroizm tych rodzin"

Jak mówił Witold Zembaczyński z Nowoczesnej, "przede wszystkim wielkie podziękowania za ten heroiczny trud 40 dni protestu w okupowanej twierdzy" należą się niepełnosprawnym i ich rodzinom.

"Wygranym jest heroizm tych rodzin"
"Wygranym jest heroizm tych rodzin"tvn24

- Dzięki heroizmowi tych wspaniałych mam, Polacy mogli zobaczyć prawdziwą twarz PiS-u, który okupuje się na swoich pozycjach, odgradza się barierkami, który sprawia, że Sejm - który ma być świątynią demokracji - staje się miejscem zupełnie niedostępnym - kontynuował. Jak dodał, "to tworzy niedobry obraz tej władzy".

Według niego, "ten protest przede wszystkim pokazuje jedną ważną rzecz". - W polskim społeczeństwie są około cztery miliony osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Wy, państwo z PiS-u, nie uważacie tych ludzi za sowich wyborców i nie pomyśleliście o nich bezpośrednio kiedy konstruowaliście swój program 500 plus - podkreślił.

Zdaniem Zembaczyńskiego, strajk niepełnosprawnych w Sejmie również uwydatnił to, że dla PiS w"perspektywie polityki społecznej liczy się tylko i wyłącznie kupowanie głosów".

- Bo gdybyście chcieli pomagać potrzebującym, nie dawalibyście tych pieniędzy na ślepo, tylko tam, gdzie są potrzebne. Spełnilibyście ten postulat 500 złotych miesięcznie dla opiekunów niepełnosprawnych - powiedział.

Jak dodał, "wygranym w tym całym proteście jest heroizm tych rodzin, które tam przez 40 dni trwały".

- A przegranym jest strona rządowa, która doszło do momentu, że zaczyna się radykalizować - skwitował.

"Martwię się, że nie zostały spełnione żądania protestujących"

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka stwierdził, że "cieszy się, że skończy się paraliż władzy ustawodawczej". Podkreślił, że "Sejm nie mógł normalnie pracować, nie mogły pracować komisje" oraz nie wpuszczano do parlamentu ekspertów.

"Martwię się, że nie zostały spełnione żądania protestujących"
"Martwię się, że nie zostały spełnione żądania protestujących"tvn24

- Martwię się, że nie zostały spełnione oczywiście słuszne żądania osób protestujących. Chciałbym powiedzieć o czymś ważnym, co pokazał ten protest jeśli chodzi o polską politykę (...). Mamy w konstytucji zapisaną zasadę dobra wspólnego. Tymczasem, wszystkie partie nie grają według tej zasady, ale według swoich interesów wyborczych - zaznaczył. Jego zdaniem, jeżeli Prawo i Sprawiedliwość zrealizowały po dojściu do władzy swoje obietnice - podwyższenie kwoty wolnej od podatku, obniżenie podatku VAT oraz cen benzyny - "to mielibyśmy zupełnie inne zasady gry".

- Wy zaczęliście mówić tak: my jesteśmy rządem socjalnym, będziemy pomagać najsłabszym - powiedział, zwracając się do przedstawicieli obozu władzy. - Ale najsłabszymi są właśnie te osoby niepełnosprawne - podsumował.

"Rząd PiS-u po prostu zszedł z boiska"

- Poszliście w drogę kupowania wyborców za ich własne pieniądze - dodał. Zaapelował również o to, "żeby zacząć przywracać zasadę dobra wspólnego".

Do kwestii zawieszenia protestu odniósł się także Paweł Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Nie mam wątpliwości, że protestujący wygrali pierwszą połowę, ponieważ jeden z postulatów został spełniony - ocenił. Jak dodał, "drugą połowę rząd PiS-u oddał walkowerem, po prostu zszedł z boiska".

"Rząd PiS-u po prostu zszedł z boiska"
"Rząd PiS-u po prostu zszedł z boiska"tvn24

- Od dwóch tygodni z tymi paniami nikt nie rozmawiał, była tylko totalna blokada tych pań w Sejmie - mówił.

Podkreślił, że "nie było żadnej próby konstruktywnego dialogu" z protestującymi.

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "KAWY NA ŁAWĘ"

Autor: JZ/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur partii - poinformował rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek. Dodał, że podjęto taką decyzję "wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych". Onet napisał, że europoseł znęcał się nad swoją partnerką.

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

Źródło:
Onet, Rzeczpospolita, PAP

Mężczyzna oskarżony w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo na rzecz Hongkongu, został znaleziony martwy w parku - poinformowała we wtorek brytyjska policja. Matthew Trickett został aresztowany na początku miesiąca wraz z dwoma innymi mężczyznami w ramach tego samego śledztwa. Wszyscy zostali zwolnieni za kaucją, ale mieli w tym tygodniu stawić się na rozprawie.

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Źródło:
PAP

W jednym z pokoi hotelowych w Buenos Aires doszło do wstrząsającej zbrodni. Wrzucony tam koktajl Mołotowa spowodował, że ciała czterech lokatorek stanęły w płomieniach. Przeżyła tylko jedna. - Zostały podpalone za to, że były lesbijkami - nie mają wątpliwości aktywiści. W geście sprzeciwu w stolicy Argentyny odbyły się demonstracje. Tymczasem prezydent Javier Milei odmawia przyznania, że w kraju dochodzi do przemocy ze względu na orientację seksualną. Komentatorzy twierdzą, że po objęciu przez niego urzędu rozpoczął się proces podważania wartości, którymi dotąd kierowała się Argentyna.

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Źródło:
El Pais

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie w 2025 roku z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Źródło:
PAP

- Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyły - przyznał europoseł Krzysztof Jurgiel, który został zawieszony w prawach członka partii. Zapowiedział, że rozważy pozew wobec Jarosława Kaczyńskiego, jeśli nic się nie zmieni w ocenie prezesa. - Jeśli ktoś pomówił, to powinien przedstawić dowody - zauważył Jurgiel. Według niego w województwie podlaskim błędy popełniał Jacek Sasin. Były wicepremier odniósł się do tych zarzutów. - Rozumiem, że dzisiaj Krzysztof Jurgiel próbuje oskarżać wszystkich, tylko jakby nie widzi jakiegoś problemu ze sobą - powiedział w rozmowie z TVN24.

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
polsatnews.pl, tvn24.pl

Na 51. piętrze wieżowca Sky Tower we Wrocławiu włączył się alarm z powodu zadymienia. Z budynku ewakuowano tysiąc osób, na miejscu pracują strażacy.

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Źródło:
PAP/tvn24.pl

- Komisja do spraw zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich jest niezbędna - podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy, kandydujący do europarlamentu. Stwierdził, że komisja powołana za czasów rządu PiS-u była "prawnym Frankensteinem". Zdaniem innego kandydata, obecnego europosła PiS Adama Bielana premier Donald Tusk "nie jest dobrą osobą, żeby kogokolwiek rozliczać z wpływów rosyjskich".

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Źródło:
TVN24

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl