TVN24 | Polska

Zdalna nauka w dużych miastach i decyzje o zamykaniu szkół bez udziału sanepidu. Różne warianty brane pod uwagę

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Niedzielski o nauce zdalnej: być może taką decyzję podejmiemy z dnia na dzień
Niedzielski o nauce zdalnej: być może taką decyzję podejmiemy z dnia na dzieńTVN24
wideo 2/3
TVN24Niedzielski o nauce zdalnej: być może taką decyzję podejmiemy z dnia na dzień

Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale minister Czarnek przyznaje, że resort edukacji planuje wysłać na zdalne lekcje uczniów w miastach powyżej 200 tysięcy mieszkańców, w klasach "od czwartych wzwyż i punktowo". To jednak niejedyne zmiany brane pod uwagę. Z nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła redakcja tvn24.pl, wynika, że zmianie miałaby ulec też procedura epidemiczna dotycząca szkół, w których wykryto zakażenia. Decyzja ma zapaść "w najbliższych kilkudziesięciu godzinach".

Mimo trwających w siedmiu województwach ferii zimowych sytuacja pandemiczna w szkołach jest napięta. W poniedziałek 24 stycznia zdalne lekcje przynajmniej dla części uczniów musiało prowadzić już 30 procent podstawówek.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

W poniedziałek wieczorem minister edukacji Przemysław Czarnek mówił: - Docierają do nas sygnały z wielkich miast, takich jak Warszawa, gdzie ten problem się kumuluje. Dziś wieczorem mamy spotkanie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i będziemy debatować na ten temat, czy w ogóle, a jeśli tak, to w których miejscach tę naukę zdalną wprowadzać - poinformował w rozmowie z RMF FM. Przyznał jednocześnie, że "jednym z wariantów, który będzie analizowany, jest wprowadzenie nauczania zdalnego w dużych miastach".

Z ustaleń tvn24.pl wynika, że chodzi o miasta powyżej 200 tysięcy mieszkańców. Ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Kto będzie miał zdalne lekcje?

Podczas poniedziałkowego spotkania kierownictwa MEiN z GIS uzgodniono trzy warianty postępowania, uzależnione od rozwoju sytuacji - poinformowała we wtorek rzeczniczka resortu edukacji Anna Ostrowska. Dodała, że nauka stacjonarna jako priorytet może ulec ograniczeniu, w zależności od decyzji służb sanitarnych, która ma zapaść "w najbliższych kilkudziesięciu godzinach". Jak precyzował Czarnek w Telewizji Republika, chodzi o uczniów z klas "od czwartych wzwyż i punktowo".

Przed ministrem Czarnkiem jeszcze w tej sprawie rozmowy z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, który w poniedziałek przyznał, że decyzja w sprawie zdalnego nauczania może zapaść "z dnia na dzień".

WIĘCEJ O EDUKACJI W TVN24.PL #BEZPRZERWY

Kolejka w sanepidzie

W ministerstwie zdają sobie sprawę również z tego, że sanepidy nie nadążają z nakładaniem kwarantann, dlatego rozważają wyłączenie stacji sanitarnych z podejmowania decyzji co do placówek oświatowych. Jak usłyszeliśmy, takie decyzje dyrektor mógłby podejmować sam lub po konsultacji z radą rodziców.

Skąd pomysł, by to rodzice mieli wpływ na zdalne nauczanie? W resorcie edukacji zauważono, że część rodziców i opiekunów przestała posyłać dzieci do szkół w obawie przed kwarantanną na czas ferii.

Z naszych informacji wynika, że jeśli resort zdecyduje się na zmiany, to nowe zasady będą obowiązywały do końca ferii. Te kończą się 24 lutego w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Jeśli zmiany wejdą w życie, od poniedziałku zaczną obowiązywać w powracających z ferii województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim.

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości