TVN Telewizją 25-lecia

Nagrodę odebrał Mariusz Walter
Nagrodę odebrał Mariusz Walter
tvn24
Nagrodę odebrał Mariusz Walter tvn24

Stacja TVN została "Telewizją 25-lecia". Nagrodę w czasie gali finałowej Grand Press 2014 odebrał Mariusz Walter. Wyróżnieniem "Media 25-lecia" w poszczególnych kategoriach uhonorowane zostały redakcje, "które wniosły największy wkład w rozwój wolnych mediów i stały się kuźniami profesjonalnego dziennikarstwa".

Na gali Grand Press co roku nagradzani są najlepsi polscy dziennikarze. Tym razem z okazji rocznicy wyborów czerwcowych przyznano również specjalne wyróżnienie: nagrodę "Media 25-lecia". - Ćwierć wieku wolnego słowa to dobry moment, aby podsumować to, co nam się dobrego udało - powiedział o nagrodzie redaktor naczelny "Press" Andrzej Skworz.

"Telewizją 25-lecia" została TVN. W kategorii "Gazeta 25-lecia" wyróżniona została "Gazeta Wyborcza", "Radio 25-lecia" to RMF FM. "Internet 25-lecia" to Onet.

"Jedno nazwisko muszę wymienić"

Nagrodę w imieniu TVN odebrał Mariusz Walter, jeden z założycieli TVN i honorowy prezydent grupy ITI.

- Przyrzekłem sobie, że nie będę wymieniał żadnego nazwiska, żeby nikogo nie zapomnieć. A nie ma gorszej krzywdy, jeżeli zapomina się o kimś ważnym - powiedział. - Jedno muszę jednak wymienić: Janek Wejchert. Miałem za sobą ścianę, której dziś brakuje, a o którą można się było oprzeć, angażować się wszystkim, co było we mnie w tworzenie, a nie w myślenie o pieniądzach, organizacji. To był Janek - podkreślił Walter.

Zwracając się do organizatorów zauważył, że nie wspomnieli hasła "cała prawda całą dobę". - Na ogół to prawda. Patrząc już z oddali na TVN, TVN24, Style, Turbo i wszystkie inne, mogę powiedzieć, że zdarzają się błędy. Zawsze jednak intencje i próba poszukiwań prawdy usprawiedliwiają temat na antenie - powiedział Walter.

Rewolucja w polskiej telewizji

TVN zaczęła nadawać 17 lat temu. I zrewolucjonizowała polską telewizję.

Powstały "Fakty" - pierwszy niezależny program informacyjny, realna konkurencja dla "Wiadomości" TVP. Później przyszły pierwsze reality show z flagowym "Big Brotherem" i "Agentem" oraz bijący rekordy popularności teleturniej "Milionerzy".

TVN na niespotykaną skalę rozwinęła grupę kanałów tematycznych. W ciągu pierwszych trzech lat powstało ich aż sześć.

Ruszył pierwszy w Polsce kanał informacyjny TVN24 (sierpień 2001). Później zadebiutowała TVN Siedem, kanał telewizyjny o profilu filmowo-serialowym (marzec 2002). W maju 2003 wystartowała TVN Meteo – pierwsza polska telewizja pogodowa. W grudniu ruszyła TVN Turbo – pierwsza stacja motoryzacyjna w kraju.

W kwietniu 2004 roku działalność rozpoczęła iTVN - kanał dla Polonii. W sierpniu zadebiutowała TVN Style – telewizja przede wszystkim dla kobiet.

"Fakty" TVN i telewizja TVN24 otrzymały w 2004 roku najnowocześniejsze wówczas studio informacyjne w Europie. Taśma filmowa przestała istnieć, dziennikarz mógł montować wszystko w jednym miejscu, przy jednym komputerze.

Złoty okres

2004 był rokiem znakomitym. W listopadzie, tuż przed debiutem giełdowym, "Fakty" - flagowy program informacyjny TVN - pierwszy raz w historii miał lepszy wynik oglądalności niż konkurencyjne "Wiadomości".

Ukoronowaniem złotego okresu budowy największej grupy medialnej w Polsce był debiut giełdowy.

- Widzowie poświęcali nam dotychczas swój czas, teraz zainwestowali znacznie więcej - powiedział 7 grudnia 2004 Piotr Walter, wówczas prezes TVN. W giełdowy dzwon na GPW uderzył razem z Mariuszem Walterem i Janem Wejchertem, właścicielami stacji.

Do sprzedaży TVN oddała 25 proc. swoich akcji, za kwotę 580 mln zł. Wartość spółki oszacowano na nieco ponad 2 mld zł.

Start na warszawskim parkiecie okazał się dużym sukcesem. Media pisały o "udanym debiucie giełdowym TVN", podkreślały, że "spółka i jej właściciele świętują".

Cena akcji TVN na otwarciu pierwszej sesji wzrosła o 10 proc. wobec ceny emisyjnej, a analitycy podkreślali, że nie spodziewali się tak dobrego debiutu. Spółka trafiła zaraz do WIG20, największych spółek na parkiecie, a potem do WIGMedia.

Rok później pierwszy raz w historii w miesięcznym podsumowaniu wyników oglądalności TVN wyprzedził inne polskie telewizje komercyjne.

Zawsze pierwsi

W historii TVN przewija się słowo pierwszy. Pierwsza komercyjna telewizja na giełdzie, pierwsze reality show w Polsce, pierwszy portal informacyjny tvn24.pl zajmujący się wyłącznie newsami, pierwszy na tak wielką skalę projekt dziennikarstwa obywatelskiego Kontakt 24, pierwszy telewizyjny helikopter Błękitny24, pierwsza biznesowa telewizja.

Jest też ciągle pierwsze logo TVN. Niewiele osób wie, że wygląda ono tak samo, jak 17 lat temu.

Obecnie Grupa TVN to 10 kanałów telewizyjnych, pięć portali informacyjnych oraz wortal VOD player.pl. Oprócz tego spółka ma udziały w Onet.pl i nc+.

Rocznie TVN produkuje kilkaset godzin programów, najwyższej klasy rozrywki m.in. "Mam talent", "Masterchef" czy "Top Model".

Kanały TVN codziennie oglądają miliony osób, a udział w rynku oglądalności sięga 25 proc. W internecie tvn24.pl nie ma sobie równych wśród portali informacyjnych, a player.pl pod względem wyświetlanych materiałów wideo.

Nagrody i tytuły

Grupa TVN otrzymała mnóstwo nagród i od lat zajmuje pierwsze miejsca w wielu rankingach.

Najlepiej zarządzana firma na europejskich rynkach wschodzących w kategorii "Communications" i najlepiej zarządzana spośród polskich firm ujętych w rankingu brytyjskiego miesięcznika "Euromoney" – Emerging Europe’s best managed companies.

Najsilniejsza i najbardziej ceniona marka wśród mediów w Polsce w rankingach "Rzeczpospolitej". Nagrody od GPW m.in. za "najwyższą stopę zwrotu spółki z indeksu WIG20 w 2005 roku (99 proc.)". Co oznaczało, że akcje TVN zdrożały w ciągu roku aż o 99 proc.

Każdy z prezesów TVN przez tych kilkanaście lat wdrażał różne strategie. Jedna rzecz pozostała jednak niezmienna: treść jest kluczem, a jakość kontentu to jedna z największych wartości TVN.

Autor: kg//rzw/kwoj / Źródło: TVN

Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał. Ten wybór zostanie zaprezentowany w niedzielę.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 23 listopada.

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Kumulacja w Lotto dalej rośnie

Źródło:
tvn24.pl

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl