Leszek Miller będzie kandydatem na szefa SLD. Były premier ogłosił to na konferencji prasowej w Sejmie. - Na sobotniej konwencji zamierzam zgłosić swoją kandydaturę na przewodniczącego SLD. Uczynię to, bo nie zgadzam się na marginalizację czy likwidację tej partii, na zaprzepaszczenie dorobku milionów wyborców i sympatyków lewicy - oświadczył Miller.
- Trzeba pracować dla ludzi. Zamierzam zmierzyć się z tymi wyzwaniami, bo lewicowość dla mnie to sens mojego życia, a nie chwilowy pomysł na interes - przekonywał były premier. I dodał, że "trzeba zająć się ludźmi, ich lękami i obawami". - Lękiem przed obniżeniem poziomu życia i obawą przed utratą owoców dotychczasowej pracy - argumentował swoją decyzję Miller. Podkreślił, że chce pracować dla ludzi i być opozycją konstruktywną.
Ma poparcie
Miller poinformował, że konsultował swoje zamiary z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. - Doszliśmy do wniosku, że moje kandydowanie nie jest malowane tylko w białych lub czarnych barwach, ale niezależnie jaką decyzję podejmę, to mogę liczyć na życzliwość i współpracę Aleksandra Kwaśniewskiego - powiedział Miller. I dodał, że zamierza łączyć funkcję szefa klubu z szefem partii. - To jest trudne zadanie, ale w momencie, w jakim jest SLD, to ma sens - podkreślił.
Pytany kogo - jeśli wygra - zaproponuje na sekretarza generalnego SLD, odpowiedział: - Jest kilku kandydatów, ale ich kandydatury przedstawię w sobotę - powiedział Miller. Dopytywany czy bierze również pod uwagę kandydaturę Marka Dyducha odpowiedział: - Tak, biorę.
Kilku kandydatów
W październiku Rada Krajowa SLD zdecydowała o zwołaniu konwencji partii, na której wybrany zostanie nowy przewodniczący Sojuszu. Osoba, która zostanie 10 grudnia nowym przewodniczącym ma jednak pełnić funkcję tylko do wiosny przyszłego roku, kiedy to
Kandydaci na szefa SLD oprócz Miller to: Joanna Senyszyn Artur Hebda Marek Balt kandydaci sld
Do tej pory chęć ubiegania się o fotel szefa SLD zadeklarowały trzy osoby: europosłanka Joanna Senyszyn, b. wiceszef Sojuszu Artur Hebda oraz częstochowski poseł Marek Balt. Senyszyn do Sejmu dostała się w 2001 roku z listy SLD-UP. W 2004 bezskutecznie kandydowała do Parlamentu Europejskiego. Od 2005 do 2008 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłem, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci i otrzymując w okręgu gdyńsko-słupskim 25 193 głosy. Od 2009 roku jest europosłem.
Artur Hebda jest radnym Sojuszu w Zielonej Górze. W 2005 roku, gdy szefem Sojuszu był Wojciech Olejniczak, został wybrany na jednego z pięciu wiceprzewodniczących tej partii. Z kolei Marek Balt z lewicą związany jest od lat, najpierw jako działacz młodzieżowy, potem partyjny. Od 2006 roku był radnym, po ubiegłorocznych wyborach samorządowych pełnił funkcję przewodniczącego częstochowskiej rady miasta. 9 października br. został posłem.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP/Paweł Kula