- Mam nadzieję, że opozycja przyczyni się do tego, że pochyli się nad naszymi propozycjami i nie odrzuci dialogu - mówiła w środę rzeczniczka klubu PiS, Beata Mazurek. Posłanka przedstawiła też harmonogram, według którego będą przebiegały prace nad nową konstytucją.
- Chcemy zmianę konstytucji rozpocząć od dyskusji wewnątrz partii, z naszymi ekspertami, konstytucjonalistami - powiedziała Mazurek.
Jak mówiła, drugim krokiem ma być powstanie specjalnej ankiety konstytucyjnej.
- Z udziałem wybitnych prawników, konstytucjonalistów, politologów. Tak, aby efektem tej ankiety były propozycje, które byłyby dyskutowane ze wszystkimi siłami politycznymi - tłumaczyła Mazurek.
Jej zdaniem dopiero to mogłoby stanowić podstawę do merytorycznej dyskusji z opozycją.
- Mam nadzieję, że opozycja przyczyni się do tego, że pochyli się nad naszymi propozycjami, nie odrzuci dialogu, który proponujemy i nie będzie dalej eskalowała sporu, który tak naprawdę nikomu nie jest potrzebny - powiedziała rzeczniczka klubu PiS.
"Zaczynamy dyskusję na nowo"
Dodała, że PiS chce rozpocząć proces zmiany konstytucji m.in. dlatego, że mówi o tym wiele środowisk i ekspertów - jak mówiła - także tych nieprzychylnych Prawu i Sprawiedliwości.
Jednocześnie podkreśliła, że nie potrafi powiedzieć, czy PiS będzie chciał wrócić w trakcie prac nad nową konstytucją do swojego projektu w tej sprawie z 2010 r., krytykowanego przez część opozycji.
- Tak naprawdę zaczynamy na nowo dyskusję na temat zmian w konstytucji - zaznaczyła Mazurek. Dodała, że brak większości konstytucyjnej w obecnym Sejmie nie jest przeszkodą do tego, by rozpocząć dyskusję nad zmianami obowiązującej ustawy zasadniczej.
O TK w przyszłym tygodniu
Mazurek zapowiedziała, że spotkanie liderów partyjnych w sprawie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym odbędzie się w Sejmie w przyszłym tygodniu. Nie chciała jednak podać dokładnej daty, bo - jak tłumaczyła - zdecyduje o niej marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
- Sądzę, że po tym spotkaniu, na być może kolejnym posiedzeniu Sejmu będziemy chcieli procedować naszą ustawę o TK, jeśli oczywiście będzie taka decyzja Konwentu - dodała.
PiS złożył w Sejmie nowy projekt ustawy o TK w zeszłym tygodniu, tuż przed długim majowym weekendem. Nowa ustawa ma m.in. zmienić zasady dotyczące obradowania Trybunału w pełnym składzie.
Jak można zmienić konstytucję?
O potrzebie zmiany konstytucji mówił w Dniu Flagi prezes PiS Jarosław Kaczyński, a dzień później - 3 maja - prezydent Andrzej Duda.
Projekt ustawy o zmianie konstytucji może złożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (92 osoby), Senat lub prezydent RP. Do uchwalenia takiej ustawy w Sejmie potrzeba z kolei większości 2/3 przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Przy obecności wszystkich 460 posłów do przegłosowania zmian trzeba więc co najmniej 307 posłów. Chętne do zmian w konstytucji PiS oraz ruch Kukiz'15 mają wspólnie 272 głosy (o 35 głosów za mało).
Autor: ts//rzw / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24