Prawie 14-metrowa figura papieża Jana Pawła II została dziś odsłonięta w Częstochowie. To największy papieski wizerunek na świecie.
Uroczystość przy pomniku trwała w sobotę przeszło godzinę. aktor Jerzy Zelnik odczytał wybrane teksty i cytaty Jana Pawła II, potem wystąpił Mały Chór Wielkich Serc z Łodzi, następnie statuę pobłogosławił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Kontrowersyjna inicjatywa
Figurę papieża zamówił Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Statua wzbudziła w mieście kontrowersje - np. w połowie marca przedstawiciele częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich rozesłali stanowisko, w którym negatywnie ocenili wielkość figury i "nieprzekonującą jakość przedsięwzięcia". Na łamach lokalnych mediów częstochowscy architekci akcentowali też niedawno, że ustawienie 14-metrowej figury na osi widokowej Alei Najświętszej Maryi Panny, którą z drugiej strony zamyka Jasna Góra, zaburza perspektywę rozwoju tego miejsca. Część lokalnej społeczności wzburzył również kierunek ustawienia figury - ze względu na ukształtowanie i narażenie na podmuchy wiatru miała stanąć tyłem do miasta.
Po internetowym proteście, który wsparło ponad 600 osób, właściciele parku w środę wydali oświadczenie, w którym powołując się na dodatkowe ekspertyzy napisali, że całość jest na tyle solidna, że możliwy jest powrót do pierwotnej idei ustawienia - frontem do miasta. "Tym samym Ojciec Święty będzie spoglądał na Jasną Górę i błogosławił Częstochowie" - napisali na swoim profilu na facebooku przedstawiciele zarządu parku. Władze Częstochowy oceniają, że inicjatywa prywatnego przedsiębiorcy ma różne aspekty. - Jako miasto liczymy się z różnymi głosami, wiemy że ten obiekt oceniany jest w różny sposób, często emocjonalnie. Nie jest to, z punktu widzenia miasta, wzorcowe zagospodarowanie terenu pod Złotą Górą - jest tam pewna przypadkowość w doborze elementów kompozycyjnych - ocenił rzecznik magistratu Włodzimierz Tutaj. Zastrzegł jednocześnie, że zrozumiała jest strategia firmy, w którą wpisuje się postawienie rekordowej pod względem rozmiarów figury Jana Pawła II.
Wskazał też, że będzie to swego rodzaju atrakcja, a co za tym idzie - szansa, by jasnogórscy pielgrzymi poznali inne atrakcje miasta, prócz samego sanktuarium.
Rekordowa wysokość
Jak wyjaśniali wcześniej przedstawiciele inwestora, statua przedstawia Jana Pawła II z pierwszych minut po wyborze na stolicę Piotrową, kiedy wyszedł do tłumu i z ojcowskim uśmiechem szeroko rozpostarł ramiona. Figurę wykonała firma z Nowej Soli specjalizująca się w tworzeniu tego typu obiektów z kompozytu - włókna szklanego i żywic. Prace rozpoczęły się w listopadzie ub. roku. Najpierw powstały szkic i model w skali 1:10. Potem zewnętrzny dostawca wykonał stalową konstrukcję nośną, na którą nakładano stopniowo kompozyt. Całość waży ok. 7 ton. By umożliwić transport figurę wykonano w kilku częściach. Montaż na skarpie Złotej Góry zaczął się w ub. środę. W ostatnich dniach zamaskowano szczeliny, a biały kolor papieskiej postaci uzupełniono elementami pomalowanymi na złoto - herbem papieskim i łańcuchem z krzyżem. Przedstawiciele parku wskazują, że ich statua jest wyższa od podobnej, dotychczas rekordowej, znajdującej się w Chile. Tamta figura Jana Pawła II mierzy 12,7 m. W Parku mieszczącym się na częstochowskiej Złotej Górze (na terenie dawnych kamieniołomów wapienia) znajdują się repliki znanych obiektów sakralnych wykonane w skali 1:25. Park jest cały czas rozbudowywany.
Autor: MAC//bgr / Źródło: PAP