O Olsztynie znów głośno. Tym razem nie za sprawą dokonań tamtejszego prezydenta, ale z powodu niecodziennej akcji promocyjnej powiatu olsztyńskiego. W roli głównej występuje Mikołaj Kopernik w berecie "Che" Guevary. Jakie jest przesłanie? Władze tłumaczą, że obaj byli rewolucjonistami. Ale zastrzegają, że na tym porównania się kończą.
- Nadszedł czas, żeby wygrać Kopernika dla Warmii, bo jego rewolucyjne teorie powstały u nas, a nie gdzie indziej – uważają pracownicy starostwa w Olsztynie. To właśnie rozpoznawalność wizerunku wybitnego astronoma (mieszkańca olsztyńskiego zamku i zasadźcy warmińskich wsi) ma być punktem wyjściowym do promocji regionu.
Pamiątki dla muzeów
Chcemy przybliżyć Kopernika zwykłemu śmiertelnikowi, chcemy go zdjąć z pomnika, odbrązowić, i zerwać z jego wizerunkiem "starego piernika z Torunia". Maciej Rytczak, dyrektor wydziału promocji olsztyńskiego starostwa
- Niech pamiątkami po Koperniku zajmują się muzea, dorobkiem - naukowcy, a nas interesuje wątek światowej rozpoznawalności Copernicusa, która wpisuje się w nurt ikonografii popkulturowej – tłumaczy Maciej Rytczak, dyrektor wydziału promocji olsztyńskiego starostwa.
Twarz Kopernika, w projektach powiatu, nawiązuje do wizerunku "Che" Guevary, jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli popkultury. - Obaj byli rewolucjonistami i na tym wszelkie porównania się kończą, bo rewolucja Kopernika to jeden z największych kamieni milowych w rozwoju ludzkości - zastrzega Rytczak.
Odbrązowić Kopernika
Mówi, że zestawienie Kopernika z kubańskim rewolucjonistą, to jedynie pastisz i prowokacja. – Chcemy z tym projektem dotrzeć do masowego odbiorcy – mówi dyrektor wydziału promocji. – Chcemy przybliżyć Kopernika zwykłemu śmiertelnikowi, chcemy go zdjąć z pomnika, odbrązowić, i zerwać z jego wizerunkiem "starego piernika z Torunia" – mówi portalowi tvn24.pl Rytczak.
Kopernik nie będzie kobietą
I tłumaczy, że ze starych opisów lokacji warmińskich wsi wynika, że Kopernik był bardzo dowcipnym człowiekiem. - Gdyby Kopernik żył w XX wieku, to idę o zakład, że zrobił był takie zdjęcie jak Albert Einstein – mówi Rytczak, który precyzuje, że chodzi o słynne zdjęcie Einsteina z wyciągniętym językiem.
Zarząd powiatu zadecydował, że już w lutym, kilka tysięcy Koperników w berecie "Che" Guevary znajdzie się na serii gadżetów promocyjnych powiatu olsztyńskiego. Będą to brelok, figurka na biurko, koszulka, kubek, naklejka na samochód oraz znaczek do przypinania. Zarząd powiatu olsztyńskiego nie zaakceptował jedynie projektu Kopernika ze szminką na ustach. Uzasadnienie: Mikołaj Kopernik był Warmiakiem, a nie Warmiaczką.
Koncept urzędników
Ile kosztowała cała akcja? Dyrektor Rytczak tłumaczy, że praca koncepcyjna (od zalążka pomysłu, do jego wykonania) powstała w jego wydziale, w ramach codziennych obowiązków pracowników biura promocji olsztyńskiego powiatu.
Dyrektor na razie nie potrafi ocenić, ile będzie kosztowała promocja materialna, ale zastrzega: Samorząd powiatowy to nie sułtanat Brunei, mamy ograniczone środki.
Źródło: tvn24.pl, Bild.de
Źródło zdjęcia głównego: powiat Olsztyn