Polska

Minister uroczyście przekazał używany radiowóz. "Padł rozkaz doprowadzenia do fabrycznej czystości"

Polska

Minister uroczyście przekazał używany radiowózFakty TVN
wideo 2/8

Policjanci z Sejn uroczyście otrzymali od wiceministra spraw wewnętrznych kluczyki do radiowozu. Rzecz w tym, że patrolują nim ulice powiatu już drugi miesiąc - wynika z informacji tvn24.pl. - Kazali go policjantom wyszykować na błysk i oddać kluczyki, tak by minister mógł wziąć udział w uroczystości - mówi jeden z oficerów podlaskiej policji.

Ceremonia odbyła się w poniedziałek na placu przed budynkiem komendy powiatowej policji w Sejnach.

"Odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie nowego radiowozu Kia Cee'd. Policyjne auto zakupione ze środków MSWiA przekazane zostało funkcjonariuszom ruchu drogowego" - informuje komenda powiatowa na swojej stronie internetowej, zamieszczając także fotorelację z wydarzenia. Jej głównym bohaterem jest nadzorujący policję wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

"Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Sejnach podinspektor Marek Andrzej Bogdan, który przywitał wszystkich zebranych i poprosił księdza prałata Zbigniewa Bzdaka o poświęcenie nowego radiowozu. Następnie Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz oficjalnie przekazali policjantom kluczyki do oznakowanego radiowozu Kia Cee’d" - brzmi fragment komunikatu policji.

Używany jak nowy

Jednak według informacji tvn24.pl, radiowóz już od dwóch miesięcy służy funkcjonariuszom z Sejn. Zapytaliśmy zatem rzecznika prasowego sejneńskiej komendy, ile przejechanych kilometrów auto miało na liczniku, gdy uroczyście go przekazywał wiceminister Zieliński. - W dniu 4 czerwca 2018 roku radiowóz miał przejechanych 3836 kilometrów - odpisała aspirant sztabowa Ewa Bednarska. Zastrzegający sobie anonimowość policjant, z którym rozmawiał portal tvn24.pl, tak relacjonuje wydarzenia przed ceremonią: - Padł rozkaz doprowadzenia auta do fabrycznej czystości. Chłopaki zrobili, że używany wyglądał lepiej niż nowy, choć naprawdę to i jakieś rysy zdążył przez te niemal 4000 kilometrów złapać. Chodziło o to, by minister mógł pokazać, że nie przyjeżdża do nas z pustymi rękami i aby mogła się odbyć uroczystość z komendantami, kapelanami i elitą naszego miasta.

Minister z Podlasia

Nadzorujący od ponad dwóch lat policję wiceminister Zieliński jest jednocześnie posłem z Podlasia. Na tym terenie koncentruje również swoją działalność i często odwiedza miejscowości województwa - najczęściej w poniedziałki i pod koniec tygodnia. Niemal każda z tych wizyt ma swoją specjalną, uroczystą oprawę, w której bierze udział lokalna policja i pozostałe służby podległe resortowi. Jednocześnie trudno znaleźć w internecie informacje o podobnych wizytach w komendach i komisariatach na terenie innych województw. Gdy oficjalnie poprosiliśmy resort spraw wewnętrznych o spis delegacji i wyjazdów ministra, odmówiono nam, argumentując, że nie jest to informacja publiczna.

Komendant od ministra

W licznych wizytach w rodzinnych stronach ministrowi towarzyszy komendant wojewódzki policji w Białymstoku Daniel Kołnierowicz.

Obaj wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w Augustowie w 2016 roku, gdzie ze śmigłowca policjant zrzucał biało-czerwone konfetti na głowy ministra i swojego komendanta. Wcześniej, zamiast brać udział w patrolach, przygotowywali je młodzi funkcjonariusze policji. Według nieoficjalnych informacji portalu tvn24.pl, wiceminister Zieliński stara się, aby to właśnie Daniel Kołnierowicz został komendantem głównym policji. Jak dotąd jednak nie jest w stanie przekonać do tego ministra Joachima Brudzińskiego, do którego należy decyzja.

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl)/mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: sejny.policja.gov.pl